С брахитерапия лекуват 100% ранен рак на простатата



Облъчването е с висока доза иридий само в болната тъкан

Брахитерапията е направление в лъчелечението, което осигурява облъчване на туморите отвътре. У нас все още по-известният метод е външното облъчване, което се прави с линеен ускорител.

Брахитерапията също набира скорост, макар че специалистите се броят на пръсти. За разлика от външното лъчелечение тя е инвазивен метод и точно с това са свързани нейните предимства, обяснява д-р Камен Недев, началник сектор “Брахитерапия” към Клиниката по лъчелечение в “Сити клиник - Онкологичен център”. Там се прилага основно интерстициална брахитерапия, която е хирургичен метод. Има и контактна, при която облъчването става чрез апликатор и може да не е инвазивен метод.

Облъчва се само туморът, и то с много висока доза, за да бъде ликвидиран. Така се осигурява радикално излекуване - целта на брахитерапията. Това означава, че нейното приложение, когато е с цел излекуване, е по строги критерии и не включва напредналите тумори. В определени случаи брахитерапията се прилага палиативно или следоперативно в комбинация с други методи.

В радикален план брахитерапията се използва най-често при простатен карцином, обяснява д-р Недев. В случая тя е алтернатива на радикалната простатектомия - традиционната операция, при която се отстранява простатата. Двата метода са конкурентни и обхващат едни и същи групи пациенти. Болен, който е подходящ за операция, обикновено е подходящ и за брахитерапия. Разбира се, винаги има изключения, има противопоказания и за двата подхода, уточнява д-р Недев. Степента на успеха е еднаква и при двата метода. Ако са спазени индикациите за приложение, при брахитерапията 5-годишната онкологична преживяемост обичайно е 100%. За 10-годишна преживяемост говорим при 80-90% от пациентите, уточнява специалистът.

Другата алтернатива при тях е външното лъчелечение. Резултатите са приблизително еднакви.

Индикациите обхващат основно пациентите от групата на нискорисковите - те се излекуват 100%, и част от тези с умерен риск. При рак на простатата рискът е разпределен в 3 рискови групи. Това зависи от стадия на заболяването, хистологичния резултат и началните стойности на туморния маркер - от теста за простатно-специфичния антиген (PSA). В зависимост от определения риск пациентите се насочват към подходящите за тях терапевтични методи. Протоколите за лечение във всяка група отхвърлят дадени методи, защото е доказано, че в конкретните случаи те не дават желаните резултати, обяснява д-р Недев. “Това е много важно. У нас обаче все още се оперират болни в напреднал стадий. След това продължават с хормонално лечение, лъчелечение, а страничните ефекти от всеки метод също трябва да се вземат предвид”, добавя специалистът.

Брахитерапията участва в лечението на хората от високорисковата група, но в съчетание с външно лъчелечение.

При умерения риск отново има различни групи, като най-общо едните са с добра прогноза, а другите - с лоша. При последните поведението е като към високорисковите пациенти.

За пациентите, при които може да се избира между 3-те равносилни терапевтични метода, се преценяват страничните ефекти. При хирургичното лечение те са най-често инконтиненция (незадържане на урината), еректилна дисфункция и др. “При брахитерапията тези усложнения практически липсват. Тя си има свои странични ефекти, които обикновено се повлияват с лекарства”, обяснява д-р Недев. Сред тях са например дизурия (парене и болка по време на уриниране), рядко стеноза на уретрата, която се коригира оперативно. При брахитерапията в най-висок процент се запазва еректилната функция, което мотивира избора на пациентите, казва д-р Недев.

При простатен карцином чрез брахитерапията се облъчва самата жлеза, без да се облъчват най-близките лимфни възли. При повишен риск от метастази в тях - още на етап, в който не се вижда на образните изследвания, се облъчват с външно лъчелечение профилактично. За свръхдозиране са нужни 2-3 процедури брахитерапия.

Процедурата се извършва по клинична пътека на здравната каса и не изискват болничен престой. В онкоболницата на “Сити клиник” пациентът не доплаща. Идва сутрин, подготвя се, следва процедурата - обичайно трае между 1 и 2 часа. Работи се със спинална анестезия, което означава обезболяване и обезчувствяване от кръста надолу. След терапията човек остава няколко часа под наблюдение и си тръгва вечерта. В следващите дни няма болка, нито диета.

Самата процедура е подобна на пункция. Работи се под ехографски контрол през ректума. Простатата се заигля през кожата, през специална решетка с координати, поставена в областта на перинеума. Поставят се няколко кухи игли с дължина 20-25 см, като извън тялото остават поне 10 см свободен край на иглата. Това представлява интервенционалната част - поставянето на иглите в жлезата. Няма значимо кървене, не се налага разрез.

Въз основа на ехографския образ се прави дозиметричен план, който трябва да покрие капсулата на жлезата чрез дозата радиоактивен препарат. Дозата е много висока - еднократно 11,5 грей, а във водещи центрове по света се тества и още по-висока с цел еднократна терапия.

След това иглите се свързват с апаратурата за облъчване. Източникът на радиация е “семенце” иридий, което с много висока мощност на дозата - за кратко време отдава много енергия.

Облъчването на жлезата става през кухите игли. Така с 3 процедури можем да заместим 39 процедури външно облъчване, казва д-р Недев.

Това е по-съвременният вариант на брахитерапията, при който пациентът не е радиоактивен след процедурата. По-краткото облъчване с висока доза е по-малко токсично и е свързано с далеч по-малко странични оплаквания като парене и щипене при уриниране. Пълното възстановяване е в рамките на 1-2 до 7 дни. В “Сити клиник - Онкологичен център” работят само по този метод.

При по-стария подход зрънца радиоактивен йод и паладий с ниска мощност на дозата остават в простатната жлеза и се разпадат 2 месеца, за да лекуват. През това време пациентът трябва да взема мерки за радиационна защита и има повече оплаквания.

Брахитерапията е щадящ и ефективен метод, но у нас все още не се препоръчва в достатъчна степен. Пациентът трябва да бъде информиран за алтернативите на традиционните терапии, за да се вземе най-доброто решение за него. И докато при простатния карцином нивото на информираност вече е осезаемо високо, то при пациентките с рак на маточната шийка например масово не се знае и не се препоръчва брахитерапия, казва д-р Недев. Жените не знаят, че в локално напреднал стадий на заболяването има алтернатива на операцията за отстраняване на матката. Според стадия брахитерапията може да бъде метод за радикално излекуване.

В по-напредналите стадии операцията отстъпва на съчетаното лъче- и химиолечение. Това означава външно облъчване с линеен ускорител, вливане на лекарство веднъж седмично и свръхдозирана - за първичен тумор, брахитерапия. В следоперативен план брахитерапията се прилага и при рак на матката.

Брахитерапия се прави и в палиативен план - например за отпушване на запушен бронх. Той се отпушва с лазер до определена степен, след което се прави брахитерапия. Същото се прави и при авансирал рак на хранопровода.

Д-р Камен Недев и неговият екип в “Сити клиник - Онкологичен център” по време на работа.


Какво четем:

🔴 Леа Иванова носи жълта звезда заради първата си любов

🔴 Българката с най-високо IQ в света стана баба за трети път

🔴 Кубрат Пулев повежда хорото в Жеравна, там не пускат без калпак и потури

Източник: 24 часа



Коментари



горе