Български професор видя сестра си за първи път в Корея



Когато за първи път в живота си стъпва на Корейска почва в понеделник, 59-годишния Камен Нам едва сдържа чувствата си.

Нам е син на българка и севернокореец. В момента е професор по геология в Софийски университет.

Той пътува до Южна Корея по покана на губернатора на южнокорейската провинция Кьонги-до – Нам Кюнг-пил. Това съобщи сайтът koreajoongangdaily.joins.com.

Губернаторът се развълнувал, когато чул историята за семейството на Камен. Още повече, че се оказало, че двамата са наследници на общ предшественик – Генерал Нам И.

Бащата на Камен Нам Сонг-бон е учил в България след края на Корейската война, заедно с група от други ранени войници, които били изпратени в комунистически държави в източна Европа, за да се възстановят и образоват.

През първите 5 години от престоя си в България Сонг-бон се среща с Екатерина в рехабилитационен център и се ражда Камен.

През 1959, две години след рождението на Камен, баща му е изпратен да чете лекции в Технологическия университет в Пхенян.

„След като баща ми беше изпратен обратно в Корея, майка ми научи корейски и започна работа като секретарка в Българското посолство в Северна Корея, за да могат да се виждат“, разказва Камен и допълва – „Аз все още бях малък, така че останах в България.“

Но дните, в които двамата родители живели заедно в Северна Корея, не продължили дълго.

Нам разказва, че книгата на майка му „Корея“ била приета много критично, в резултат, на което баща му губи работата си и двамата са подложени на преследване от правителството. Две години по-късно майка му се завръща в България.

Родителите му не се виждат никога вече.

По време на гостуването си Камен Нам дава интервю за пресата заедно със своята полу-сестра, родена от втория брак на баща му. Камен споделя, че е изключително развълнуван от факта, че е давал интервю заедно със сестра си, въпреки че тя иска да запази своята анонимност.

Интервюто е проведено в сградата на правителството в провинция Кьонги-до.

„Аз все още помня баща си. Той ми даде фамилията Нам“, споделя Камен.

След интервюто той посетил гроба на баща си.

Преди да се завърне в България Нам планира да посети и Обсерваторията в град Паджу.

(Превод: Йоана Кръстева)


Какво четем:

🔴 Младежите на Владимир Николов записаха втори успех на Евроволей

🔴 Забравените герои на България: Героят на Добруджа, който срази казаците

🔴 Учебниците, "каквито ги искаме"

Източник: Труд



Коментари



горе