Новият живот на старата фурна




Допреди десетина години чичо Митко бил хлебар в родопското село Джурково. С обезлюдяването на селото обаче търсенето намаляло и той затворил вратите на пекарната. До миналото лято, когато двама необичайни гости от града убеждават чичо Митко, макар за ден, да върне живота на старата фурна. Случило се на Голяма Богородица. Помощниците му изчистили мястото, а чичо Митко "събудил" стария квас и заедно изпекли и раздали стотици хлебчета на жителите на селото. Духът на Джурково се преобразил за празника.

Тази история е една от любимите на създателите на "Резиденция Баба" - социална инициатива, която се стреми да свърже възрастни хора от отдалечени села с любопитни млади градски хора, които искат да попиват забравени истории, да се учат да месят хляб и да плетат и да придобиват други умения, които само селото може да даде. А Деница Стоянова и нейният съпруг са мистериозните "резиденти", които обогатяват живота на Джурково със своята идея.

"Резиденция Баба" хрумва на Янина Танева, съоснователка на младежката организация за социални иновации "Фабрика за идеи", заради интереса й към етнографията, но и заради факта, че самата тя е имала само "градски" баби и дядовци. Така тя решава да създаде проект, чрез който хем да се съхранят традициите и фолклора на селата, хем да запълни липсата от "селски" преживявания на други млади хора. Голямата част от хората (75%), които се включват в програмата на "Фабрика за идеи", споделят, че биха се върнали да живеят на село, подгонени от замърсената среда и стреса в големите градове. Янина Танева обаче вижда и друга причина - търсенето на идентичност. "България в градски вариант предлага копи-пейст модел. Копираме идентичности, рядко създаваме своя и това поражда вакуум", отбелязва тя. "Това търсене ще продължава да се засилва и е важно да се предлагат качествени варианти."

Целта на "Резиденция Баба" е след месеца, прекаран на село, резидентите да оставят нещо след себе си, но и да отнесат малко. Така в Джурково Деница Стоянова и съпругът й събуждат стария квас и селската фурна. В село Манастир пък градските гости поръчали на майстор да излее нова църковна камбана за малкия параклис, който често бил ограбван.

"Изследваме нуждите на всяко село предварително, говорим с хората, с кметовете, с читалищата и правим обстойно проучване какви ресурси и нужди има", разказват от екипа на "Фабрика за идеи". Така подбират правилните хора, които са готови да дават на селата, в които гостуват. Миналата година са били в Родопите, тази се насочват към Северозападна България в селата Косталево, Челопек и Паволче. Преди да заминат, одобрените кандидати минават през обучения за Human Centered Design, социално предприемачество, системно и дизайн мислене и умения за теренни етноложки проучвания. След резиденцията си пък тези, които имат желание да развият своя идея, получават менторска подкрепа и възможност да я представят пред инвеститори.

За инициативата е важно да има и икономически отпечатък върху селата, като повечето резиденти имат идеи и как дългосрочно да помогнат на възрастните хора да живеят по-добре. Елена Стойчева например, която гостува на баба Софка в село Дряново, се впечатлява от местната певческа група и им помага да запишат диск с техни песни. Организира кампания за набиране на средства, която завършва успешно, и записите са почти готови. С продажбите на дисковете и онлайн тегленията Елена планира да финансира читалището, за да могат бабите да пътуват до различни събори и да споделят таланта си - мечта, която досега трудно са сбъдвали поради липсата на средства.

Друга идея за допълнителен доход на бабите е онлайн магазинът BabaMade, в който да се продават плетени чанти, бижута, ключодържатели, терлици и други изделия, изработени от местните хора. Елена Стойчева има план за социално предприятие, което да произвежда черги, изработени по традиционна техника, но с нов дизайн, ориентиран към градски и млади хора. Според нея такова ателие може да организира и работилници за туристи, в които възрастните жени да влизат в ролята на ментори. Заедно с десетина баби Елена Стойчева вече е успяла да изтупа становете от прахта и да изтъче черги, които са били представени на One Design Week в Пловдив.

На село се раждат и бизнес идеи, смятат Ангел и Ренета Георгиеви, чието гостуване по инициативата завършва със сватба в традиционен родопски стил. След това те създават сайта nishan.bg, с който помагат и на други двойки да си организират сватба "като от едно време" - с прибулване, калесване, бръснене на младоженеца, плетене на момата и всичко останало.


Четете още:

🔴 Младежи съживяват подлезите на София

🔴 Майка откри изоставената си дъщеря

🔴 Италианци направиха "Св. София" от 3 млн. житни класове





Източник: Капитал





Коментари

горе