Билки за лечение на цистит



Циститът представлява възпаление на пикочния мехур, обикновено причинено от бактериална инфекция. Други причини може да са гъбички, протозои или дразнещи химикали. Циститът е често срещан вид инфекция на уринарния трак. Уринарният тракт включва бъбреците, два пикочопровода (уретери), пикочен мехур и уретра (пикочна тръба). В зависимост от продължителността и честотата на заболяването, циститът се определя като остър или хроничен.

По-често циститът засяга жените, поради наличието на по-къса уретра, спрямо тази на мъжете, което улеснява навлизането на микроорганизми в нея. Също така, анатомичното разположение на уретрата при жените, в близост до ануса, повишава риска от механично пренасяне на бактерии.

Други предразполагащи състояния и фактори за развитие на цистит са:

Бременност - бременните жени са по-податливи на инфекция в резултат на хормоналните промени предизвикващи разширяване и намаляване на тонуса на уретрата. Натиска оказван от матката върху пикочния мехур, местният венозен застой и повишено налягане са допълнителни фактори благоприятстващи развитието на възпаление на пикочния мехур. 

Диабет - хората страдащи от диабет и тези, консумиращи големи количества захар са предразположение към цистит.
Химични фактори - антибактериални сапуни, спрейове, дезодоранти, контрацептивни гелове и желета променят вагиналната среда и могат да предизвикат дразнене, което прави тъканта податлива на инфекция. 

Анатомични фактори - някои вродени анатомични отклонения може да благоприятстват задържане на урина в пикочния мехур и усилват инфекцията. 

Антибиотици - прекомерната употреба на антибиотици може да доведе до размножаване на резистентни бактерии, причиняващи цистит. 

Стрес - стресът предизвиква повишено отделяне на хормони като адренокортикотропен хормон, алдостерон и глюкокортикоиди, които намаляват количеството на циркулиращите бели кръвни клетки и благоприятстват поява на инфекция.

Най-често симптомите на цистит включват:

  • Болка и чувство за парене при уриниране;
  • Затруднено уриниране;
  • Често уриниране с отделяне на малко количество урина;
  • Мътна, тъмна урина с остра миризма;
  • Кръв в урината (невинаги може да се види, понякога се установява само чрез изследване на урина);
  • Болка в долната част на корема или долната част на гърба;
  • Болка при полов акт;
  • Умора и неразположение;
  • Леко повишена температура;

Като цяло, симптомите на цистит и при мъжете и при жените са сходни. При деца, може да се изяви само с леко неразположение или треска, намален апетит, повръщане.

Подробна информация за същността, протичането, диагнозата и лечението, може да откриете в темата: Цистит.

За щастие, съществуват редица естествени средства и билки за лечение на цистит, които освен, че може да ускорят лечението, намаляват риска от повторно настъпване.

Правилната диета е една от първите стъпки в терапията на цистит. Елиминирането на някои храни от менюто и увеличаване количеството на други може значително да облекчи симптомите на цистит и да ускори лечението.

Необходимо е да се изключат храните, които често влошават хроничните възпалителни заболявания. Такива са захар и сладкарски изделия, млечни продукти, пържени храни, соя, кофеин, газирани напитки, шоколад, алкохол, цитрусови плодове, домати. Не се препоръчват още пилешки дробчета, консервирани смокини, стафиди, авокадо, говеждо месо, винен оцет, майонеза.

Препоръчват се пълнозърнести, пресни, нерафинирани и непреработени храни. Всички плодове, зеленчуци, бобови, семена, ядки, зехтин и студеноводни риби (сьомга, риба тон, сардини, скумрия, камбала).

Необходимо е още:

Прием на около 2-3 литра вода на ден

Водата е отлично средство за пречистване на пикочните пътища и подобряване на диурезата. Поддържайте този прием на течности 2-3 дни след отшумяване на симптомите.

Подходяща е и ечемичената вода, която се смята за традиционно средство срещу цистит. Може да се приготви като шепа перлен ечемик се свари в 1 литър вода, докато течността остане около 500 мл. Може да се добави мед от манука и лимон по желание.
Ходете до тоалетната толкова често, колкото е необходимо, за да не се допусне дълго задържане на урината в пикочния мехур.
Не пийте алкохол, кафе и цитрусови сокове (портокал, лимон, грейпфрут, лайм), тъй като те може да раздразнят пикочния мехур.

Избягването на сладки изделия и напитки

Захарта благоприятства бактериалния растеж и отслабва имунитета.

Добра хигиена

Спазвайте добра хигиена на гениталиите. Измивайте гениталиите преди и след полов акт. Не носете бельо от синтетични материи. Не носете твърде тесни дрехи и бельо.

Не използвайте душове, сапуни и дезодоранти в областта на гениталиите. Това води до унищожаване на естествената бактериална среда и позволява намножаването на патогенни микроорганизми. След измиване на тази област, подсушавайте чрез внимателно попиване, а не чрез триене, тъй като това може да раздразни кожата.

Как се лекува цистит с естествени средства и билки?

За пълноценно лечение на остър цистит или обостряне на хроничен цистит е необходимо да бъде постигнато следното:

Да се унищожи причинителят на заболяването – най-често това изисква антибиотично лечение (ако се касае за бактериална инфекция). Противомикробно действие притежават някои билки като блатен аир, бреза, червена боровинка, невен, жълт кантарион, черен бъз, хвойна, широколистен живовляк, лук, чесън, малина, момина сълза, златна пръчица, дяволска уста, коприва, мащерка.

Да се лекува възпалението на лигавицата (противовъзпалителна терапия). Добре изразени противовъзпалителни свойства имат блатен аир, мечо грозде, исландски мъх, блатен розмарин, червена боровинка, пълзяща хвойна

Да се премахне болката (аналгетична терапия). С добре изразено аналгетично действие са хмел, широколистен живовляк, блатен аир, червен глог, дилянка, джоджен, риган, маточина, трицветна теменуга, дяволска уста, планинска арника.

Подобряване на уринарния поток (диуретична терапия). С предимно диуретично действие са билките червена боровинка, полски хвощ, блатен аир, черен бъз, малина, жълт кантарион, коприва, градински чай, чесън, девесил. 

За облекчаване на болката може да се постави топла бутилка или електрическа възглавничка в долната част на корема, без да се натиска или да поседите във вана с топла вода. Не добавяйте нищо към водата, освен, ако вашият лекар изрично не го е предписал!

Ако се касае за хроничен цистит, в периодите на ремисия (затишие на симптомите) е необходимо да се използват средства за засилване на имунната система.

Билки за лечение на цистит

Блатен аир

Отвара от блатен аир може да се приготви като 1 чаена лъжичка нарязани корени се поставят в 300 мл гореща вода и се оставят да престоят два часа. Прецежда се и се приема по 80 мл, 4 пъти на ден преди хранене.

 

 

 

 

 

Златна пръчица

Златна пръчица (Solidago virgaurea) е билка с антибиотично и диуретично действие. Може да се използва самостоятелно или в комбинация с други билки.

За приготвяне на инфузия е необходимо две супени лъжици от билката да се поставят в чаша преварена вода за 4-5 часа, след което да се филтрира. Получената отвара се разделя на три или четири части, като всяка част приема преди хранене. Тази билка не е подходяща по време на бременност и в случаите на гломерулонефрит. 

Червена боровинка

Сок или добавка от червена боровинка предотвратяват захващането на бактериите за лигавицата на пикочния мехур и улеснява отмиването им и отделянето им с урината. Смята се, че инфекциите отговорни за настъпването на цистит притежават тънки, наподобяващи косъмчета, израстъци (фимбрии), посредством които се залавят за лигавицата на пикочната тръба и се разпространяват към пикочния мехур. Съдържащите се в сока киселинни вещества увреждат този фимбриален апарат и нарушава способността му за задържане върху лигавицата. 30 мл неподсладен сок от червена боровинка или 400 мг екстракт са подходящи за ежедневен прием с цел предотвратяване на инфекция на пикочните пътища. При наличие на инфекция може да се приема по една чаша на ден. Особено изразено е действието на сока от червена боровинка в случаите на често повтарящи се или рекурентни инфекции на пикочния мехур.

В началото на заболяването особено ефективна е следната комбинация:

  • 3 части червена боровинка
  • 1 част коприва
  • 1 част лечебна ружа
  • 1 стрък лайка
  • 1 цвят от вратига

Една супена лъжица от смесените билки се поставя в чаша вряла вода и се оставя да престои 5-6 часа. Пие се по половин чаша, три пъти на ден, преди хранене. 

Черна боровинка

Черните боровинки също се използват за превенция и лечение на инфекция на пикочните пътища, като подобно нa червената боровинка те засягат фимбриалния апарат на бактериите. Сокът от черни боровинки е с малко по-остър вкус, затова може да се смеси с гроздов сок или сок от ябълка.

Може да се приготви отвара от черни боровинки като 3 супени лъжици плодове се варят в 1литър вода, 20 минути на слаб огън. Прецежда се и се изпива получената отвара за един ден. Може да се приема вместо вода. 

Мечо грозде

Мечото грозде е добре познато средство при бъбречни заболявания и инфекции на пикочните пътища. Действието на тази билка включва успокояване на болката, разширение на пикочните пътища, почистване на пикочните пътища от попаднали в тях бактерии. Може да се използва като отвара, приготвена по следния начин:

1 супена лъжица от изсушената билка се накисва за една нощ в половин литър вода. Сутринта полученият извлек се вари в продължение на 5 минути (не повече, тъй като продължителното варене предизвиква извличане на танини, дразнещи стомаха). Прецежда се и се приема по 1-2 супени лъжици, 3 или 4 пъти на ден след хранене. Тъй като действието на мечото грозде е по-добре изразено при алкална урина, се препоръчва добавянето на една чаена лъжичка сода бикарбонат.

Лепка

Чай от лепка (Galium aparine) действа като тонизиращо средство за пикочните пътища. 

Полски хвощ

Полският хвощ (Equisetum arvense) притежава стягащо и леко диуретично действие и подобрява заздравяването на тъканите.
Подходяща рецепта с полски хвощ, която може да облекчи драстично симптомите на цистит е:

  • 2 части полски хвощ
  • 2 части лечебна ружа
  • 2 части царевична коса
  • 2 части Пирей (Agropyrum repens)
  • 2 части мечо грозде
  • 1 част бучу (Barosma betulina)

1 чаена лъжичка от тази смес се поставя в 250 мл вряла вода и се оставя да ври продължение на 10-15 минути. Получената отвара се пие 4-5 пъти на ден, топла. 

Корен от зефир

Коренът от зефир (Althea Officinalis) има успокояващо действие, при употреба под формата на инфузия, приготвяна като билката се накисва в студена вода за няколко часа, след което се прецежда и се пие.

Царевична коса

Царевичната коса притежава успокояващо и диуретично действие. Може да се включи в следната рецепта:

  • 2 части царевична коса
  • 2 части мечо грозде
  • 1 част бучу (Barosma betulina, Buchu)

Приготвя се тинктура от съставките и 5 мл от нея се приемат по 3 пъти на ден.

Или: смесват се по 60 грама стръкове хвощ, царевична коса, плод от анасон и по 50 грама листа от ягоди, корени от гръмотрън, стръкове от цариче. 2 супени лъжици от сместа се заливат с половин литър вряща вода и се оставят да врят на тих огън за 10 минути. След изстиване, се прецежда и се приема по 100 мл, три пъти на ден. 

Магданоз

Освен факта, че е чудесна освежаваща напитка след вечеря, напитка приготвена от няколко стръка магданоз в чаша вода може да облекчи симптомите и да подпомогне лечението на цистит, поради отличните си диуретично свойства. 

Напитка от магданоз може да се приготви като 1 чаша пресен магданоз или 2 супени лъжици сушен магданоз се постави в чаша вряща вода. Оставете да поври на слаб огън за 10 минути. Напитката може да приема топла или охладена. 

Или: 1 чаена лъжичка семена се заливат с 400 мл гореща вода. Остават се да се накиснат за 2 часа, прецежда се и получената отвара се пие по 100 мл, 3 пъти на ден, преди хранене. 

Или: пресен сок от магданоз може да се приема по 1 супена лъжица, 3 пъти на ден, преди хранене. 

Семена от целина

Семената от целина действат като диуретик, главно поради една от съставките в маслото от семената, бутилфталид. Дъвченето на шепа семена може да помогне за увеличаване на производството на урина.

Напитка от семената на целина може да се приготви по същия начин, както от магданоз. Семена или напитка от тях може да се приемат веднъж или два пъти на ден, веднага след хранене. 

Чай от джинджифил

Джинджифилът е мощно противовъзпалително средство, действащо чрез блокиране на производството на медиатори на възпалението, каквито са простагландините. Освен това, простагландините участват в преноса на сигналите за болка между невроните. Поради това, джинджифилът действа като намалява текущото възпаление, предотвратява повторно възпаление и намалява болката. Действието му е аналогично на нестероидните противовъзпалителни лекарства, без техните неблагоприятни странични ефекти.

Хрян

Хрянът е известен с пикантния си и лютив вкус, който намира приложение при лечение на инфекция на синусите и хрема. Едно от съединенията в хряна, алил изотиоцианат притежава добре изразено антимикробно действие. И докато червената и черната боровинка пречат за навлизането и размножаване на бактериите (бактериостатично) в пикочния мехур, то хрянът ги убива (бактерицидно действие) чрез директно атакуване на клетъчната им мембрана.

Настържете половин супена лъжица пресен хрян в чаша вода или мляко и започнете приема с една чаена лъжичка, два пъти на ден. Максималната доза, до която може да достигне приема е 1,5 супени лъжици, три пъти на ден. Ако се появи стомашно неразположение, приемът трябва да бъде преустановен.

Готу кола

Готу кола (Centella Asiatica) може да се прилага при цистит като 10 мг стандартизиран екстракт се приема три пъти на ден. Подобрява здравината на съединителната тъкан, като стимулира производството на глюкозаминогликани, влизащи в състава на лигавицата на пикочния мехур.

Приложени в оптималните дози и подходяща концентрация, билковите продукти и лекарства не причиняват сериозни нежелани реакции. Понякога може да настъпи леко стомашно разстройство или главоболие, които може да се дължат на добавени препарати и съставки, като свързващи вещества или пълнители. Поради тази причина трябва да се използват само качествени продукти с доказан произход. Както при всички вещества, притежаващи определено действие върху организма, и билковите може да доведат до по-сериозни увреждания при предозиране или неправилна употреба.


Натурални средства подпомагащи лечението на цистит

Краставици

Благодарение на високото си съдържание на вода, краставиците са отлично средство за снабдяване на организма с допълнително количество течности, което подобрява диурезата и подпомага лечението. 

Сода за хляб

Содата е вещество с основни (алкални) свойства, което означава, че може да неутрализира или намали киселинността на урината и по този начин да облекчи паренето и дискомфорта при уриниране. Може да е от полза при небактериален интерстициален цистит. Достатъчно е приема на 1 чаена лъжичка сода за хляб, разтворена в чаша вода, сутрин на гладно. Не прилагайте този метод повече от седмица, за да не повишите концентрацията на натрий в организма (содата е богата на натрий).

Мумийо

Мумийо представлява лечебна смола с редица здравословни ползи за организма. Доказано е, че в състава му влизат гъбички, подобно на пеницилина, които му придават антибактериални свойства. Благодарение на големия брой микроелементи в състава му, подобрява възстановяването и оздравяването на тъканите. Мумийото не притежава никакво токсично въздействие върху организма. В зависимост от конкретното заболяване, може да се използва вътрешно под формата на таблетки, разтвори и външно за компреси като течен екстракт или мехлем.

При цистит, мумийо се разтваря в топла вода до получаване на цвят на кафе. Приема се 3 пъти на ден, 30 минути преди хранене.

Висококачественото мумийо се разтваря мигновено в топла вода, без да се образува утайка. Курсът на лечение с мумйо обикновено е 10 дни, след което се прави прекъсване за 5 дни, след което може да се приема още 10 дни в същата доза. След 3 курса по 10 дена трябва да се направи 3 месеца почивка, след което лечението може да се повтори. Абсолютно забранено е приемането на алкохол при лечение с мумийо!


Добавки при лечение на цистит

Калциев цитрат – намалява киселинността на урината, което намалява дразненето на пикочния мехур.

Бромелаин - Бромелаинът е ензим, съдържащ се във висока концентрация в ананаса, който има изразено противовъзпалително действие. Ежедневният прием на чаша пресен ананас или чаша сок от него може да помогне за по-бързото лечение на цистита. 

Витамин Е – 400 до 600 UI/ден 

Витамин В6 – 300 мг/ден 

Витамин С – прави урината по-кисела, като по този начин пречи на микроорганизмите, при наличие на активна инфекция. Подходящ е при остър бактериален цистит.

Хомеопатично лечение на цистит

Хомеопатичните лекарства, които биха били ефективни при цистит включват:

Апис мелифика – показан при смъдене и болка, влошаващи се от топлина
Кантарис – силни позиви за уриниране с чувство за парене при уриниране
Стафисагриа – при инфекция на пикочния мехур, предадена при полов акт
Сарсапарила – болка, настъпваща след приключване на уринирането

Преди да предприемете, каквото и да е алтернативно лечение на цистит е нужно да се консултирате с лекар, за да бъде уточнена точната причина и форма на протичане на заболяването!

Ако, въпреки приложените средства и методи за лечение, симптомите на цистит продължават повече от три дни се обърнете към лекар, тъй като може да е необходимо лечение с конвенционални средства!


Какво четем:

🔴 За невероятните ползи от негово величество магданоза

🔴 Пийте сок от сини сливи срещу запек

🔴 С кой британски мобилен оператор е най-изгодно да говорите до България

Източник: Фрамар



Коментари



горе