За небрежното говорене и "мекането"



Много сме небрежни, когато говорим. Обикновено говорим, правим грешки и след това ги повтаряме и в писането ни.

Най-различни са грешките и във връзка с това издадохме съвсем наскоро един много голям речник, който се нарича “Официален правописен речник на българския език. Глаголи”. Грижата ни е, че специално при глаголите и техните форми се допускат изключително много грешки.

Два примера: единият е глаголът “идентифицирам”. При него много често се вмъква едно “н” в началото и става грешното “индентифицирам” Друга честа грешка е с глагола “компрометирам”. Почти няма случаи да чуете думата да бъде изговорена правилно. Най-често се казва “компроментирам” и грешката я правят всякакви, включително и образовани и мислещи себе си за грамотни хора.

В речника напомняме и за т.нар. мекане. Непрекъснато се говори за “четеме” ,“пишеме, “говориме”, вместо “четем”, “пишем”, “говорим”.

С това “мекане”, се заразиха хора от цяла България, включително и в София. Мнозина решават, че е престижно и започват да мекат.

Стигам и до един много голям проблем - т.нар. променливо я. Например при случаи от рода на “блестял” в множествено число хората често казват “блестяли”, въпреки че правилната форма е “блестели”.


Какво четем:

🔴 Хората над 40 г. трябва да работят само 3 дни в седмицата

🔴 Българите в чужбина осигуряват 3-4% от родния БВП

🔴 Преди 8000 години в България се ражда първата цивилизация в Европа

Източник: 24 часа



Коментари



горе