Без приравнителен изпит за деца, дошли от чужбина
1/3 от парите по проекти да са за заплати на млади учени
Приравнителните изпити, които в момента държат идващите от чужбина деца, за да бъдат записани в българско училище, да бъдат премахнати. За това настоява външният министър Даниел Митов в писмо до колежката си Меглена Кунева.
Децата, които са от български произход, трябва да бъдат записвани директно в следващия клас или образователна степен. Тези, за които българският не е роден език, пък могат да бъдат изпитани от директора само по него и евентуално да получат допълнителни часове по български, настоява Митов.
Приравнителните изпити сега се държат както от децата на завръщащи се дипломати, така и все повече на българи, които избират да се завърнат със семействата си да живеят в страната.
“Никъде в ЕС няма приравнителни изпити като у нас, а децата се записват да продължат образованието си в зависимост от представените документи за завършен клас”, обяснява в писмото си Митов.
Учените да получават заплата от финансирането на научни проекти на университетите, по които работят. Това предвижда пък проект на наредба, която е предложена за обществено обсъждане от образователната министърка Меглена Кунева. Държавата ще отпуска средства за наука на университетите на конкурсен принцип, предвижда проектът. До 35% от стойността на всеки договор пък ще е за заплати, ако учените, които работят по него, са млади и със степен доктор. Ако няма докторанти, за заплати се дават до 10% от договора. Според проекта не по-малко от 30% от сумите за заплати трябва да бъдат разпределени на млади учени.
Какво четем:
🔴 Режисьорът на "Рамбо" прави филм за Илинденско-Преображенското въстание🔴 Важно за шофьорите! Това са тайните, които КАТ не искат да разбираме за нищо на света!
🔴 Бате Николай: Пияница щеше да ме убие за 5,70 лева! (ОБЗОР)
Източник: 24 часа