Зелето е най-евтиното средство срещу излишни килограми, язва и белодробни заболявания



Обикновената зелка, често е най-евтиният зеленчук на пазара, а е една от най-полезните храни. Минималната доза, за да има лечебен ефект зелето, е то да се консумира поне два пъти седмично.

Всички видове зеле са ценна храна. Най-популярно в България е обикновеното бяло зеле. На есен хиляди български семейства го слагат в големи съдове за ферментиране с вода и морска сол. В този момент милиони бактерии на млечната киселина се нахвърлят върху въглехидратите на зелето и ги разлагат на млечна и оцетна киселина. По този начин зелето се запазва по-дълго, а в същото време самите бактерии на млечната киселина имат много здравословни ефекти. Киселото зеле е "метла" за стомаха и помага срещу рак на дебелото черво и при храносмилателни проблеми.

Приготвено на салата, киселото зеле е най-здравословно. Ако искате да го сготвите, не го варете повече от 20-25 минути. Не го мийте преди това с вода, в противен случай ще отмиете много биоактивни вещества. Консервираното кисело зеле вече не съдържа живи бактериални култури.

Неготвеното кисело зеле е утвърдено средство при възпаления на стомаха и червата, както и при диарии. Куриозното е, че самите млечнокисели бактерии имат противомикробно действие, тъй като влияят благоприятно на чревната флора в полза на полезните чревни бактерии, а пречат за растежа на болестотворните организми. Те произвеждат продукти на обмяната на веществата, които са отровни за другите бактерии. Необходимо е 2-3 седмици да ядете по 200 г кисело зеле дневно, като го дъвчете добре, за да се отървете от стомашни проблеми.

Суровото кисело зеле може да подпомогне организма в борбата срещу рака. Бактериите на млечната киселина активират имунната система, а по този начин и съпротивата срещу тумори. Киселото зеле предлага особено ефикасна защита срещу рака на дебелото черво. Зеле и сокът от него предпазва и лекува всички видове язви на стомаха и дванадесетопръстника.

Две медицински изследвания, с 20-годишна пауза помежду им, показват, че ежедневната консумация на зеле предпазва от проникване на смъртоносни дози уран и от рентгеновите лъчи.
Зелето има силно изразен превантивен ефект срещу язва. Причина за това е високото съдържание на витамин U в него (един от най-редките и най-слабо проучените). Основната ценност на зелето като храна се определя от жизнено необходимите биокатализатори, незаменимите аминокиселини, съдържащи се в този зеленчук. Освен че е богат на витамин U, в зелето се съдържа още значителни количества витамин С, витамин РР, витамин В1, В2 и каротин, както и големи количества минерални вещества. На първо място в класацията е калцият, следван от калий и фосфор. В зелето има и сяра, на която се дължи специфичния му "аромат" при топлинна обработка.

Според народната медицина кашичка от зелеви листа, смесени с яйчен белтък, помага при гнойни рани, язви, обгорели места и др. С пресен зелев сок, разреден с топла вода, се изплакват устната кухина и гърлото при възпаление. Сокът от червено зеле пък се счита за особено ефективен при заболяване на белите дробове. По една чаена лъжичка сок от червено зеле няколко пъти дневно помага и при кашлица и загуба на гласа.

Хората, консумиращи големи количества бяло зеле, броколи и карфиол, живеят по-дълго. Трите зеленчука имат и друго предимство - могат да ни избавят от излишните килограми, тъй като, освен че са нискокалорични, съдържат особени фитонутриенти, които способстват за изгарянето на мазнините в корема.


Какво четем:

🔴 Ползата от дишане на йодни пари на морето

🔴 Гроздето е полезно за страдащите от диабет и наднормено тегло

🔴 Насърчете растежа на косата с морска сол

Източник: Фрамар



Коментари



горе