Сподели ... Асеновата крепост



Асеновата крепост е място, където човек наистина може да се почувства като в Средновековието. Естественият скален масив с почти отвесни стени, надвесени над реката, е недостъпен от три страни, а стратегическото му местоположение и естествена защита е била използвана още от траките, които през V век пр. н. е. строят укрепление, разказва официалният туристически портал на България.

Крепостта е подновена по времето на римския император Юстиниан като една от 300-те точки за защита от навлизащите в империята славянски племена. Първите писмени сведения за крепостта датират от устава на близкия Бачковски манастир, създаден през 1083 г. Тогава византийският военачалник Григорий Бакуриани основава манастира и му подарява калето Петрич и прилежащите към него селища.

През 1204 г. крепостта пада в ръцете на кръстоносците и е под владение на белгийския рицар Рене дьо Три. Рицарят издържа на тринадесетмесечна обсада от войските на българския цар Калоян (управлявал в периода 1197 г. -1207 г.) и е спасен от летописеца на четвъртия кръстоносен поход, графа на Шампан Жофроа дьо Вилардуен.

През 1231 г. цар Иван Асен ІІ (управлявал в периода 1218 г. – 1241 г.) прави най-голямото разширение и преустройство на крепостта, за което свидетелства изсечен по негова заповед скален надпис. Това дава основание по-късно крепостта да бъде наречена Цар Асеновата крепост, а намиращият се в подножието град Станимака през 1934 година да бъде именуван на Асеновград.

Вследствие на дългогодишни археологически проучвания и разкопки от средновековната крепост изцяло са разкрити основите на феодалния замък, съдържащ комплекс от жилищни сгради, домашна църква на управителя на крепостта, две водохранилища, крепостна кула, всички свързани с каменни стълбища. Под феодалния замък се намира т.нар. църковен двор с добре запазената двуетажна църква "Св. Богородица Петричка", която е най-значителната забележителност на крепостта.

Асеновата крепост е обявена за архитектурен паметник през 1973 г.

Виртуалната разходка е възможна благодарение на проекта "Сподели България", който подготвя национална база данни с висококачествено визуално съдържание за свободно споделяне (фотографии, панорамни 360° турове, видео клипове, кампании и игри), чрез които представя културно-историческите и природни съкровища на страната в интерактивна среда.


Какво четем:

🔴 10 българи, променили света

🔴 "Златните момичета": За 8 години - 81 медала (видео)

🔴 Вижте как диджей накара света да се побърка по българска народна песен (Видео)

Източник: Дневник



Коментари



горе