България ще опита да защити с географско наименование мановия мед от Странджа
Има голяма вероятност странджанският манов мед да бъде регистриран като защитено наименование за произход. Това се разбра при посещението на министъра на земеделието и храните Десислава Танева в Царево, където откри фестивала, посветен на този продукт.
Процедурата в самото министерство е на финалната си права, съобщи министърът и посочи, че е предложила това да се направи, за да получи медът по-голям пазар.
С регистрацията на странджанския манов мед Странджа ще се превърне в индустриална
зона на производството му, коментира Манол Тодоров, председател на пчеларско сдружение
"Странджански манов мед" по време на Фестивала, цитиран от агенция "Фокус".
Фотограф: Цветелина Белутова
Тази година реколтата на странджански манов мед като качество е много добра, но като количество е малко, посочват производители.Около 4.300 млн. лв. е ресурсът, който е на разположение на сектор "Пчеларство" за тази година, посочи Танева. По данни на земеделското ведомство през миналата година е произведен около 11.4 тона мед, от които 9.4 са били изнесени.
Танева обяви, че еврокомисията е разрешила на България по Програмата за развитие на селските райони да финансира екологични проекти за производство на мед. Те предвиждат мобилни пчелини да се разположат в райони в защитени по НАТУРА 2000 територии. Субсидиите се предвижда да бъдат по 15.37 евро на пчелно семейство.
Сега предстои да се идентифицират мобилните кошери по нови правила и от следващата
година на практика стопаните ще могат да кандидатстват.
Какво четем:
🔴 8 забулени със солени глоби в Пазарджик🔴 Да помогнем на Мария!
🔴 Защо бе, братя сърби?
Източник: Дневник