Тур из девствените БГ плажове



Все още не сте избрали къде да изкарате отпуската. Трудно се ориентирате в морето от предложения. Иска ви се да отидете на някое място с дива природа, тишина и чист пясък. Представяме ви най-красивите български плажове, непокътнати от човешката ръка. Тези брегове не са за всеки вкус – на тях няма да намерите бар и лукс, но има чист, фин пясък и кристална морска вода. Това са плажовете, подходящи за волните птици, които днес опъват палатката си на един, но утре политат с вятъра, за да се насладят на красотата на друг. Всички тези места са защитени области, с богато разнообразие от растителни и животински видове. В същото време спокойствието, уединението и свободата, които ще намерите на тях, ще ви накарат да се почувствате, сякаш сте почивали не една седмица, а цяла година.

Иракли, с. Баня

Сред най-приказните и известни девствени плажове у нас е Иракли. Той е от последните „диви” места по родното Черноморие, където все още в акцент се поставя изящната природа, вместо луксозните петзвездни условия. Наблизо почти няма инфраструктура, но стотици туристи пускат котва тук заради чистата вода и ненадминатия по красота скален бряг. Заливът има огромна плажна ивица, която се простира на повече от 3 км. и достига до нос Емине. Намира се само на 4 км от село Баня и попада в списъка на защитените територии. Целта е да се опазят типичните крайбрежни растения, голяма част от които са вписани и в Червената книга на България. В непосредствена близост до плажа се намира и древно селище със същото име, обитавано в древността от гръцки заселници, които по-късно го изоставили и се установили да живеят с българите в град Обзор.

Иракли е изключително популярно място и сред хипитата, като често е сред най-пренаселените плажове за посрещането на първоюлското слънце. Неслучайно тук на почит е и къмпингът.

Силистар, с. Синеморец

Южното слънце гали на Силистар. Намиращ се на около 5-6 км. южно от село Синеморец, той е последният плаж преди границата ни с Турция. Далеч от лудницата по морските курорти, тук ще можете да се насладите на уединение, тишина и истинско спокойствие. В плюс на всичко това, можете да грабнете със себе си и палатката, която вече събира пепел в килера, и вместо в случаен хотел, да прекарате отпуската си в нея. Единственото, което може би ще ви липсва е банята, но пък морето ще е буквално на няколко крачки разстояние от вас. Разбира се, Силистар е много повече от поредното място, на което да хванете тен. Местността е сред фаворитите на любителите сърфисти. Докато не се печете, със сигурност си заслужава и да се отправите към сякаш скритата от растителност пътека, водеща началото си именно от брега. Тя ще ви издигне изненадващо бързо на скалите над Силистар, като ще ви подсигури ненадмината гледка и приятно приключение в дивата природа. В боровата гора наблизо гнездят редки и защитени птици като скалния орел, черния щъркел и др. През 1992 г. с цел да бъдат запазени тези биологични видове, Силистар е обявен за защитена местност. Това е и един от любимите плажове на актьорите Бойко Кръстанов и Явор Бахаров. Тук преди година двамата спасиха човек от удавяне в морето. Тази година Силистар бе включен и в международната класация на сайта Rough Guides за 10-те най-добри плажове в Европа.

Кара дере, гр. Варна

Дивата природа е на почит и сред посетителите на плаж Кара дере. Природното райско кътче се намира северно от град Бяла, Варненско, и южно от село Горица. Местността, разбира се, е незастроена и е сред най-предпочитаните сред къмпинг ентусиастите у нас. Средно за един летен сезон, из горите наоколо могат да се преброят около 200 палатки. Именно тук могат да се преживеят наяве сцените, които виждаме главно по филмите, в които група хипари се събират около огън на плажа, свирят на китари, пеят, танцуват и се веселят. И ако си мислите, че точно заради подобни подвизи, брегът страда от замърсяване с изхвърлени бутилки от бира и фасове, то определено грешите. Сравнително често тук се организират кампании за почистване на плажната ивица и нейната околност. Кара дере освен всичко е много леснодостъпен – до тук можете да стигнете както с автомобила си, така дори с велосипед в случай, че сте отседнали в хотел наблизо. Причината за това е некаменистият характер на плажа. Мястото е подходяща дестинация и за нудистите. Основна атракция за туристите е и финият почти бял пясък. Ако искате да опитате от приключенския дух на Кара дере обаче трябва бързо да стегнете багажа и да се отправите към него, тъй като е сред застрашените от застрояване девствени плажове у нас.

Устието на река Велека, с. Синеморец

Свеж, спокоен и непокътнат – така можем да опишем плажа по устието на река Велека. Тя се влива в Черно море на север от село Синеморец, където обикновено местните съветват туристите да оставят колите си, с цел да се разходят и оценят природната забележителност в пълната й прелест. Всъщност, до красивият плаж може се стига сравнително трудно на четири колела и до крайната цел достигат само собствениците на високопроходими автомобили. Встрани от това, устието на Велека изумява с уникалния си ландшафт. Местността попада в защитената зона на Природен парк Странджа, а близостта до реката гарантира дори още по-приказен вид. Достигайки до Синеморец, тя образува красива лагуна, като се просмуква към морето под пясъчна коса. Сред атракциите на плажа са още зелените гори наоколо, които достигат до самия бряг, тъмните скали с причудливи форми и не на последно място – златистите пясъци. В допълнение към всичко това туристите ежедневно могат да избират дали да се къпят в морето, или в по-студените води на Велека. Тъй като плажът влиза в защитена зона, отдаването му под концесия не е позволено и затова не се охранява. Бурните морски течения пък го правят не дотам приветлив за хората без опит в плуването. Въпреки всичко бреговете около устието на реката си заслужават да се разгледат и от чисто природно изследователски подбуди.

Аркутино, резерват Ропотамо

Обграден от пясъчни дюни и гори, плаж Аркутино ежегодно привлича стотици любители на девствените плажове. Останал сякаш изолиран от масовото застрояване по бреговете, той се намира едва на 2,5 км от устието на река Ропотамо, в близост до град Приморско. Аркутино е изключително просторен и попада в едноименния природен резерват, гъсто населен с разнообразни животински видове, скали, гори и поляни. До него се стига по специално изградената за летните ентусиасти дървена пътека. Тя е поставена между пясъчните дюни, а от бреговата ивица се разкрива и прелестна гледка към остров Свети Тома – единственото място, на което можете да видите много от диворастящите кактуси от род Опунция. Често дори само този факт е достатъчен, за да към плажа да се втурнат десетки туристи. Съвсем наблизо се намира и лагуната Мечешкото блато, което е едно от най- богатите находища на бяла и жълта водна роза. Крайбрежните райони са покрити от тръстика, а басейна обитава и рядката риба-джудже гамбузия.

Дори цялата си отпуска да изкарате само на плажа, определено няма да сгрешите. Пясъкът тук е ситен и златист, а водата – кристално чиста, топла и плавно покачваща нивото на дълбочината си. Единственото, за което трябва да внимавате по време на престоя си тук, са честите вълнения на морето. А ако искате да изпитате идилията и изяществото на Аркутино, по-добре побързайте, защото строителни компании вече протягат ръце и към този плаж.

Камчийски пясъци, с. Шкорпиловци

Сред плажовете, останали сякаш непокътнати от комерса и шума на морските курорти, е и Камчийски пясъци. Дестинацията се намира на около 40 км. от Варна, някъде между село Шкорпиловци и река Камчия. Тя е част от най-дългата плажна ивица у нас, като за неин дом се смята едноименната защитена местност. Плажът е уникален за всеки, който иска да избяга от ежедневния стрес и да се отдаде на пълно уединение. Околността не е застроена главно заради немалката опасност от чести наводнения. Наблизо пък се протяга и лонгозна гора. Тук със сигурност ще се почувствате като на самотен остров, който не само предлага спокойствие, уют, но и ненадмината красота.

Камчийски пясъци са уникални за родното Черноморие заради непокътнатите си пясъчни дюни, които на места навлизат над сто метра в сушата. И ако в непосредствена близост до реката, морската вода е сравнително по-мътна, то в другия край тя е кристално прозрачна и сякаш приканва да се излегнете на надуваемия матрак с чаша мартини в ръка.

Местността има какво да предложи и извън морския си характер. Голяма атракция всяка година са организираните круизи с малки корабчета – гондоли. В същото време простиращата се наблизо гора предлага безупречни условия за къмпинг и приятен пикник под дърветата. В съседство, логично, се намира и резерват „Камчия”.

Болата, резерват Калиакра

Малко красиво и спокойно заливче, описващо върху морето английската буква G – така обикновеният турист вижда от пръв поглед плажа Болата. Всъщност той е много повече. То не е сред любимите места на феновете на оборотните барчета по брега. Тук ритмите не кънтят по цялата пясъчна ивица, докато около почиващите под слънцето обикалят леко подпийнали мъжаги. Напротив – въпреки прииждането на все повече туристи всяка година, Болата си остава истинско райско кътче, в което на почит е именно възможността за релакс.

Местността представлява единственият пясъчен плаж с естествен произход в резерват Калиакра. Тя се намира край село Българево, в близост до бивша военна станция. Ограден от две страни със скали, прошарени и с тревни площи, заливът представлява голяма атракция за истинските ценители на природната красота. Именно тук се помещават и пещери, в които са открити останки от антично селище и свидетелства за живот от 400 г.пр.Хр. , както и Малтийски кръст – свидетелство за търговията на Второто българско царство с Венеция и Генуа.

През Болата преминава и въздушната магистрала Виа Понтика, през която всяка година минават мигриращи птици от цяла Европа. Ето защо в залива могат да се наблюдават гнездящи или преминаващи водолюбиви птици — малък воден бик, земеродно рибарче, голям корморан, речна рибарка и др.

През цялото лято туристите могат да се ползват от организирания транспорт от Каварна до Българево и Болата. Плажът е неохраняем, което го прави не дотам привлекателна дестинация за родители с малки деца. За сметка на това е сред фаворитите на любителите на гмуркането. Последните новини оттам обаче са, че плажът и морето на Болата са замърсени.


Какво четем:

🔴 Ангела, която променя облика на градовете в Америка

🔴 Елена Йончева показа сина си - Тео (снимки)

🔴 Мечтата ми за титла е по-силна от зика и тероризма

Източник: Монитор



Коментари



горе