Най-красивите места в област Ловеч



Крепостта Хисаря

Крепостта „Хисаря“ е построена по време на Първото българско царство (681 г. до 1018 г.). Тук през 1187 г. е подписан мирният договор между България и Византия и с това започва съществуването на Втората българска държава. Историческите свидетелства от край на XIV в. посочват, че твърдината пада изключително трудно в османски ръце. През следващите години тя е подложена на разграбване.

Самият град обаче успява да запази активния си стопански и културен живот. През XVII век търговията тук процъфтява. В старата част на Ловеч – квартала „Вароша” днес са разположени етнографският комплекс и къщата музей „Васил Левски”.

С историята на града и региона можете да се запознаете в местния Исторически музей.

Покритият мост над река Осъм

 

Покритият мост над река Осъм е символът на Ловеч. Мостът свързва старата с новата част на града. Изграден е през 1872-1874 г. от възрожденския майстор строител Колю Фичето, а днес в него се помещават множество магазинчета, в които могат да се купят сувенири.

Във „Вароша” се намират още Художествената галерия и катедралният храм „Света Неделя”, чиито стенописи датират от 1873 г. Църквата е обявена за паметник на културата през 1999 г.

Паркът „Баш Бунар”

На брега на река Осъм се намира и паркът „Баш Бунар”. Скалните брегове на реката са издълбани с малки и големи пещери. В две от пещерите – Васил Левски и Табашката, са открити кости и предмети от палеолита и бронзовата епоха. Паркът е приятно място за разходка и отмора.

Хълмът Стратеш е друго популярно място за разходки в Ловеч. В него днес се намира зоологическата градина на града. Тук са издигнати и два паметника в знак на почит към загиналите в Руско-турската война от 1877-1878 г.

Къкринското ханче

Къкринското ханче, където Васил Левски е заловен от османските заптиета, от десетилетия е превърнато в музей. Намира се на 19 км от Ловеч и е един от 100-те национални туристически обекта.

Деветашката пещера

На 18 км от Ловеч се намира Деветашката пещера. Тя е най-голямата от 60-те пещери в района на Деветашкото плато. Особено впечатляваща е каскадата от езера и водопади във вътрешността на пещерата.

Крушунските водопади

 

Крушунските водопади са друга природна забележителност в района на Ловеч. Водопадите са най-високата травертинова каскада в България. През водната каскада е направена екопътека с мостове и стълбички, така че посетителите да достигнат до наблюдателни площадки под и над водопадите.

На 20 км от Ловеч се намира едно от най-старите селища в областта – архитектурният резерват в село Старо Стефаново. В селото има над 100 сгради паметници на културата от началото и средата на XIX в.

Водопадът „Скока“

 

В област Ловеч се намира и един от 50-те малко известни туристически обекта в България – водопад „Скока“ край Тетевен. Природната забележителност се намира на малката река Козница, която тече с множество прагове в тясна и гориста долина, вие се в основата на отвесни скали и накрая навлиза в Тетевен, където се влива в река Бели Вит.

Водопадът има два ръкава – левият е висок около 30 м и от него постоянно тече вода, като количеството й варира според сезона; десният ръкав е значително по-висок – около 60 м, и в периоди на мaловодие пресъхва.

Слабият му дебит позволява през зимата целият скален масив да се покрие с лед, което предоставя възможност за практикуване на ледено катерене и го превръща в привлекателно, макар и все още немного известно място.


Какво четем:

🔴 Музикант от Родопите ще майстори гайди за деца

🔴 Проф. Пламен Павлов: Боевете на Шипка спасяват руската армия от катастрофа и нацията ни от погром

🔴 Ирина Бокова сред 10-те най-влиятелни жени в света според Франс прес

Източник: bgpolitika



Коментари



горе