Не изхвърляйте обелките и корите на тези плодове и зеленчуци
Повечето от нас не се замислят и за миг, когато става дума за това, дали да обелят кората на даден плод или зеленчук. Безспорно, нитрати има и те не са за пренебрегване, но ако все пак сме сигурни в произхода на конкретния продукт, защо да не разберем малко повече и за полезните вещества, които си набавяме, похапвайки го с обелката?
Важно: Трябва да се уверим в произхода на плодовете и зеленчуците, преди да решим да ползваме корите им. Това значи отглеждане в градина, а не оранжерия, без пестициди и изкуствени торове, без ГМО и негарантирано производство и внос. Това е много важно, защото точно корите попиват всички токсини и нитрати. Особено важи това за плодовете и зеленчуците, които не са типични за нашите земи - брани са зелени, транспортирани са дълго и корите им са третирани с восък и химикали да ги предпазят от загниване
Знаете ли, че в люспите на чесъна се срещат цели шест антиоксиданта, които ние винаги отстраняваме от менюто си? Корите на цитрусовите плодове пък са изключително богати на флавоноиди, които имат способността да понижават „лошия“ холестерол. И ако да ядеш люспи от чесън си изглежда наистина мисия невъзможна, какво пречат обелките на картофите, например?
Полезните обелки от плодове и зеленчуци
Зеленчуци
Картофи - знаете, че беленето им понякога е наистина досадна процедура. А дали сте наясно какво получавате, спестявайки си я? Всички фибри и над 20% от витамините и минералите се намират точно в обелката на картофа. Казано иначе- кората на един средно голям картоф съдържа половината от дневната ни доза разтворими фибри, както и особено необходимите ни- калий, фосфор, желязо и витамин C. Затова варете картофите с обелките, а на пресните - дори не ги махайте.
Краставици - ще си помогнете много на храносмилателната система, ако се доверите на тъмнозелената кора на прясната краставица - в нея има наистина голямо количество фибри и антиоксиданти, както и по-голямо количество витамин К. Докато правите салатата или таратора, не махайте кората на краставицата. Ако решите да я обелите, с корите обтрийте лицето си, а две кръгчета на клепачите премахват торбичките и придават свежест на погледа.
Патладжани - обвивките им съдържат в по-голямо количество от веществото, наречено насунин, което е един от най-мощните антиоксиданти, борещ се със свободните радикали - грижа против бръчки и застаряваща кожа.
Моркови - антиоксидантите, които ни осигурява този зеленчук се намират именно в обелката му или поне по-голямата част от тях.
Плодове
Ябълки - кората им е особено богата на фибри, които перфектно спомагат храносмилането. Тя е и идеалният ни помощник, ако сме на диета. В нея ще откриете още витамин C, както и фитохимикали, които имат доказано антираково действие. Съществуват изследвания, които твърдят, че обвивката на ябълките забавя разпространението на лошите клетки с над 40% при рак на дебелото черво.
Пектинът - защо трябва да ядем ябълките цели?
Круши - при тях също са правени проучвания, които твърдят, че корите им съдържат киселина, която спира растежа на ракови клетки. И дори да не можем да сме сигурни в това им действие, със сигурност трябва да се доверим на факта, че обелките им са много по-богати на фибри, хранителни вещества и витамини от месестата част.
Диня - съдържа едно много ценно вещество, наречено цитрулин, по-голямата част, от което се намира в кората и. Цитрулинът е отговорен за отделянето на аргинин, който от своя страна представлява аминокиселина, особено полезна за имунната система, обмяната на веществата и нормалната дейност на сърцето.
Цитруси - лимони, портокали, грейпфрути- не звучи никак добре да дъвчете горчивите им кори, нали? Да, но се оказва, че точно те съдържат два пъти повече витамин C от вътрешността, както и витамин B6, калций, калий и магнезий. Относно консумацията им - защо да не настържете кората и с нея да овкусите някоя салата? Ще и придадете по-екзотичен вкус и същевременно ще си набавите много ценни вещества.
Портокаловите корички - безвреден аромат за сладкиши
Киви - и тази обелка съдържа почти три пъти повече антиоксиданти от самия плод, както и по-голямо количество витамин C. Притежава удивителни противовъзпалителни и антиалергични свойства. Удачен вариант да я опитате е като поставите добре измитото, необелено киви в блендер и да го хапнете като пюре.
Корите на бананите и мангото, както и твърдата сърцевина на ананаса, също се славят с полезността си. Техният вкус, обаче много по-трудно бихме възприели.
Затова- опитайте поне с картофите, морковите и ябълките. И без друго ги консумираме твърде често, за да не си позволим да „изцедим” още малко от полезността им.
Още важно: - ако не сте сигурни в произхода на даден плод или зеленчук, накиснете го за два часа във вода, след което го измийте хубаво. По този начин отстранявате до 70 % от нитратите.
Какво четем:
🔴 Благотворителен футболен турнир и концерт в помощ на красивата Таня от Варна! Ето как може да й помогнете🔴 Работници започнаха да пълнят пропаднала улица и се натъкнаха на нещо интересно (Видео)
🔴 Хитрини при резервирането на хотел, които ще ви спестят пари
Източник: hera