Меандрите на Арда
Много пъти сме си казвали, че меандрите на река Арда са красиви, но не може да са чак толкова красиви, че да измине човек близо 300 км в едната посока (толкова са от София), за да ги види. Е, сега бихме изминали и повече. Защото никой фотоапарат не може да запечата това, което можеш да видиш и почувстваш там, на ръба на скалата, с невероятната гледка в краката ти. Затова основно правило при пътуването е голяма дума да не казваш и като цяло да не се мислиш за голяма работа.
Меандър - Според енциклопедиите меандър е извивка на реката във формата на подкова. Меандрите на Арда са едни от най-извитите в България.
Арда е може би е една от най-впечатляващите реки в България. Тя извира от връх Ардин в Родопите и се влива в Марица на гръцка територия, като по пътя си образува уникални меандри (извивки на речното корито под формата на подкова). По пътя си реката изминава 250 километра, пълни с вода три от най-големите язовири и се влива в Марица, за да завърши своя път на територията на Гърция. Най-впечатляващите и лесно достъпни завои са тези на входа на язовир “Ивайловград”. Маджарово е изоставено миньорско градче, което е разположено в котловина. Смята се, че е кратер на отдавна угаснал вулкан, през който Арда си е проправила път, образувайки красиви меандри. Пътят Маджарово-Бориславци, който криволичи покрай реката, е може би най-живописният в България, а Източните Родопи са единственото място у нас, където все още гнездят белоглави лешояди.
Не по-малко прекрасни са и другите няколко меандъра. Повечето от тях се намират в района на яз. „Кърджали”. Най-популярният от тях е известен като „Завоя“. За него са изписани много статии. В интернет ще откриете стотици снимки. И има защо – мястото е наистина спиращо дъха. Намира се на южния склон на яз. „Кърджали” по пътя между селата Рибарци и Стар Читак. Там реките Боровица и Арда се събират в едно, образувайки живописна панорамна гледка. Имайте предвид, че в тази част на Родопите населението е бедно. Почти няма поминък. Хората се изхранват с отглеждане на картофи и тютюн. Срещат се и малки стада с овце. И може би това е причината тази красота да оцелее толкова десетилетия.
Ако сте стигнали до тази част на Родопите, не пропускайте да видите и другите два меандъра на Арда, които се намират съвсем близо. Първият от тях е в района на с. Русалско. Мястото е изумително красиво. Отправна точка за него е споменатото село Боровица. Пътят заобикаля язовира, като постепенно се спуска до устието на Арда, където има мост. Това е най-ниската точка – оттук започва изкачването по тесен и не особено добре поддържан асфалтов път към Русалско, но изкачването си струва. Маршрутът минава през обезлюдени села и махали, носещи култови имена. Едно от тях е с. Долна Сполука – изключително живописно място, кацнало върху стръмни хълмове, на които пасат овце. Идилия!
Съвсем наблизо се намира и с. Любино, където може да се види още един красив меандър. Там реката вие покрай хълма, на чиито връх се е намирала средновековната крепост Кривус. Части от крепостната стена, бойниците и входа на крепостта са запазени и до днес. При най-величествения и добре видим от пътя завой на реката има малко уширение, където можете да спрете, и куп скали и камънаци, където можете да поседнете. А седнете ли – няма ставане. Нерядко в ниското, при реката можете да видите пастир със стадо крави или бивакуващи, или и двете едновременно. Можете да ги поздравите без много усилие, защото акустиката от скалата е чудесна. И със сигурност ще получите в отговор също тъй приятелски поздрав. Районът около меандрите е пълен с интересни места. Посетете Ивайловград с античната Вила Армира и крепостта Лютица, вижте местността Кован кая, където в скалите е изсечено древно тракийско светилище във формата на пчелен кошер, и не пропускайте невероятната църква в село Долно Луково.
Какво четем:
🔴 Перлите на Рила🔴 Петя Дубарова - по-близо до небето и дъжда
🔴 Важно за всички шофьори – ето къде ще има тапи през почивните дни
Източник: УЧИТЕЛИ