Родопски прелести: 469 стъпала водят до пещерата на совите



469 стъпала и 800 метра стръмно изкачване. Това е предизвикателството, пред което се изправят туристите, стигнали до подножието на подземния дворец Ухловица. Пещерата обаче е красива награда за усилието.

"Много хора, на които работата им е на стол през цялата година, се отказват, нямат физическата подготовка и не очакват, че ги чака такова изкачване. То е сериозно, а повечето хора очакват да слязат от колата и да влязат в пещерата. Така Ухловица се превръща в награда за тези, които са си направили усилието", казва екскурзоводът Юлия Хаджиева от смолянското село Могилица.

Много от прииждащите нямат и адекватно облекло за прехода и също се отказват. Пещера Ухловица обаче е едно от най-красивите места в района на Смолян. На ден я виждат около 100 ентусиасти. Името произлиза от думата "улулица" - вид сова, която вероятно е живяла край пещерата. Входът за нея, в който е включен задължителен екскурзовод, за възрастни е 6 лв., а за ученици - 3 лв. Преходът не се препоръчва за деца до 7 години и хора с увреждания.



Пещерата е между Смолян и изворите на река Арда. По пътя на някогашните керванджии, пътуващи към Беломорието, има няколко китни родопски села с накипрени хотелчета и къщи за гости и дълъг наниз от предложения - пещери, маршрути по дивни местности, природни забележителности, преходи с джипове и коне, басейн и какво ли не. Пътят за Арденското корито тръгва от Смолян на юг към границата с Гърция. Първо е село Чокманово, известно като родно място на видни професори и на певеца Бисер Киров. От него се продължава към Смилян, което пък предлага над 200 легла за туристите, на цени от 12 до 40 лв., и е популярно с празника си и музея на фасула.


Пътят продължава към село Кошница, откъдето на 2 км вдясно има табели, кафене и беседки за почивка в началото на катеренето към Ухловица. Изкачилите се разглеждат 330 м от общо 460 м от подземните красоти. Пещерата е включена в 100-те национални туристически обекта под № 86 и е една от най-богатите на видове образувания пещери в България. Предизвикателство са 189-те железни стъпала до входа и 288-те стъпала вътре. Има зала на пропастите и завършва с 4 езера, които през пролетта се пълнят с вода. Към най-голямото езеро се спускат каменните струи на Брилянтния водопад. Вътре температурата е 10 градуса.


В района има още над 20 пещери и куп екопътеки към изворите на река Арда и къмпинги покрай реката. Между Кошница и съседното Могилица вдясно стартират преходите и в живописния каньон Гарга дере, където са пещерите Голубовица и Гарваньовица. Голубовица е система от 4 пещери с обща дължина от 2300 км. Местните разказват, че името на пещерата е заради това, че край входа преди гнездели много скални гълъби. Гарга дере пък в миналото и сега се смята за царство на гаргите. Гарваньовица е с дължина около 100 метра и впечатлява с необикновената си белота, резултат на наслояването на „пещерно мляко“. До водната Голубовица има 400 м преход и в нея се влиза срещу 20 лв. със задължително спелеоложко оборудване. В цената влизат пещерни водачи, екипировка и застраховка. Изискването е групата да е минимум от 4 души и да се направи заявка поне ден предварително.

По маршрута адреналин добавя Via Ferrata - 140-метров метален път в скалите. Има и алпийски тролей, с който срещу 5 лв. се прелита по 140-метровата въжена линия, свързваща двата ската на Гарга дере на височина 20 м над река Есенна. С тролея се връщаме обратно към беседката на Гарга дере при основния път, откъдето сме тръгнали. Общо за обхождане на маршрута с посещение на пещерата и спускане по въжената алпийска линия минават 3 часа. По маршрута има и алпийска люлка, която можем да пробваме срещу 10 лв. на човек.


Какво четем:

🔴 „Златно мляко” цери болни стави и черен дроб

🔴 Топ 10 на най-добрите природни антибиотици! Вижте кои са те

🔴 Къдрие стана първата жена-инженер на Рибново

Източник: marica



Коментари



горе