Проф. д-р Георги Лозанов - един непризнат българин
Образователната система има нужда от реформа - за това алармират учители, родители, възпитатели, а децата го показват недвусмислено. Стресът, на който са подложени от най-ранна възраст, ги изнервя и понякога, някои от тях - обезсърчава. Тогава на помощ би било добре да дойдат различни образователни подходи, алтернативни на традиционната просветна система, с чиято помощ детето да преодолее негативите и да навакса пропуските, създадени у него от общоприетия модел „на учене“. Монтесори или Валфдорска педагогически системи вече са доста популярни и прилагани, особено за по-малките деца. Но за училище те са все още твърде екзотични.
Сугестопедията e алтернативен метод на обучение и единствен с българска следа в създаването си.
- Сугестопедията е подход, изключително подходящ при работа с деца, защото сама по себе си тя залага на нещо близко до децата - начинът по който малкото дете изучава света, подпомагано от родителите си. Учителят-сугестопед, също като любяща майка, води децата в дебрите на непознатото, представяйки сухите и скучни учебни предмети като нещо близко, познато и безкрайно интересно. Вместо да стои пред децата и да изчита урока, изисквайки от учениците внимание и тишина, сугестопедагогът е сред децата и сякаш заедно с тях открива това, което откриват и те.
- Заниманията са забавни и творчески, нямат нищо общо с познатия ни учебен процес. Тук няма училищни звънци, които да разделят отделните часове. Основен принцип е, че преподаваният материал не може да се дели така, както се дели в стандартните учебни програми - езикът не е първо граматика, после лексика, не е правоговор и правопис - той е едно цяло, което човешкото съзнание разбира като неделимо и изучаването му като такова е много по-естествено, лесно и оставящо дълготрайни знания. Ползват се редица помощни средства като реквизити, музикални инструменти, домакински пособия, хранителни продукти... Макар да има учебници и тетрадки, заниманията са далеч от класическото образование с чиновете пред дъската.
- Ползват се класическите изкуства - музикални произведения, репродукции на картини, литературни произведения. Благодарение на тях и на естетиката се стимулират по незабележим начин възприемчивостта, креативността, мотивацията.
- Материалът, който се предлага, е с много по-голям обем от този в стандартните училищни програми и въпреки това учениците нямат проблем с усвояването му. Причината е в начина на предаване и приемане, в липсата на ограничения. Преподавателите са свободни да променят подхода, в зависимост от обучаващите се, а обучаващите се- да напасват подхода спрямо себе си. Ако на някое от децата не му се пее, то няма да получи забележка или ниска оценка, а ще получи свобода да избере само какво му се прави и в коя дейност да вземе участие. Единственото, което е задължително в обучението чрез сугестопедия, са положителните емоции- чрез тях се стимулира интелектуалната дейност и творческата мисъл.
- Благодарение на този подход, математиката вече не е страшна, суха наука, а интересна и забавна - без стрес и сълзи се усвояват нови знания, при това в много по-голям обем, отколкото предлага стандартният образователен план. Математическите способности на децата се развиват до неподозирани нива, математически усет проявяват дори тези ученици, които иначе недолюбват тази наука.
- Що се отнася до изучаването на езици, това е наистина силната страна на сугестопедията. Без да се пишат думи до безкрай и да се зубрят текстове, запознаването с нови езици и култури става наистина приятно и лесно, а знанията остават трайни.
- Изследвания, провеждани още в края на миналия век от учени в САЩ, Австралия, Русия и България, показват категорично, че този метод е изключително ефективен за обучение - децата, занимавани от сугестопедагози, се ограмотяват много по-рано. Започват да четат, събират и изваждат много преди връстниците си. Освен това у тях липсва стресът и притеснението от самото обучение, всичко става леко и естествено. Една от задачите, които сугестопедията си поставя, е именно да освободи учещия от оковите на досегашния му опит и образователните стереотипи, които си е създал. Затова и работата с деца е много по-благодатна, отколкото с възрастни - те са не до там обременени с натрупани от „автоматизираното“ учене очаквания.
- Липсата или недостатъчния брой на обучени сугестопедагози в държавната образователна система е огромен недостатък. Твърде е вероятно, ако този благодатен метод се прилага в училищата от обучени учители, да се намали или сведе до минимум стресът и тревожността на учениците, апатията им и нежеланието да усвоят учебния материал. Сугестопедията възпитава цялата личност, бори се с агресията чрез нежния подход на любовта и естетиката. Точно това, което заслужават децата.
Какво четем:
🔴 Добрин помага на болни българи в Германия🔴 Патладжанът - зеленчукът на дълголетието
🔴 Подхвърленият Енчо намери приемно семейство във Варна
Източник: УЧИТЕЛИ