Полицейското куче е кошмар за престъпниците
Полицейското куче е кошмар за престъпниците
Когато на овчарките им дойде време за пенсия, служителите на МВР ги прибират в домовете си
от Руслан Йорданов
След като надушат дирята, те преследват опасни престъпници тичешком в продължение на километри. Не се страхуват да се изправят и срещу закоравял въоръжен убиец. Не знаят какво е страх и предателство. От тях и най-ловкият наркотрафикант не може да укрие дрогата, дори да я зашие в стомаха си. С лекота откриват взривове и оръжия в добре замаскираните тайници. Като ги видят, бесните футболни хулигани се превръщат в кротки и смирени люде. Самоотвержено спасяват хора, изгубили се вдън гори.
Те са четириногите служители на МВР в Пловдив, които с безпределна вярност служат на реда и закона. Полицейските кучета и техните водачи винаги бдят на своя пост.
„По закон кучето е помощно средство, както оръжието. Аз го считам за партньор, с когото сме непрекъснато заедно“, казва Наско Талев, полицай с 18-годишен опит като водач на куче. За него и колегите му от група „Водачи на служебни кучета“ (ВСК) при сектор "Специализирани полицейски сили" към Областната дирекция на МВР в Пловдив овчарките са неразделна част от техните семейства.
„Всеки ден отделям време на кучето - развеждане, хранене, тренировки. То е като спортист, който трябва непрекъснато да поддържа добра форма. През останалата част от работния ден заедно изпълняваме служебните задължения“, допълва го колегата му Недялко Хорозов. Вечер полицаят се прибира у дома със своя четириног партньор, сутрин заедно тръгват за работа.
Когато достигне 8-9 годишна възраст, овчарката почва да губи своите качества - бързина, обоняние и ориентация. Тогава идва моментът за почетно пенсиониране и кодексът на честта повелява полицаите да приберат остарелите си партньори у дома.
„Девет години плътно сме били заедно, минавали сме през какви ли не премеждия. Понякога ти е спасявало живота и винаги ти е било вярно. Няма как да му кажеш: „Дотук беше. Довиждане!“, обяснява полицай Хорозов.
На служба в МВР постъпват единствено немска овчарка и белгийска овчарка, тип малиноа. Те се селектират в развъдниците на вътрешното министерство в Берковица и в София. „Двете породи са доказали, че разполагат с най-добър потенциал за полицейски функции. Имат силно развит ловен инстинкт. Според техните качества ние ги обучаваме за различни дейности - откриване на наркотици, намиране на взривове, или като универсално куче, което да задържа престъпници, да охранява масови мероприятия и да търси хора по следа“, отбелязва Талев.
Тренировка за откриване на експлозив във багажно отделение
Рико дава нишан, че е намерил тротила
Според Хорозов овчарките имат предимство пред останалите породи – дресират се по-лесно, интелигентни са и бързо схващат командите. Разполагат с възхитително обоняние - надушват отдалеч и различават стотици хиляди миризми.
Полицай Найден Кемилов изтъква, че породите кучетата са различни - има някои, които стават за охрана, но не могат да надушват следи. Други - например лабрадорът, се справят с миризмите, но пък им липсва охранителният инстинкт и са твърде добродушни.
„Овчарките притежават целия букет от качества да бъдат добри полицаи, затова и колегите в цял свят използват именно тях за полицейска служба“, допълва той.
Когато служебното му куче навърши шест години, полицаят получава ново мъниче, което да отгледа. „Първоначално се изпитва дали кучето е годно и притежава нужните качества. Ако не става, се взима друго от развъдника. Всъщност 90% от овчарките се справят превъзходно", смята началникът на група "ВСК" инспектор Виктор Празов.
Полицаите взимат палетата, когато са на 30-40 дни, и ги възпитават в продължение на две-три години. Преминават няколко етапа на обучение в специализирани школи и получават сертификат за работа.
Водачите на кучета със своя началник инспектор Виктор Празов (в средата)
„Полицаят и кучето оформят една глутница. Животното те възприема за водач на глутницата и се подчинява само и единствено на теб“, казва Желязко Желязков. Неговият колега Георги Колев допълва, че най-важното условие за успешната работа е изграждането на взаимно доверие. „Водачът трябва да си обича кучето, защото то също се осланя напълно на него. Аз изцяло разчитам на овчарката в критични ситуации. Ако един полицай не се грижи за него, кучето ще го изостави“, допълва той.
Хорозов е още по-лаконичен: „Не обичаш ли кучета - нямаш работа при нас. За да се изградиш като добър водач на куче са нужни четири-пет години. Това времето, необходимо "да се научиш да държиш повода“. Служителят на МВР посочва, че е абсолютно изключено някой полицай да води кучето на друг колега, когато той е в болничен или в отпуск. „Всеки работи само със зачисленото му куче“, изтъква той.
„При нас не гледаме овчарките като домашни любимци – да си играят по парковете. Използваме изцяло позитивни методи на обучение и правим така, че кучето да изпита приятно усещане и да изпълни задачата с цялото си сърце - да надуши взрив или наркотик“, разказва Наско Талев. Според него масово хората грешат, като приписват човешки качества на четириногите и се държат с тях като със себеподобни. „При нас кучето си е куче. Опираме се на качествата му и ги използваме максимално - носът и зъбите. Всяко куче обаче трябва да знае къде му е мястото“, отбелязва той.
Овчарката на Желязко Желязков е обучена за схватки с опасни престъпници
Кучето на Найден Кемилов е превъзходен следотърсач
Недялко Хорозов смята, че за да станеш добър водач на куче са нужни пет години
В рискованата работа полицаят и неговият ням партньор постигат пълен синхрон. „Кучето винаги усеща какво е поведението на водача, дали адреналинът му се е покачил, в какво настроение се намира - и реагира според това, особено в защитна форма. Когато усети, че си напрегнат, то се настройва да те отбранява“, обяснява полицай Найден Кемилов.
Според Хорозов целта на усърдните тренировки е да се избегнат неразбории при стресови ситуации, които при тях са ежедневие. "Общата дресировка постига пълен контрол над кучето. Можеш да го спреш при най-голямата му агресия - буквално в мига, в който захапва някого", посочва той.
На отминалото международното състезание в Берковица полицейските кучета от Пловдив и техните водачи обраха първите места. „Нашите кучета са най-добрите на Балканите, представиха се блестящо в различните дисциплини - откриване на наркотици, намиране на бомби и търсене по следа. Те са доказали неведнъж своя висок професионализъм и изпълняват блестящо задачите си“, инспектор Празов сочи към отрупаната с грамоти стена и пълните с купи лавици.
Как полицейските кучета залавят престъпници и спасяват хора ще прочетете във втората част на репортажа.
Георги Колев е един от най-опитните водачи на кучета в МВР-Пловдив
Ако спреш да се грижиш за кучето, то ще те изостави, казва Йордан Белев
Овчарката на Кемилов преодолява всякакви препятствия
Какво четем:
🔴 Пловдивчанин със студентски Оскар🔴 Мика Стоичкова: Татко удари шофьора, за да...
🔴 Няколко симптоми, с които ще може да предскажете инфаркт един месец преди да се случи
Източник: plovdivtime