Много поздрави от село




Седмицата започва с обяд. Христина е станала в пет сутринта. Напълнила е чушките с кайма и ориз и е забъркала таратор в голяма тенджера. Малкият й син Тони й помага да съберат двете маси на двора. Първото септемврийско слънце пари и опитват да ги нагласят под сянката на асмата. А кучето Росен подава муцуна през процепа на портата, изоставило за момент отговорната задача да охранява кокошките и тяхното поколение. Наднича с любопитство да види гостите, които влизат на индианска нишка през тесния праг и изпълват двора с глъч.

По нищо няма да познаете, че деветте младежи, пътували от всички краища на страната до село Богатово, са се запознали само преди два часа. Кънти смях, разменят се закачки и текат оживени разговори. Момчетата и момичетата не губят време да бъдат градски срамежливци. Оставят раниците на земята и запретват ръкави. Един бели чушки за салата, друг добавя доматите, трети мъкне столове от лятната кухня, четвърти тича да помага на Христина да хване козата, която пак се е промушила в градината да хрупа тикви.

Девет внучета назаем - те ще прекарат седмицата в дома на непознати баби и дядовци от село Богатово. Ще им помагат в градината и с животните и ще им правят компания на масата. Седмица, в която могат да шляпат боси, да ядат краставиците с корите и да се радват на сладката свобода на селската шир.

Младежите разполагат със седмица да се порадват на свободата на селската шир.

Фотограф: Надежда Чипева

Синовете на Христина започват да се кикотят, когато майка им навлича чевръсто бялата тениска с надпис "Баба под наем". Дребната и енергична секретарка на читалището в село Богатово е твъде млада, за да бъде баба, но ще приеме четири момичета в дома си. Христина сияе, защото много обича гости. Всички знаят, че тя прави най-веселите купони в селото. Тъкмо тя е причината Богатово да се включи в инициативата "Приеми ме на село" тази година.

Тя се организира за втори път от Община Габрово и вече обхваща пет села в Северна България. Идеята е на студентката Вероника Йосифова от Габрово, която иска да създаде мрежа от приемни села в България. С това си хрумване тя печели втора награда в конкурса за есе "Моите идеи за България" на фондация "Фридрих Еберт" и "Онлайн парламент". Според нея срещата на младежи между 16 и 29 години с българското село по този непринуден начин може да попречи на обезлюдяването на селските райони и да бъде път към преодоляване на самотата на възрастните хора.

Седмицата започва с обяд в дома на Христина, секретар на читалището в Богатово и движеща сила на културния живот в селото

Фотограф: Надежда Чипева

Тази година желаещите да гостуват младежи са над 70. Има заявки и от българи, които отдавна живеят в чужбина, но искат децата им да се запознаят с живота на село. Не достигат обаче селата, готови да приемат. Възможна причина е, че страхът от непознатото и недоверието обитават много селски къщи, но друга е, че Община Габрово все още налучква верния път да популяризира инициативата. Досега идеята стига до баби и дядовци чрез кметовете, но се оказва, че читалищата са много по-полезни в намирането на желаещи, защото са близко до местните общности. Ролята на общината в Габрово е подкрепяща и координираща. Тя намира и спонсори - местни фирми, които осигуряват хранителни продукти за приемните семейства, така че гостуването да не се превръща в бреме за възрастните хора.

А авторът на идеята Вероника много държи гостуващите млади хора да облекчават живота не само на приемните си баба и дядо, но и да са от полза по някакъв начин на цялото село. Така например след края на ваканцията на внучетата назаем в габровското село Новаковци не остава къща, в която младежите да не са нацепили и подредили дървата за отопление през зимата. Домакините от своя страна често взимат много насериозно грижата за гостуващите си внучета. Бабите се заемат да угояват момчетата, а дядовците да учат момичетата да пият ракия на вечеря. След толкова ядене и пиене обаче връзката между младежи и възрастни хора остава да топли и след края на лятото. Миналата година внучетата се връщат в Новаковци през есента, за да оберат лозето на единия дядо, а това лято след наводнението в района на Велико Търново те са първите доброволци, които се втурват да помагат в почистването на къщите и отводняването на градините.


Четете още:

🔴 Село Косово – безвремие и родопски изкушения на 50 км от Пловдив (СНИМКИ)

🔴 Опечете си чушки по този невъобразимо лесен метод

🔴 България заема подобаващо място сред основните винопроизводители в света





Източник: Капитал





Коментари

горе