Кой убива делфинчетата?





Бебета делфини масово измират в Черно море, съобщават летовници и природозащитници. От началото на годината са констатирани 91 случая, като тенденцията се задълбочи през последните дни. Миналия уикенд по плажовете бяха изхвърлени повече от 20 тела. Случаите обаче продължиха и през тази седмица. Това доведе до спешна среща вчера при премиера Бойко Борисов, тъй като проблемът не е от това лято и вече не търпи отлагане.

Изхвърлянето на мъртви делфини по плажовете е обичайно явление през последните няколко години, твърдят експертите. Вчера стана ясно, че по Южното Черноморие, което е в обхвата на бургаската инспекция за опазване на околната среда, броят на изхвърлените бебета през 2015 г. бил 56, през 2014 г. - 21, 2013 г. - 47, 2012 г. - 74, а през 2011 г. - 20. Основни причини за това са естествена смърт заради болести, заплитането в рибарски мрежи, химическо или индустриално замърсяване на околната среда и т.н.

„76 мъртви делфинчета бяха изхвърлени на брега в района между Бяла и Царево през последните седмици, като телата им бяха открити в много напреднал стадий на разлагане и затова не може да се направи аутопсия", заяви вчера Мария Андреева от РИОСВ-Бургас. Тя уточни, че са получени само два сигнала за насилствено убити бозайници, но не са събрани достатъчно доказателства в тази посока при направените проверки. В 99% от случаите причината за смъртта била „оплитане в рибарски мрежи".

„Държавните институции, които трябва да осъществяват контрол в морето, не си вършат работата. За месеците април, май и юни, когато е забранен уловът на калкан в района на Бургас, инспекторите са заловили само една мрежа, докато в същото време всички ресторанти и складове са били пълни с риба от този вид. Непрекъснато се лови бяла мида. В Карадере всеки ден има по три корабчета. Това е забранено. Къде е контролът?", попита Атанас Русев от „Да запазим Корал".

От неправителствената организация предлагат монтирането на специални сензори на рибарските мрежи, които да отблъскват делфините, и така техният живот да бъде спасяван. Сега съществуват подозрения, че рибари осакатяват заплели се в мрежите им делфини, за да ги освободят, като така причиняват гибелта им.

Според други природозащитници обаче най-масово трупове на малки делфини - размери между 60 и 77 сантиметра, изплували, когато във водите на Черно море има военно учение или текат проучвания за нефт и газ. Търсенето на горива се извършвало по т.нар. сеизмични методи за изследване. Или иначе казано, от специален кораб се пускало акустично оръдие, което изстрелвало през 10 секунди много силни звукови сигнали - в порядъка на 250 децибела.

Според учените от Института по океанология звуковите замърсявания като причина за смърт трудно се доказват. „Те не убиват директно делфина, но влияят на вестибуларния апарат, по този начин ориентацията се нарушава, делфинът тръгва в грешна посока, излиза в плитчините и вследствие на тази дезориентация загива", пояснява д-р Виолин Райков от Института по океанология при БАН. Преди две и половина е извършено голямо сеизмично картиране на Черно море. Всички тези звуци преминават над 170-180 децибела, като това се равнява на излитане на совалка или ракета.

Между 15-17 юли експерти и доброволци регистрираха общо 35 изхвърлени мъртви бозайници на плажната ивица между Ахелой и Поморие. Природозащитниците припомнят, че в същото време в района на Бургас се проведе военното учение на НАТО „Бриз-16". В него участваха над 25 кораба и над 1700 военнослужещи от България, Гърция, Румъния, Турция и САЩ, в това число и три кораба от Втора постоянна група противоминни кораби на НАТО от силите за отговор на Алианса. Това е реална опасност за бебетата на бозайниците, категорични са активистите. Според тях резултатът от симулацията на бойни действия е бил видян от всички, които са плажували в събота и неделя по Южното Черноморие.

Бойко Борисов: Край на бракониерстването!

Правителството ще разпише план с мерки против бракониерските практики в Черно море. Това стана ясно вчера след срещата на премиера Бойко Борисов и екоминистъра Ивелина Василева с природозащитници, загрижени за популацията на делфините.

„Предвид сигналите за големия брой мъртви делфини по Черноморието, които са обявени за защитен вид, забраняваме риболова в райони, където има популация на делфини. До седмица Министерството на околната среда и водите ще обяви точни данни къде в Черно море се намират тези зони", заяви Борисов.

Рибарите пропищяха: Много са, не трябва да са защитен вид!

Рибарите, които бяха заклеймени като убийци на делфини от природозащитниците, също пропищяха. Според тях популацията от морски бозайници е толкова голяма, че вече не е нужно да са защитен вид. „Делфините са там, където има риба, а не край бреговете. В последната година те са станали толкова много и толкова агресивни, че посягат на мрежите ни", оплакват се рибарите от Царево.

Те разказват още, че често се случва да извадят пълна мрежа само с глави и опашки от риба, която е станала прехрана на стадо делфини. Посягали не само на калкана, но дори на попчетата. Рибарите настояват държавата да се намеси и да определи квота за улов на делфини, като по този начин ще се извърши санитарно прочистване на морето. Те категорично отричат да имат нещо общо с мъртвите делфини, които от няколко години изплуват на брега.


Какво четем:

🔴 Бокова е в челната тройка и първа сред жените на тайния вот за генерален секретар на ООН (Обновена)

🔴 Йосиф Сърчаджиев: В следващия живот ще се издължа на дъщеря си

🔴 Отдаваме почит на големия български поет Никола Вапцаров

Източник: vsekiden



Коментари



горе