Как България се сдобива с подводница
На 25 май 1916 г. нашето бойно знаме е издигнато върху първата подводница в българския военен флот. Подводната лодка е изработена в Германия през април 1915 г. и се използва от немските военноморски сили по време на първите години на Първата световна война срещу английските и френските в Атлантика, като през май 1916 г. е предадена на българските съюзници.
На тържеството по този случай присъстват князете Борис и Кирил, които участват в първия й рейд в акваторията на Бургас. Не й дават име, затова тя остава в българската военна история под названието „Подводник 18” (немското й обозначение е UB-1-8).
Необходимо било да се подготви екипаж за нейното използване и затова наши офицери и моряци заминават на обучение в Германия. То е трябвало да продължи около половин година, но още след месец и нещо се оказва, че българите са усвоили всичко необходимо за управлението и използването на подводницата. Това прави силно впечатление на германските обучаващи, защото за същата цел немските офицери се подготвят 3 г., а моряците – 1 г.
Българският състав от 17 матроси с командир лейт. Никола Тодоров и помощник-командир – мичман І ранг Иван Вариклечков пристъпва към изпълнение на бойните си мисии. На 6 септември 1916 г. „Подводник 18” преодолява множеството минни полета и се промъква в пристанище Кюстенджа, където събира данни за числеността и разположението на румънските и руските бойни кораби в него, които доставя на българското и германското командване. След това задачата на подводницата е да гони вражеските кораби от българското крайбрежие.
На 13 декември 1916 г. тя пресреща ескадра руски бойни кораби, които са изпратени със задачата да бомбардират Балчик, и ги принуждава да се оттеглят. Командващият вражеската армада остава с впечатление, че са нападнати от най-малко 4 подводници, тъй като лейт. Никола Тодоров с ловки маньоври за кратко време се появява с „Подводник 18” на различни места около корабите на неприятеля. Комадващият руската ескадра капитан първи ранг Кутявкин е понижен в звание и чин и понеже не могъл да понесе унижението, скоро след това си подава оставката и преминава в запаса.
В периода май 1916 г. – октомври 1918 г. „Подводник 18” изпълнява успешно повече от 160 бойни задачи, свързани с разузнаването и с охраната на българското черноморско крайбрежие.
След войната подводната лодка е конфискувана от френските окупационни сили. Дълго време се е смятало, че след това е откарана в Тунис, където корпусът е нарязан за скрап, а двигателят й е продаден. На 7 юли 2011 г. обаче тогавашният началник на българските военноморски сили контраадмирал Пламен Манушев информира, че „Подводник 18” е намерен на 15 август 2010 г. на морското дъно, на 19 мили югоизточно от Варна, където дълбочината е 30 м.
Още по-сензационно обаче е съобщението, че корпусът на подводницата е открит някъде в Източните Родопи. Ако поне едно от двете твърдения отговаря на истината, то би следвало в най-скоро време останките на „Подводник 18” да бъдат доставени или във Военноморския музей във Варна, или във Военноисторическия музей в София.
Патриотичен календар
29 юли 1014 г. — Българската войска претърпява в Битката при Беласица поражение от войските на византийския император Василий II. При вида на 15 000 осакатени военнопленници цар Самуил умира
29 юли 1856 г. — (стар стил) В Търново Капитан дядо Никола обявява въстание
29 юли 1885 г. — На заседание на Българския таен централен революционен комитет (БТЦРК) в село Дермендере (дн. Първенец) се взима решение за обявяване на въстание за съединението на Княжество България с Източна Румелия
30 юли 1868 г. — На връх Бузлуджа османски редовни войски разбиват четата на Хаджи Димитър и Стефан Караджа
31 юли 1878 г. — В Битката при Стара Загора войските на Сюлейман паша превземат и опожаряват града
31 юли 1997 г. — Приет е настоящият герб на България, изработен по проект на Николай Гогов и Георги Чапкънов, в който има 3 лъва и 4 корони
1 август 1879 г. — Създадена е Дунавската военна флотилия, с което се поставя началото на българските ВМС
1 август 1885 г. — В Санкт Петербург е отпечатана първата българска банкнота с номинал 20 лева
3 август 1903 г. — По време на Илинденско-Преображенското въстание в град Крушево, Република Македония, българските въстаници обявяват създаването на Крушевска република, която съществува само 10 дни
3 август 2001 г. — Ражда се първото бебе в България, заченато по метода ин витро от замразен ембрион
Какво четем:
🔴 Преди 113 години обявяват Крушевската република🔴 Тръгнаха постоянни патрули в районите с бежанци в София
🔴 Ето какво ще се случи с вашето тяло, ако всяка сутрин приемате по една лъжица зехтин. Със сигурност ще започнете още утре
Източник: Десант