7 непопулярни идеи за почивка в България



Всички имаме списък с пет места в България, които посещаваме всяка година и всичко се изчерпва с тях. Главите ни са уморени от едни и същи гледки и едни и същи преживявания. Преди да се откажете от българските туристически дестинации обаче, ви предлагаме още няколко хрумки за почивка, които може би не сте изпробвали до сега. Ще се изненадате как у нас винаги ще се намери по нещо ново за окото на всеки. Освен това са доста евтини, вижте ги.
Виктория МИЧЕВА

Глътка чист въздух в Равногор
Знаете ли, че най-екологично чистото място на Балканите е у нас? Да, експертите от НАСА са единодушни, че село Равногор е най-доброто място за живот на полуострова.
Дори и това да не ви е известно, когато стъпите в планинския район, ще забележите, че въздухът е необичаен. Внезапния приток на кислород се усеща физически.
Замърсяването е под 0,6%, в диаметър от 40 километра. За красотата му не ще и дума.
Неподправеност е думата, която ще потърсите. Срамежливите жители ще ви разкажат как правят най-вкусните картофи и ще ви почерпят с най-чистото мляко. През това време ги питайте как да стигнете до Бековите скали. Пътят до тях е заобиколен от нивите, в които местните садят прочутите си зеленчуци. Чистотата е съвършена. Има три табели, безброй боровинки, беседка, в която да се скриете от дъжд и след час ходене - неусетно ще се появят скалите. Там ще забележите площадка с три пейки, които са застанали сякаш на ръба на планината. Седнете на тях и погледнете към една от най-красивите панорами - къдриците на Родопите.
Освен Бековите скали, в околността има и други маршрути, които да ви заредят.
Разгледайте как се стига до Фотенския водопад, Червените скали, резерват "Дупката", местността Атолука.

С каяк по Дунав
Ако не сте се возили с каяк, защото ви се струва твърде приключенско, не можете да плувате или нещо подобно, ви съветваме да го направите. Ще бъдете изненадани колко бързо се усвоява гребането по водата, а и колко приятно всъщност е то. През лятото бреговете на Дунав се обсипват с фин нежен пясък, а дюните пътуват всяка година на различно място. Мирисът, шума и полъха на реката, са вълшебни. Но единственият начин да изживеете нейния простор, е като я преплавате. Ако сте от хората, които търсят почивка, съчетана с нещо полезно, тръгнете към Русе и се свържете с ТД "Пристан". Те ще ви разкажат за възможностите да се включите в някое от дунавските почиствания, водните походи, интересните беседи с експерти или просто могат да ви упътят за маршрутите в района. Туристическото движение ще ви помогне да си намерите водач, каяк, жилетка, гребло или друга екипировка. Ако пък сте доброволци, ентусиастите от дружество са вашите хора - миналата година те спечелиха първо място за доброволческа инициатива, след като изнесоха 560 чувала с отпадъци от четири острова. Включете се към тях - ще се почувствате като истински приключенци.

Качете се на детската железница
Ако сте някъде около Пловдив, отидете през уикенда до детската железница. В България са останали само две такива, другата е до Кърджали. "Знаме на мира" е разположена в подножието на Младежкия хълм и е основана преди близо 40 години.
През 2007 беше реконструирана и в момента влакчето е атрактивно за хора от всички възрасти. Не е нужно да имате малък придружител, за да го направите и това е най-забавното. Бъдете сигурни, че вниманието ви ще бъде ангажирано през цялото време.
Пътуването е по панорамен хълмист терен, минава през мост, прелез с бариери и тунел (дълъг 50 метра), и накрая най-доброто - естакада, която изписва цифрата 6. След 25 минути детско вълнение, влакчето спира на гара "Панорама". Слезте и погледнете от тепето - ще разберете защо спирката се казва така.
Железницата работи от сряда до неделя, движи се на всеки час, а билетчето е само 1 лв.

Къмпинг “Космос” - там, където свършва родината
Не ви трябва совалка за да отидете до Космоса, отидете до Дуранкулак. Социализмът е оставил много подходящо име на неговия къмпинг. "Космос" ще ви приюти в своето спокойствие и неземност. Всъщност това е най-северната населена точка на България - намира се на 10 километра от Румъния, на 100 от Варна и на 560 от София. Къмпингът разполага с няколко бунгала, подредени в китна градина, както и свободен терен за палатки на първа линия от брега. Езерото и блатото на Дуранкулак са двете задължителни забележителности, около които трябва да се разходите. До тях можете да стигнете пеша или с автомобил. Ако идвате от Южна България към "Космос", по пътя минете да видите и най-източната точка на страната - фара на нос Шабла. Около него се носят множество легенди и е особено задължителен за любители на фотографията.
Шабленският фар е най-старият в България (от 1856), както и най-дългият, със своите 32 метра. Ще се убедите, че Северното Черноморие крие чар, който не е достатъчно оценен от българския турист.

Малиново вино от хижа “Тръстеная”
Отидете да разгледате местността около Лакатник. Не е много далече от София, а скалите над селото са едни от най-гордите извивки на Стара планина. Те са любимо място на множество катерачи и това не е случайно - именно там се е зародил българският алпинизъм. Още от пътя ще видите странна червена къщичка върху ръба на скалата, която може да объркате за птица. Това е заслонът "Орлово гнездо", до който се стига само с катераческо въже. В околността обаче има множество маршрути, подходящи и за най-отпуснатите туристи. Предлагаме ви да тръгнете към хижа "Тръстеная", която се намира на един час от селото. Там ще ви посрещнат приятни хижари с вкусно малиново и боровинково вино. Потенциалът на хижата е за 30 души, затова е добре да се обадите предварително. Отидете ли там, има какво да видите.
"Тръстеная" се намира по пътя на международния маршрут Ком-Емине (Е-3), източно от Искърския пролом в подножието на връх Издримец (1498 м). В близост има три езера, стари букови гори и широки поляни, подходящи за леки разходки. Попитайте хижарите и те ще ви упътят към най-добрите места. Дестинацията е атрактивна и през зимата.

Вазовата екопътека
и водопад Скакля
Това е още една идея за живописна разходка в близост до София. Преходът е кратък, но достатъчно наситен. Тръгнете по Вазовите стъпки в Искърското дефиле. Именно там патриархът на българската литература се е вдъхновил да напише "Дядо Йоцо гледа", с прототип - местен жител. Екопътеката свързва две точки - Бов (някой й е добавил едно "лю-" отпред, като "лю-бов") и село Заселе. За начало на маршрута се счита къщата на писателя в Бов, който е живял там закратко. След първото си посещение в района, той се привързва силно към Искърския пролом и посвещава на него своите "Скитнишки песни". Пътеката може да се извърви и от двете посоки, но ви препоръчваме да тръгнете от Бов към Заселе, защото изкачването е в посока от гарата към селото и е по-добре първо да минете трудната част. По пътя между двете точки е и водопадът "Скакля", който освен че е един от най-внушителните, е и четвъртият по височина в България. Много подходящо е да се види през лятото, докато водата се движи - през зимата хич я няма. Реката, която захранва Скакля, е твърде малка и затова е важно да уцелите сезона. До него се стига за половин час с бавна стъпка, включително със захлас по някоя гледка. Когато стигнете до подножието на водопада, пътеката се извива под него и продължава от другата му страна. Остават ви още 40 минути до Заселе. Тоест общо разходката отнема около час и 10-15 минути с умерена крачка, но ще ви се стори, че сте се движили през времето към минали епохи. Пътят е изключително добре обезопасен, затова е подходящ за деца и по-замаяни туристи.

Лаптопаджийска почивка в Чепеларе
Само си представете. На работа сте с лаптоп в скута, в хамак сред гората, обедната ви почивка е на китна полянка, правите йога на тревите, берете боровинки, пиете родопско мляко, карате колело... Да, някой се е сетил да го направи. Ако няма как да почивате, то поне има как да работите приятно. Отидете в Чепеларе. Там вече има "Офис в гората", който е направен за хора, които нямат време за отпуска, но имат възможност да работят от разстояние. Ще бъдете изненадани от това как ще се отрази смяната на въздуха и обстановката върху нервите и работната ви дейност. Нарича се "лаптопаджийски лагер". Представлява 5-седмичен период (5юли-18 август), през който участвате в споделен офис, със споделено място за ваканция, хранене и спорт. Всеки е добре дошъл в Чепеларе за колкото време иска. Можете да разглеждате забележителности, да посетите няколко големи спортни и музикални събития, да хапвате от вкусната родопска кухня, да се запознаете с много хора (работохолици) и пр. Вероятно ще си намерите прозвището "лаптопаджия", но няма да сте единствен. Базата предлага 10 офиса с капацитет 40-60 души, презентационна зала за 20 души, зала за бизнес обяд, столова за 120 души, 5 двойни стаи за спане в самата сграда + мрежа от партньорски хотели/къщи за гости в Чепеларе, където могат да се настанят до 500 души. Можете да направите чепеларска почивка и през зимата.


Четете още:

🔴 Мюсюлмани се молят на чудотворна икона

🔴 Брюксел награждава замъка в Равадиново

🔴 Хлябът, без който не можем





Източник: Стандарт





Коментари

горе