Магичният Търновград пази тайните на 7 хилядолетия




С помощта на кореспондентите ни в страната групираме българските градове и местности така, че всеки маршрут може да се посети за 48 часа.

Целта е да покажем както известните места в родината, които задължително трябва да посетите, така и тайните, не толкова познати, но любими кътчета за местните хора.

Има справочна информация за цените и работното време на музеите, маршрути за туризъм, страхотни гледки.

Препоръчваме и ястията, които трябва да опитате в съответния регион, както и идеи за шопинг от фирмените магазини на местни заводи и фабрики.

Красиво, романтично и много патриотично е да подарим свободните си дни на български дестинации.

Да почиваме в България, не може да стане с призиви от политици. Става със сърце, любопитство и малко предварителна информация. Ето я.

Четете, ходете и след това ни пратете снимки и текст от вашия уикенд в България на имейл

rdaskalova@24chasa.bg

или с писмо на адрес: бул. “Цариградско шосе” 47,

за Ралица Даскалова

 

Започнете от Царевец, идете до Лобната скала, след 10 дни

отварят Трапезица, задължително вижте и първия парламент

За Велико Търново казват, че пази сърцето и душата на България.

48 часа далеч не стигат да се наситите на красота, пулсираща история и светини, но гарантират, че ще се върнете.

Търнов, Царевград, Велико Търново - този град е на 7000 години. Най-ранните следи от човешки живот са от петото хилядолетие преди новата ера. Следи от тракийска култура са открити на Трапезица от първата половина на третото хилядолетие. В ранновизантийската епоха Царевец е укрепено селище и епископски център. Хипотезите са, че

това е древният

град Зикидева

Тази твърдина става ядрото на Търновград. Усиленото строителство започва след 1185 г., когато българите отвоюват от Византия свободата си, а царете от династията на Асеневци го превръщат в столица на Второто българско царство. 208 години Велико Търново е административен, духовен и книжовен център, а цариградският патриарх Калист го определя като втори след Константинопол. На политическия и духовен възход на Търновград е сложен край през юли 1393 г., но и през следващите векове градът запазва вяжното си мястото в борбите на българите.

Започнете разходката си от средновековната крепост Царевец. Настръхналите крепостни стени са като продължение на стръмните скали, заобиколени от три страни от р. Янтра. Зад бойните кули са останките на жилищни и стопански сгради, водохранилища, застлани с плочи улици, а в центъра на хълма е царският дворец. Там се е издигала и дворцовата църква “Св. Петка”, в която са били съхранявани мощите на светицата. На най-високото място на Царевец била резиденцията на патриарха, а до нея и патриаршеската църква “Възнесение Христово”. Не пропускайте да отидете и до Лобната скала, където според легендата турците избили 110 търновски боляри. Когато палачът вдигнал ръка да посече българския патриарх Евтимий, десницата му се вкаменила.

През лятото в крепостта с възстановки оживява средновековният Търновград, хиляди се любуват на опера и балет под звездите във феста “Сцена на вековете”.

До Царевец е втората по значимост средновековна крепост - Трапезица. Тя вече е частично реставрирана и

от 22 септември

ще отвори

за посещения. Стръмна улица отвежда до храма светиня “Св. 40 мъченици”. Издигнат през 1230 г. в чест на победата на Иван Асен II над епирския деспот Теодор Комнин, днес той е напълно реставриран. Край него е големият манастир “Великата Лавра”, пазещ едни от най-значимите старобългарски епиграфски паметници - Омуртаговата, Асеневата и Граничната колона от Родосто от времето на хан Крум. Под сводовете му е саркофагът на цар Калоян.

През 1908 г. в “Св. 40 мъченици” цар Фердинанд прочита манифеста за Независимостта на България. Наблизо е и най-добре запазената църква “Св.св. Петър и Павел”, построена през XIII в. Запазени са великолепни фрески от XIII, XV и XVII в., а разкопки извадиха наяве и друг средновековен храм - “Св. Иван Рилски”. Двете църкви са били част от общ манастир. Според археолозите в храма от Трапезица са

пренесени мощите на

св. Иван Рилски

и са съхранявани там до втората половина на XV в. По реставрирания Владишки мост пък се стига до “Св.Димитър Солунски”. Там на Димитровден през 1185 г. болярите Асен и Петър обявили въстанието срещу Византия, довело до възстановяване на българската държава. От площад “Цар Асен I” ул.“Никола Пиколо” отвежда до Мултимедийния посетителски център “Царевград Търнов”, известен като музея със силиконовите фигури на царете. В него са представени исторически личности и паметни събития от Второто българско царство, както и животът на различните социални слоеве - духовенство, боляри, войни и занаятчии.

Над него, до катедралния храм “Св.Богородица”, пък е вип площадката за наблюдение на уникалното шоу “Царевград Търнов - звук и светлина”. Неповторимата атракция на Царевец може да се гледа и от площада пред крепостта. Излъчват го безплатно на официални празници и празниците на града.

Няколко крачки пренасят през епохите до възрожденската част на Търново. В сградата на стария турски конак, строен от майстор Колю Фичето, след Освобождението се провело Учредителното събрание на новата българска държава и се родила Търновската конституция. В съседство са още Археологическият музей, Затворът музей с килията на Васил Левски. От площад “Съединение” по възрожденската уличка “Гурко” и накичените с мушката дървени балкончета на търновските къщи може и да доловите тропота на конските копита. Там са посрещнали ген. Гурко, който освободил града на 7 юли 1877 г.

Отделете време да минете и по Самоводската чаршия, където е сниман филмът “Търновската царица”. Калдъръмът отвежда до хана “Хаджи Николи”. Шедьовърът на Колю Фичето е собственост на американски милионер и е реставриран в пълния си блясък. Съвсем наблизо е и друг паметник на самоукия майстор строител - Къщата с маймунката.

Под балконите на старинните къщи на главната улица “Независимост” стигате до паметника “Майка България” в самия център на Велико Търново. Завършете разходката на най-зашеметяващото място - паметника на Асеневци и Художествената галерия.

Стамболовият мост отвежда до Конниците, разположени на полуостров сред меандрите на Янтра. Общото тегло на фигурите на Асеневци е 62 тона. Мечът се извисява на 33 метра. Трудно ще го съберете в селфи, но пък гледката на накацалите върху скалите и една връз друга къщи е подходящ фон.

Вторият ден -

за Арбанаси

само на 4 км от Велико Търново. Каменните му къщи са подобни на замъци с богата украса вътре, а в уникалните средновековни църкви -паметници “Рождество Христово”, “Св.Архангел и Михаил и Гавриил”, “Св.Георги”, могат да се видят прекрасни стенописи от XVI - XVII в. Манастирите “Св.Богородица” и “Св.Никола” са място за кратко уединение, а на Голяма Богородица хиляди се стичат пред чудотворната икона в арбанашкия манастир. Арбанаси е и предпочитано място за сватбен туризъм.

Тук са родени славни царе, Петко Славейков и Стефан Стамболов

Освен на царете от династията на Асеневци и Патриарх Евтимий Велико Търново е родно място на революционери,възрожденци, държавници, генерали, учени, спортисти.

От старопрестолния град е Петко Рачов Славейков. Големият български поет, публицист, фолклорист и политик е роден на 17 ноември 1827 г. в дома на Рачо Казанджията. Майка му умира при раждането. В нейното село Вишовград Петко вижда славеи, които го впечатляват дотолкова, че променя фамилията си на Славейков. Той е един от водачите на Либералната партия след Освобождението, председател на Народното събрание (1880) и министър в няколко кабинета (1880-1881, 1884-1885).

Стефан Стамболов също е старостоличанин. Роден е на 31 януари 1854 г. Апостол на Вътрешната революционна организация. След Освобождението се издига в средите на Либералната партия в Княжество България. След преврата от 1886 оглавява регентството. През 1887 е назначен за министър-председател и е на власт до 1894 г. Стамболов е най-дълго управлявалият български премиер след Станко Тодоров и Тодор Живков.

Търновка е и съпругата на Христо Ботев - Венета, от града е първият български генерал Сава Муткуров (1852 - 1891), художникът Борис Денев (1883-1969).

Легендарният актьор Константин Кисимов е роден на 16 април 1897 г. в Търново.

От старопрестолния град е и световната, европейска и вицеолимпийска шампионка по спортна стрелба Весела Лечева. Велико Търново се гордее и с петима от героите от САЩ 94 - Красимир Балъков, Трифон Иванов, Бончо Генчев, Цанко Цветанов, Илиян Киряков. Под Царевец са родени и певиците Мария Илиева и Михаела Филева.

Даниел Панов: Имаме най-дългия сезон в

България, туристите са близо 1 милион

С кмета на Велико Търново разговаря Дима Максимова

- Г-н Панов, какво непременно трябва да видят гостите на Велико Търново, ако за пръв път идват в старопрестолния град?

- На туристите, които за пръв път идват във Велико Търново, бих дал съвет да заделят поне 48 часа, за да се докоснат до българския дух, култура и история.

Крепостта Царевец е първото, което трябва да видят - тя е символ на България и на Велико Търново, а като туристически обект е сред най-посещаваните в страната. Непременно трябва да бъде посетена църквата “Свети Четиридесет мъченици”. Храмът е емблематичен паметник на културата и носи духа на един от най-славните периоди на България - управлението на цар Иван Асен II, наричано Втори златен век. Продължаваме с Мултимедийния посетителски център, където чрез изящество на скулптурата

оживяват царете

Калоян и

Иван Асен II

и други бележити личности от българската история. Самоводската чаршия е мястото, където туристите могат да се докоснат до автентичните български занаяти.

Музей “Възраждане и Учредително събрание” е символ на държавността - там се полагат основите на съвременна България. Това е само малка част от културно-историческото богатство, което Велико Търново предлага на посетителите от България и света.

- Предстои откриването на най-новата туристическа атракция - крепостта Трапезица.

- Там и на Царевец е било ядрото на средновековния столичен град. Трапезица е сакрално място - в една от църквите тук близо три века са били съхранявани мощите на св. Иван Рилски. Крепостта също е сред символите на България, неслучайно след Освобождението разкопките започват първо тук, а после на Царевец.

С финансовата подкрепа на фондация “Гейдар Алиев” от Азербайджан са реставрирани над 160 метра крепостни стени заедно с три средновековни църкви с автентични стенописи от XIII-XIV век. Изграден е център за съвременна интерпретация на културно-историческото наследство, където могат да бъдат разгледани находките от археологическите проучвания на Трапезица. Крепостта вече е социализирана, а алейната мрежа е с дължина близо километър. Тя свързва пространството около Западната порта, където сега е горната станция на изградения фуникуляр с възстановената преди няколко години Южна кула.

- Какви нови проекти подготвяте за цялостното експониране на хълма?

- Само ще загатна за тях. Амбицията ни е да продължим с реставрацията на още обекти от крепостта Трапезица. Всъщност Царевец и Трапезица оформят най-големия музеен комплекс на открито на Балканите. Затова подготвяме нови проекти и за Царевец - за реставрационни дейности по Царския дворец, за средновековна алея на занаятите, изграждането на падащ мост и др.

В подножието на крепостта

проектираме

археологически

парк,

който ще включва всички средновековни църкви в квартал “Асенов”. Част от финансирането може да привлечем по приоритетна ос 6 на оперативна програма “Региони в растеж”, по която ще се отпускат средства за паметници на културата с национално и световно значение. Останалата част можем да осигурим с дългосрочни и нисколихвени заеми от Фонда на фондовете.

- Какъв летен сезон изпращате и колко туристи годишно посещават Велико Търново?

- Летният сезон още не е приключил, но въпреки това мога да кажа, че е успешен, а ръстът на туристите е около 11%.

Отделно 8% е увеличението само на чужденците. Очакваме за цялата 2016 г. туристите във Велико Търново да бъдат близо един милион.

- Обмисляте ли нови атракции, които да удължат престоя на гостите в старопрестолния град, Арбанаси и околностите?

- Освен следващи етапи от реставрацията на Трапезица и Царевец в кв. “Асенов” възстановяваме Шишмановата баня, която е може би най-автентичният паметник на културата от Средновековието.

Планираме надграждане и на Мултимедийния посетителски център. Всяка нова атракция и инвестиция в културно-историческото наследство удължават престоя на туристите, а активният туристически сезон във Велико Търново е най-дългият в България и продължава повече от девет месеца.

В околностите на града е уникалният римски град Никополис ад Иструм. Този обект също непременно трябва да се види. Средновековните църкви в Арбанаси - “Рождество Христово”, “Св. Георги”, “Св. архангели Гавриил и Михаил”, са блестящи образци на православни християнски храмове от късното средновековие.

- Вече втори мандат влагате много усилия за спасяването на старите къщи паметници, които дават облика на града, има ли резултати?

- Старите къщи, които са паметници на културата - частна собственост, са наистина емблематични за Велико Търново. Опазването им е много важно за образа на града. Собствениците оценяват усилията, които полагаме, за да улесним процедурите, предшестващи ремонтите, и резултатите вече са налице - само за месец и половина общината е издала близо 40 разрешения за ремонти на покриви и фасади, като по сградите вече се работи. Велико Търново става един от шестте града в България с регионални звена за културно наследство. В града имаме отлично подготвени архитекти, които познават в детайли особеностите на всеки паметник на културата. Уверен съм, че с работата си звеното ще допринесе съществено за опазване на архитектурното наследство.

Общините имат

нужда от

работеща

дигитална база

с данни за всички

паметници

на културата

Всяка община има регистри за сградите и обектите, които са недвижимо културно наследство. Те се актуализират постоянно.

Нужно е НИНКН да ги изиска и да ги обедини в една работеща дигитална база, в един дигитален архивен фонд.

Цялата синхронизирана информация ще улесни органите на реда да търсят отговорност от собственици на паметници на културата, които не полагат необходимите грижи за опазването им.


Какво четем:

🔴 Проф. Миланов: Цвети мина през деветте кръга на Ада

🔴 Гимнастичките за Цвети Стоянова: Тя е добре, направихме няколко крачки заедно (Видео)

🔴 Държавата, в която пребиват дъщерите ни...

Източник: 24 часа



Коментари



горе