120 майстори си дават среща на Етъра
120 майстори от страната и 8 страни от Европа и Африка ще вземат участие в започващия днес /2 септември/ и продължаващ до 6 септември XIV Международен панаир на традиционните занаяти, организиран на територията на уникалния етнографски музей на открито „Етъра“ край Габрово.
Акцентът на тазгодишната проява, която е под патронажа на председателя на парламента Цецка цачева ще бъде поставен върху тъкачеството, като специална изложба със свои произведения ще представи своеобразния дойен в този прастар занаят , 92-годишната Стойна Кръстанова, уточни директорът на културния институт доц. Д-р Светла Димитрова.Още по обяд днес /петък/ ше отвори врати изложба – базар с дърворезби на майстора от Трявна Антон Николов .
Предвидено е да бъдат изнесени 43 доклада и съобщения в рамките на започващата по същото време ХII Международна научна конференция "Традиционните занаяти - минало, настояще и бъдеще", в която участие са заявили изследователи от Румъния, Македония , Сърбия и Холандия.
В традиционната майстордка надпревара, която тази година ще бъде посветена на изтъкаването на колани ще премерят уменията си и 9 души, сред които и трима чужденци. Според регламента участниците ще направят по два предмета, като крайното класиране ще стане ясно на 5 септември, когато е майсторската вечер. Победителят ще получи приза Сребърна хлопка“ и правото да открие лична изложба – базар през 2016 година.
Създаден преди 52 години по идея на габровския етнограф Лазар Донков ЕМО „Етъра“ е посетен от над 13 милиона български и чуждестранни туристи, като 13-милионният посетител е влязал на 2 юли м.г. Късмет извадила родената в Разград, но от десетилетие живееща в Дания Снежана Неделчева.Средно на година тук идват по около 250 000 мъже , жени и деца от цял свят, пресмята доц. Димитрова. До началото на септември посетителите са били 155 000.
За 52-ия си рожден ден на 7 септември експозицията ще приема посетители безплатно .
Какво четем:
🔴 Притча за сляпата майчина любов🔴 Древният Абритус пази тайните на императори
🔴 Под червената пионерска връзка
Източник: Монитор