ОПАСЕН СИНДРОМ! Офисът е капан, болката дебне отвсякъде
Работата в офис понякога може да носи повече проблеми за тялото ни, отколкото физическия труд. Дългото стоене зад компютър носи мигрена, болки в гърба и врата. Ако се случва и на вас, значи сте покосени от тревожното състояние, наречено "офисен синдром". Това е набор от симптоми, предизвикани от работната среда. Според учените с този синдром се сблъсква поне веднъж годишно всеки офисен служител.
По данни на британското общество Mind, публикувани в Тhe work foundation по-голямата част от британците възприемат работата си в офиса като основен източник на стрес, считайки я за изключително напрегната. 7% от анкетираните са стигали дори до мисълта за самоубийство.
Най-трудна се оказва първата година в офиса, защото тялото и умът ни се адаптират към новата среда и условия. Особено трудно е на доскорошните студенти, които не са работили досега. Според проучвания почти половината от
от офис служителите значително увеличават теглото си в рамките на първата им година в службата.
Проучване на американската изследователска компания "Harris Interactive" сред 3 000 офис служители през 2013 г., сочи, че 41% от тях съобщават за наддаване на тегло в рамките на 5 кг. Една трета от служителите се оплакват от липсата на време за физическа активност и спортни занимания. 18 на сто от анкетираните споделят и че заради това са принудени да пропускат едно от храненията си за деня - за да компенсират липсата на спорт с по-малко храна. Оказва се обаче, че килцата в повече не са само заради заседналия начин на живот. Почти във всеки офис има кътчета, където може да се намерят бисквити, чипс и бонбони, но не и здравословна храна.
Изкушенията в офиса дебнат зад всеки ъгъл.
За да опазим талията си, е добре да си носим кутия с храна от вкъщи и да избягваме "наваксването" на калории на вечеря. Но това се прави от много малко офис служители.
Заболяванията на гръбнака са друг бич на служителите, който се проявява през първата година в офиса. Не закъсняват и болките във врата, раменете и долната част на гърба.
Повечето офис служители седят прегърбени и източили врата си напред. Тази поза обаче вреди на гръбначния стълб. Страдат най-вече шийните прешлени, което води до
нарушение на мозъчното кръвообращение.
Работата пред компютър носи "синдром на сухото око" и значително влошаване на зрението. Доказано е, че естествената дневна светлина в съчетание с изкуствено осветление (халогенни лампи) не нарушават физическото и емоционално състояние на служителите в офиса. Въпреки това в повечето фирми светят обикновени луминесцентни лампи, които преуморяват очите и предизвикват мигрена.
Нездравословното и нередовно хранене, повишеното тегло, съчетано с заседнал начин на живот, след 3-5 г. неизбежно води до нарушения в холестероловия и липидния метаболизъм. Тоест до различни хронични заболявания на кръвоносните съдове -
от тромбоза на долните крайници
до запушване на кръвоносните съдове с холестеролни плаки. А това е рисков фактор за инфаркт и инсулт. Към този вид заболявания се отнасят и разширените вени на ректума - хемороидите, от които можем да се отървем, ако повишим нивото на физическата си активност.
Никотинът, с който често се злоупотребява, е основен фактор в развитието на сърдечно-съдови заболявания. В рисковите групи са на първо място пушачите и хората с наследствено предразположение.
Заседналият начин на живот, злоупотреба с алкохол, вредни храни и цигари, може да доведе до гастрит и диабет тип 2. След 10 г. заплаха ще има и за "мъжкото здраве" и може да се стигне до простатит и еректилна дисфункция.
Спасение от болежките вследствие на "офисния синдром" обаче има. И то е повече движение и здравословно хранене.
Какво четем:
🔴 ПРОБВАЙТЕ ТОВА! 4 трика да сте по-свежи сутрин🔴 Нанесох я само веднъж и петната по лицето изчезнаха, на второто нанасяне изчезнаха черните кръгове, а на третото свалих..
🔴 5 зеленчука, които ще ви приберат коремът и "изядат" паласките за 1 седмица
Източник: pik