Пътуване в историята и сред красотата на България с Родопската теснолинейка (СНИМКИ/ВИДЕО)



"100 години идея, 90 години факт" е името на празничното пътуване, с което днес се отбелязва кръглият юбилей на Родопската теснолинейка.

Навършва се един век от идеята за нея и 90 години от потеглянето на първото влакче по линията, която към момента разполага със 125 км железен път. Чрез него тя свързва Горнотракийската низина, Родопите, Рила и Пирин от Септември до Добринище.

Събитието се организира с помощта на Кристиан Ваклинов и приятели. В ефира на Дарик Кристиан разказа за историята на дековилката и програмата на днешното пътешествие с нея.

"Избрахме деня случайно, тъй като историческите източници показват, че 1916 година есента е избрано Чепинското дефиле. Затова ние избрахме първата неделя на септември и евентуално ще го запазим като традиция първата неделя на септември да честваме тази годишнина", посочи организаторът.

"Тръгваме от Септември с различни участия по гарите. Идеята е Септември, Варвара, Велинград, Якоруда, Белица, Разлог, Банско и Добринище, т.е. всички места по пътя, да се включат в това честване с едно традиционно посрещане с кратка програма на съответната гара и съответно изпращане на влака", обясни още Ваклинов.

Във влаковата композиция, която е с рекордните 12 вагона и 2 локомотива, пътуват над 365 души. Влакът се движи с около 40 км/ч и по разписание. Хората, пътуващи в него, успяват да се насладят на природата и уникалните гледки.

Празничната програма включва посрещане на всяка гара в град и село Варвара от танцови състави и мажоретки, на духова музика. В самия влак във вагоните минават изпълнители, музиканти с гайди, акордеони и цигулки. Пеят се песни, а на гарите хората танцуват пищни хора.

Идеята на организаторите е местните хора да покажат своята съпричастност към тяхната история.


Какво четем:

🔴 Вижте "Кралицата на ореха" от чепеларското село Орехово (СНИМКИ)

🔴 Спомени от соца: Цената на почивката по Черноморието, когато заплатата е 270 лева

🔴 Първата реколта от банани берат в манастир край Пловдив

Източник: Дарик



Коментари



горе