Демира и Петър - от кварталните училища в Пловдив до златните медали в Сингапур
Математиката за нас е хоби и адреналин, казват шампионите
Възможно ли е две деца от най-обикновени квартални училища в Пловдив да преборят 760 връстници в света и да станат шампиони?
10-годишните Демира Недева и Петър Узунов показват, че е възможно. Те завоюваха златни медали на международната олимпиада по математика в Сингапур и пребориха конкуренцията си със сложни задачи.
Демира живее в с. Първенец и всеки ден пътува до крайния пловдивски кв. “Коматево”, за да посещава занятия. Петър се обучава в СОУ “Черноризец Храбър” в кв. “Тракия”. Децата са от съвсем обикновени семейства.
Българският отбор, от който Демира и Петър бяха част в Сингапур.
И на Демира, и
Нашите шампиони се сприятелиха с други участници.
на Петър майките
са учителки.
Едната е по
история, другата
- по химия
Бащата на момчето - Иван Узунов, работи като мениджър, а този на момичето е земеделски производител. Георги Недев отглежда гъби, но приходите му са оскъдни.
“Ако община Пловдив не беше отпуснала по 2000 лв., нямаше как да отидат на състезание в Сингапур. Дори Демира беше единственото дете, което пътува без придружител, защото нямаме финансови възможности. За нея се грижеше таткото на Петьо”, казва Пламена Недева.
Двете деца казват, че дължат невероятния си скок в математиката на пловдивската академия “21 век”. Там решават сложни задачи и се явяват непрекъснато по състезания, които печелят.
Демира опровергава схващането, че литературата и математиката взаимно се изключват.
“Напротив, допълват се. За да разбереш задачата и да намериш решението ѝ, трябва да си много концентриран, когато четеш условието. А за това много ми помагат книгите, които обожавам”, казва момиченцето.
За своята възраст тя е прочела над 500 заглавия - нещо, с което дори 50-годишни трудно могат да се похвалят.
“Не сме
очаквали,
че ще обикне
математиката
- тя е
литературен тип
Живее с книгите си и е прочела цялата детска класика. Автори като Стивън Кинг, Сюзън Колинс и Рик Риърдън буквално ги чете на един дъх. А напоследък е прехласната по фантастиката”, разказва майката на 3-класничката Пламена Недева.
Първоначално дъщеря ѝ изобщо не харесвала математиката. Казвала, че е скучна. Две години по-късно Демира е на коренно различно мнение.
“Предизвикателство е да решиш всяка интересна задача. Тя е като загадка, а в това има много тръпка и адреналин и усещането е невероятно”, твърди шампионката от Сингапур.
Нейният връстик Петър, с когото се явиха на последната международна олимпиада, е доста по-пестелив в думите. “Очаквах между бронз и сребро, но златото си е злато”, отбелязва той. За разлика от съотборничката си момчето признава, че не си пада по граматиката и предпочита задачите пред диктовките. И откровено си казва, че понякога допуска грешки, защото не внимава и много бърза.
Скокът и на двамата е впечатляващ, тъй като израстването им е станало за по-малко от 2 г.
Демира е във II клас, когато я записват в академията “21 век”.
“На първото състезание беше последна. Но тя е много амбициозна и ми каза: “Мамо, догодина ще ме видиш в началото на списъка.”
В Пловдив тя е първа по рейтинг, а след Сингапур е в топ 3 на математиците в света за своята възрастова група. Петьо също е в челните позиции на класацията.
“Постиженията са си изцяло техни. Аз например не мога да ѝ помогна в задачите, защото съм историк и никога не са ми вървели. Баща ѝ по-скоро е самоук математик, има силна логика и все още може да ѝ обясни някои неща”, уточнява Пламена Недева.
Бащата на Петър също се чуди как синът му се е прехласнал по задачите.
“Стана случайно. Във II клас показа резултати, но те не бяха много добри - от 50 максимални точки имаше 42. Дотогава не беше ходил на състезания. След
като тръгна на
уроци в
академията,
изведнъж дръпна
много. И стана
първи
за Пловдивска област на “Европейско кенгуру” - най-масовото състезание по математика.
В свободното си време момчето обича да рита футбол с приятелчета пред блока. “Палав е, има много енергия, прави бели от време на време, но не големи. Трудно го свърта на едно място”, разказва бащата на Петьо.
Сега е пратен при баба си на село, което е в Крумоврадско близо до границата.
“Подарък? Не е искал такъв. Наградата му беше пътуването в Сингапур. Тази година е участвал в над 20 състезания и винаги е с първи резултати”, горд е бащата.
По думите му Петьо още не е решил какъв иска да става. Когато бил първолак, казвал, че ще е рокзвезда. Сега обаче говори, че ще се занимава с IT.
“Харесва ми информатиката. Обичам да съм на компютъра, да стигам до различни решения и да улеснявам живота на хората. С мама и татко не говорим коя е най-перспективната професия”, казва момчето, без да намеква за финансовата страна.
Освен информатик иска да е добър човек и да си запази приятелите, с които рита топка. “За да може и след 20 г. да се виждаме и да се уважаваме”, разсъждава 10-годишното момче.
Демира е категорична, че ще стане пилот на самолет. И смята, че вече се готви за тази мъжка професия, решавайки сложни задачи.
“Така ще обикалям света и ще виждам от различни точки земята. Мечтая си да изобретя и машина на времето. С нея ще мога да се връщам назад в далечни епохи. Ще ми бъде забавно да отида в Древен Рим или при динозаврите”, разсъждава момичето.
“В никакъв случай не бих употребила изрази като гениално, дете чудо или друго за Демира. Всичко се дължи на нейния труд и упоритост”, отбелязва Пламена Недева. Двете деца още са под емоцията на последното пътешествие.
“По време на награждаването в Сингапур имаше галавечеря. След церемонията се
запознахме с
други участници.
Повечето бяха
от Азия. Беше
ми интересно
да общувам с тях, те са от друга култура. Разменихме си телефони, мейли и подаръчета - магнитчета на градовете, в които живеем”, разказва Демира.
От Сингапур си донесла азиатска игра с 10 вида зарчета, която е с числа. Прическата сама си я избрала - отстрани е късо подстригана, защото обичала да е различна.
Сингапур дал на нея и Петьо голям тласък и хъс. Наесен двамата ще бъдат 4-класници.
“Предстоят ни сложни състезания, на които ходим не само да печелим медали, но и да трупаме опит. Ако успеем да ги преминем, живот и здраве, в V клас ще бъдем приети в пловдивската математическа гимназия”, казва Демира.
Едва ли има съмнение, че елитното училище ще отвори вратите си за двамата шампиони. Сега са отдадени на заслужена почивка. Родителите им ги водят по екскурзии в страната.
“Нямаме възможност да ходим навън, но като историк държа дъщеря ми да се докосне до знакови места, които са важни за националната памет”, обобщава Пламена Недева.
Какво четем:
🔴 УНИКАЛНО! Пижо и Пенда оживяха (видео)🔴 Порой от сълзи! Бронзът като злато (СНИМКИ)
🔴 Ученици от Сандански сътвориха най-дългия трибагреник
Източник: 24 часа