Росен Върбанов – учи се от Куросава, печели "Еми" за "Мики Маус"



Докато гледа „Рашомон“ на Акира Куросава, мозъкът му складира кадри за „Мики Маус“. Превърта ли другия шедьовър на японското кино - „Седемте самураи“, в ума му проблясват откъси, достойни за приключенията на „Том и Джери“. Росен Върбанов е сред малцината, в чийто мозък се раждат подобни паралели. Засега той е единственият българин, печелил „Ани“ - най-престижното отличие за анимационно кино в света. И един от двамата българи (другият е Христо Стамболиев), получили тв наградата „Еми“, и то два пъти.

„Не гледам анимация. Получавам визуална информация от игралните филми. Принципът е един и същ, само че в анимацията има повече комедия и преувеличение на всичко - движение, емоция... Малко е като в мексикански сериал, защото и в анимацията се преиграва. Обичам филмите на Куросава – те са като учебник! Можеш да видиш как се композира определен кадър, как се разполагат героите, къде са светлите петна, къде са тъмните, кой кадър след кой следва, за да се разкаже по-убедително историята“, разказва Росен. Единствената анимационна продукция, която гледа от време на време, са творбите на друг японец – Хаяо Миядзаки, както и старите, но златни серии за Бъгс Бъни, Уили Койота и Том и Джери.

 

Рисунка на Росен Върбанов към сториборда на детския сериал Mickey Mouse Clubhouse

 

От 24 години насам Росен Върбанов покрива българската представа за американската мечта. Пристига в Страната на неограничените възможности като турист, но няма никакво намерение да разглежда забележителности. Целта му е да остане. Така една сутрин се озовава пред българската църква в Ел Ей със свой брат по емигрантство и моли отеца за подслон. Една седмица

спи на пейките в църквата, а в замяна чисти храма

Осем години по-късно – на 12 май 2001 г., става първият българин, вдигнал победоносно статуетката “Еми”. Тогава американската тв академия го отличава за работата му в анимационния тв сериал “Мики Маус” на “Дисни”. Признанието е в категорията storyboard – „режисьорска книга”. В нея художникът прави рисунки на историята, разказвана във филмчето, а после те се анимират. Половин година по-рано пък в ръцете му е „Ани“ - за впечатляващо индивидуално постижение за сториборда на епизода „Хелоуин“ от поредицата за „Мики Маус“.

През 2005 г. Върбанов дублира „Еми“ - този път тв академията е впечатлена от работата му за поредицата „Бренди и мистър Уискърс”. И тази продукция е на „Дисни“.

Росен Върбанов има много награди в колекцията си - тук е с

За близо четвърт век в Холивуд той е работил в 65 различни проекта – освен в 20 анимационни сериала оставя собствен отпечатък в около 20 реклами, видеоигри, 4 пълнометражни филма. Научил е, че в този бизнес минимумът талант е нужен до един момент, оттам нататък е занаят и упорство.

„В Холивуд всеки се бори от нулата, никой не е легнал на кълката, че предишният му филм е бил суперуспешен или има награда. Всяка компания е готова по всяко време да купува нови идеи и проекти. А в България още действа правилото, че като си станал известен, трябва да толерират теб и никой друг. Всеки трябва да се бори през целия си живот и да се доказва”, обобщава опита си Росен.

Преди да си дойде за лятната ваканция в България, той работи на пълни обороти за две конкурентни студиа – рисува за „Уорнър“ сториборда на „Дороти от Оз“, а за „Дисни“ измисля историята на Mickey and the Roadster Racers, което ще тръгне по „Дисни джуниър“ догодина.

Сигурно ще се пенсионирам с Мики“

разказва през смях Росен.

За толкова години е направил хиляди скици на симпатичния мишок и приятелката му Мини. Отначало го рисува с молив върху бели листове, но от близо декада канцеларските пособия са в историята, сменени от огромен таблет и електронна „писалка“.

„Вече много рядко се срещат класически аниматори, защото всичко е 3D. Аз имах късмета да се преквалифицирам от аниматор в сторибордист и в моята работа все още е много по-бързо да се рисува на ръка, отколкото да се прави на компютър. От сторибордиста не изискват перфектна рисунка, а идеята. Обикновено правя една рисунка за десет минути. Този срок засега е непостижим, ако някой тръгне да го прави на 3D, затова професията ми за момента не е заплашена от изчезване. Единствената опасност е да прехвърлят сториборда в чужбина, така преди години опитаха в Япония, но там културата е друга. За американеца е неприемливо онова, което японецът или кореецът ще измисли“, казва Росен.

Другото неприемливо за американеца, което впечатлява българина още преди години, е така характерното за родните му географски ширини лентяйство. „Културата е такава, там всички работят. Малко са истинските лентяи, които ще просят или на социални помощи да стоят. Вярно е, има 50 милиона души, които са на купони за безплатна храна, защото нямат достатъчно доходи и не могат да намерят работа. Но малцина от тези хора са например емигранти от Мексико – за толкова години не съм видял безработен мексиканец. Може да се хващат на най-черната работа, която никой бял не иска, но я вършат. Българите също се оправят, и то добре“, казва Росен. За пример дава колегите си в „Дисни“ и в останалите студиа за анимация: „През 2012-а Христо Стамболиев получи „Еми“ за „Пингвините от Мадагаскар“, в „Дисни“ работя с Пламен и Брони Ликоманов, бившата ми съпруга Моника Томова също е тук, Емил Митев е в „Дриймуъркс“, Антони Христов - в „Пиксар“, има и още, и още... Българите са поне 30 човека и всички са на добри позиции и печелят добре.“

През 2005 г. Росен печели за втори път награда





БЛИЦ

Ще гласувам за Тръмп, защото искам промяна

- Росене, как преценяваш САЩ сега, 24 години по-късно?

- Нещата са малко в застой. От 2000 г. се влиза от криза в криза, стандартът пада, заплатите не са вдигани от години. Рапортуват, че има 5,6 процента безработица, която е много ниска, но фактът, че заплатите са замразени и по-голямата част от тези които работят, не са на пълен работен ден, не дава възможност на хората да консумират. От липсата на обороти страда цялата икономика.

- Кой е твоят избор - Тръмп или Клинтън?

- Предпочитам Тръмп - не че ми харесва, но от две злини предпочитам по-малката. Не е професионален политик, а за страната трябва някаква промяна. Трябва да се случи нещо, което не е в рамките на традиционното. Като скачаме от политик на политик, нищо не се променя вече 15 години. Навремето, когато Рейгън стана президент, всички очакваха да е лош, а той се оказа един от най-добрите. Тръмп единствен е способен да доведе до промяна. Освен това е човек на бизнеса, фалирал е 5-6 пъти и продължава от нула. Което показва, че не е чак толкова глупав! Това, че говори глупости, не означава, че е глупав. Може да е тънка преценка, защото казва това, което хората очакват да чуят от него. Оцелял е дотук в американската обстановка и това, че се прави на клоун, може би е част от начина му да спечели аудитория. Не вярвам, че ще вдигне стена с Мексико! Просто говори неща, които средният американец си ги мисли, но го е страх да ги каже.

- Спомена за пенсия, плаши ли те този момент?

- Никак. В моята професия са много добре уредени нещата и се получава така, че имаме възможност за по-ранно пенсиониране и ще взимаме пенсии от три места. Едната е от профсъюза ни – сума, която се трупа всяка година и накрая, като се пенсионираме, ни я дават в брой – понякога стига 300 000 долара. Отделно имаме държавна пенсия и лична пенсия, която всеки си я изработва. Нашият профсъюз е доста силен – през 70-те години в САЩ 25 процента от работещите са били обхванати в синдикат, сега са само 7%. Но нашият профсъюз на работещите в анимацията се крепи, защото е към профсъюза на работещите в киното. А той е много силен.

- Дъщеря ти Алис порасна, върви ли по твоите стъпки?

- Надявах се да учи генно инженерство или биология, но избра да учи филмов дизайн. Приеха я в Пасадина арт център, който може би е сред петте най-престижни университета в Щатите за изящни изкуства. Изненадах се, честно казано! Не очаквах да получи и стипендия, но й дадоха. Много иска да завърши по-рано и да започне да работи. Иска сама да си изкарва парите и в момента прави гевреци и сандвичи в една верига. Сама си намери работата, заплатата е минимална – 10 долара на час, но е щастлива. Казал съм й, че когато завърши, ще се пенсионирам. Сега с майка й си поделяме парите за обучението й.


Какво четем:

🔴 Фонтанът на младостта в Родопите загива

🔴 Хипноза! Покемон тук, покемон там

🔴 Спомен за големият актьор Георги Георгиев-Гец

Източник: Монитор



Коментари



горе