Божидар Димитров: Замъкът в Равадиново има своята историческа основа



Българските феодали също са имали замъци и близо 27 от тях са разкопани и частично експонирани, но те за от византийски тип. Това каза за „Фокус” проф. Божидар Димитров, историк и директор на Националния исторически музей, във връзка с наградата на организацията "Най-добрите европейски дестинации", която ще бъде връчена на създателя и собственик на замъка край Созопол „Влюбен във вятъра” Георги Тумпалов.

„Край Созопол, в течение на 20 години един ентусиаст – Георги Тумпалов, изгради един замък от западноевропейски тип, който стана притегателен център на историческия туризъм. Преди няколко часа минах от там – огромни опашки, над 500 паркирани коли и автобуси от цялото Черноморие. Замъкът впечатлява. Все едно е пренесен един западно европейския замък от средните векове на българска територия”, посочи проф. Димитров.

„Знам, че мнозина биха казали, че това е един привнесен, изкуствен модел в България, но не е точна така. Колкото и куриозно да звучи, в Созопол е бил изграден такъв замък през XIV в. от един италиански граф – Амедей Савойски”, допълни още той. Историкът разказа, че Амедей Савойски, който бил наричан „Зеленият граф”, защото носел само зелени доспехи, е участвал в кръстоносен поход срещу османците през 1366г. „Имал е сериозни успехи на Галиполския полуостров, където турците вече са стъпили и в Мала Азия, разбивайки няколко големи турски военни отряда. Поради това е бил нает от византийската императрица, за да нападне България, за да може да бъде освободен плененият император Йоан V Палеолог, който сме задържали на Дунав”, подчерта проф. Димитров. По думите му „Зеленият граф” успява да превземе с последователен щурм българските пристанища по Южното Черноморие, но „закъсал” при обсадата на Варна. „Варна не се дава и упорито се отбранявала. Опитът му да навлезе във вътрешността на страната срещнала упорита съпротива на българите при Айтос, които разбили един отряд и пленили 13 рицари, искайки за тях огромен откуп.

Амедей Савойски се установил в Созопол и се започнало да се строи замък от западноевропейски тип. Той останал в Созопол близо година, но не успял, защото срещу него се създала мощна коалиция”, разказа още историкът. Според него замъкът най-вероятно е останал недостроен и постепенно се е разрушил, не се знае къде е, но има изрични исторически сведения, че е съществувал.


Какво четем:

🔴 Столичанин: Войната с бежанците вече се води! Идете на "Лъвов мост"

🔴 Аквапарк във Франция със специален ден за мюсюлманки

🔴 Емигрирайте, докато сте млади...

Източник: 24 часа



Коментари



горе