Българския Робинзон Крузо, който захвърли живота си и отиде в планината



Публична тайна е, че динамичността на ежедневието, стресът на работното място, финансовите затруднения и още куп други фактори влияят както на психическото, така и на физическото здраве на човек. Всеки ден броя на „жертвите“ се увеличава. Всичко може да започне леко и без повод за притеснение – с обикновено главоболие, системна умора, чувство на отпадналост или апатия, но постепенно има възможност да се развие в много по-сериозен проблем като паник атаки или страхова невроза, които да повлекат със себе си доста по-значителните физически заболявания, защото болестите (дори и най-сериозните) могат да се зародят на нервна почва. Човекът на двадесет и първи век е изложен на редица рискови фактори, много повече от колкото в миналото. Днес всеки трети страда от проблеми свързани с нервната система, а най-лошото е, че сред бройката попадат дори и подрастващи, които би трябвало да са далеч от подобен тип опасност. Няма срамно в това човек да признае, че има проблем, но е наложително да потърси помощ от специалист колкото е възможно по-бързо, преди да е станало прекалено късно за лечение и единствената алтернатива да бъде потискане на симптомите.
Не се заблуждавайте, риск за всеки един от нас определено има и той няма да намалее, докато светът ни не се превърне в по-добро място за живот. И преди още дори да сте стигнали близко до симптомите, вземете мерки. Много са хората, които правят някаква съществена промяна в живота си в името на личното си здраве. Загърбват натоварващи професии, търсейки баланса на труда със спокойствието, напускат космополитни градове, отдавайки се на мира и затишието на отдалечени малки места, където да подхванат съвсем различен ритъм на ежедневието си.
В даден момент тези хора са си задали едничкия, но абсолютно съществен въпрос: Струва ли си всичко това?
Струва ли си наистина да се борим за добър живот, като междувременно постепенно го съкращаваме?

Калин Балджиев е намерил своя отговор и е преместил живота на върха на планината, в голяма каменна постройка наподобяваща бъчва. Казва, че изпитва истинско спокойствие – на никого не пречи и никой не пречи на него. Живее съвсем простичко, спейки на хамак и яде това, което природата му дава – охлюви, гущери и змии. И макар хората да мислят този български Робинзон Крузо за луд, той всъщност изпитва повече щастие и се чувства по-пълноценен от нас – затворените в кутии, между четири стени, люде, който живеят прекалено сложно, за да могат всеки ден да удържат юздите на собственото си житие. Отшелникът Балджиев със сигурност се е отказал от много, но е получил не по-малко неща взамяна, от които днес ние сме се отказали или забравили.
Не губете време и намерете собственото си спокойствие! Може и да не е в планината.

Никол Сашова
в. „България СЕГА“


Какво четем:

🔴 Българинът, за който се прави един от първите електрически камиони в света

🔴 Една лилава врата - Водни спортове

🔴 Валя Балканска: Много завист има у нас, в чужбина българинът е по българин

Източник: България сега



Коментари



горе