Марица- водната "магистрала" на Тракия
Преди 150 години по реката превозвали годишно 200 000 тона стоки
В средата на XIX век замисляли да пуснат кораби по Марица
Владимир Балчев
Но имало и друга възможност – пътуване по река Марица. Това било бързо и приятно придвижване, при това разкривало приказни гледки. И най-важното – сигурно. Защото на брега от всеки храст можело да се появи разбойник, докато в дълбокото нямало скрити засади. Весело се пътувало преди 150 години. Събирали се по десетина сала, натоварени здраво със стока, чергило пазело „моряците“ от дъжда и вятъра, готвели на малко огнище, пушката била винаги на метър-два от тях. Само преди Одрин речните моряци се умълчавали. Защото точно при сводовете на моста водата тръгвала бързо, завъртала саловете и ги разбивала в каменните зидове. После някаква тайнствена сила грабвала нещастниците и ги затискала в дълбоките подмоли. Кажи-речи всяка година някой ставал курбан. Толкова много къщи зачернил проклетият мост, че избягвали да го споменават и само тежка въздишка замествала зловещото име.
Пътуването ставало със салове от насмолени дъски. Били тесни и дълги, за да минават под мостовете. Екипаж от трима души управлявал дългите по 20-25 метра салове. Често се случвало да превозват и пътници.
В средата на XIX в. едно параходно дружество решило да регулира Марица и пусне кораби до Пловдив, но с появата на железницата, корабоплаването взело да запада.
Какво четем:
🔴 Ново поколение туризъм във Велинград🔴 В РАЗГАРА НА ПОКЕМОН МАНИЯТА. Търновка връща детските игри на малки и големи с чаровните си зайци от плат и любов
🔴 Фоторазходка до Деветашката пещера - една от най-красивите в България
Източник: podtepeto