Находки и имена сочат пряка връзка между България и древен Египет (ВИДЕО)
Васил Добрев е в почетния списък на световните египтолози в Музея от Сакара заради откритието си през 2000 г. на некропол, който хвърля светлина върху историята на жреческата каста. Откритието той прави още в първите минути, когато започва да копае. След закачките на колеги, че иска да премести пясъка от цялата пустиня, той остава с непоклатимото си убеждение, че е призван да види нещо, но не там, където дълбаят всички, а в трудните условия и сред пясъчните бури.
Васил Добрев се прочу освен със своята отдаденост и с нестандартните си тези за Свинкса и за периодите, които са по-малко проучвани в историята на Египет. При две от посещенията си в България той прави нови прочити на артефакти, които не са дооценени на родна почва. Едното е фараонският скарабей от с. Любча, а другото – е крилатият диск от Тополовград. Най-старото изображение на крилат диск в Египет е от времето на майката на Хеопс. Все още науката не е дала отговор как тези артефакти се свързват с българската история.
Днес Добрев се замисля и за топонимите – имената на местности, които имат сходство и египетско звучене. Във Велинград открива, че връх Сютка е мистично място, където са посвещавали хайдути чрез подстригване. Местните легенди пазят спомена за предназначението на каменен престол. Там хайдутите са минавали през ритуал за пречистване, като е трябвало да се разделят с брада или кичури. Вероятно това е било по-старо светилище, свързано и с името на мястото, съставено от думите Сет и Ка, което в превод значи мястото на чистата душа или на енергията й. Не случайно наблизо има минерално изворче.
Името Странджа пък, според археолога, идва от Стран или на египетски Сет – Ра – Ен или мястото на Слънцето. Храмът на Мишкова нива е посветен на Слънцето, за което говори кръглата му форма и следователно е възможно да е по-стар.
Във Велиград пък има друго място със странно звучене – Клептуза, което Добрев предполага, че е свързано с култа към Асклепий, което е другото име на Имхотеп, архитектът на стъпаловидната пирамида в Египет, който е бил обожествен, но чиято гробница не е открита.
Интервю на Елица Димова, Портал12
Още интересни подпобности за пътуването във времето вижте във видео интервюто:
Какво четем:
🔴 Ела, Ветко, изяж ме🔴 Популяризират уникална антична куполна гробница
🔴 Легенди и действителност за родопските пещери
Източник: portal12