Най-горещият гейзер и най-красивите езера са край Сапарева баня



С помощта на кореспондентите ни в страната групираме българските градове и местности така, че всеки маршрут може да се посети за 48 часа.

Целта е да покажем както известните места в родината, които задължително трябва да посетите, така и тайните, не толкова познати, но любими кътчета за местните хора.

Има справочна информация за цените и работното време на музеите, маршрути за туризъм, страхотни гледки.

Препоръчваме и ястията, които трябва да опитате в съответния регион, както и идеи за шопинг от фирмените магазини на местни заводи и фабрики.

Красиво, романтично и много патриотично е да подарим свободните си дни на български дестинации.

Да почиваме в България, не може да стане с призиви от политици. Става със сърце, любопитство и малко предварителна информация. Ето я.

Четете, ходете и след това ни пратете снимки и текст от вашия уикенд в България на имейл

rdaskalova@24chasa.bg

или с писмо на адрес: бул. “Цариградско шосе” 47,

за Ралица Даскалова

Траките

смятали,

че старото

име на града

- Германея,

означава

гореща вода

Ваш гид за

Сапарева баня е

ТОНИ МАСКРЪЧКА 

Едно от малкото места у нас, където човек може да се наслади на уникалното съчетание на гореща минерална и чиста студена планинска вода е в община Сапарева баня.

Градът е известен с единствения гейзер-фонтан в Европа, който се намира в градския парк. Той е изригнал за първи път през 1957 г. при хидроложки проучвания на 73 м дълбочина. Минералната вода извира на височина 18 м на всеки 26 секунди.

Фонтанът е и първото място, което посещават стотиците туристи, идващи в района. Точно тази изключително лековита гореща вода е дала и най-старото име на града - Германея. Според траките, които са обитавали тази територия, името означава “гореща вода”. 

Откритите археологически паметници от тракийско време свидетелстват, че заселниците са открили и ползвали лечебните свойства на минералните води.

И следи от

римската епоха

свидетелстват за

лековитите

минерални води

Изворите са били каптирани и е изграден своеобразен санаториум за оздравителни процедури на граждани, воини, пълководци и императори. Минералната вода в Сапарева баня е с мирис на сероводород и температура от 103 градуса. Помага при заболявания на опорно-двигателния апарат, артрити, заболявания на ставите, травми, възстановяване след счупвания, дископатии. Полезна е за горните дихателни пътища, както и при рехабилитация след мозъчни инсулти.

Останките от древния град Германея са разкрити при разкопки. Могат да се видят изсечени гранитни блокове от източната укрепителна порта на античния град. Градът, простиращ се на голяма територия, бил изключитено богат и

просъществувал

през цялото

време на

римското

господство

В Германея е роден и Флавий Велизарий, бележит пълководец на император Юстиниян (527-565 г.) В началото на V в. по времето на император Юстиниян укрепителната система на града била подновена и усилена. Стените достигали на места дебелина до 3,5 м, с изкуствени ровове, пълни с вода. Въпреки добре укрепените стени, древна Германея е разорена в края на V век при славянски нашествия. Днес останките на този град лежат под Сапарева баня. Има данни, че на олтарния камък в храма “Св. Никола” в центъра на града са изсечени имената на пълководеца Велизарий. Църквата е построена през XII-XIII в. При опит за построяване на нова църква през 1838 г. са разкрити стари основи и стълбове от друга, по-голяма църква. Храмът е обявен за архитектурно-строителен паметник на културата от национално значение.

Друга интересна църква в града, която си струва да се посети, е възрожденската “Свети Георги”, в кв. Гюргево, построена през 1840 г. Вкопана е в земята на повече от метър и е уникална със своята вътрешна дървена архитектура.

Умален модел на църквата в Рилския манастир е храмът “Успение Богородично” с камбанария и часовник, в с. Сапарево, само на 3 км от града. На мястото е открит каменен кръст, показващ, че там е имало старо оброчище. Легендата разказва, че най-бедният човек в селото получил съновидение, в което св. Богородица му казала да построи черква, както и къде да намери парите за градежа. Те били закопани в котел наблизо. Мъжът последвал съветите и

открил гърне

със златни

монети

Строителството започнало през 1861 г.

На няколко километра от Сапарева баня е женският манастир “Покров на Пресвета Богородица” край с. Ресилово. Възстановен е в началото на ХХ в. Там има две чудотворни икони на Божията майка. Светини за манастира са изложените частици от мощите на св. Варвара, св. Харалампи, св. Екатерина, св. Пантелеймон и св. Серафим Саровски. Малко преди входа за манастира са аязмото и параклисът “Св. Дух”.

Хайдушки чети, както и Васил Левски са били чести посетители на манастира “Свети Стефан” на десния бряг на река Джерман в Северозападна Рила, на около 3 км от Сапарева баня. Основан е по време на Втората българска държава.

През османското владичество е опожаряван няколко пъти, но отново възстановяван. Обителта е била център на книжовна дейност, ръководена от Рилския манастир.

Освен многото културно-исторически и религиозни паметници районът на Сапарева баня е привлекателен и заради планинските преходи в Рила.

От града и курорта Паничище тръгват най-популярните туристически маршрути за Скакавица, Мальовица, Рилския манастир, но най-голям интерес представляват Седемте рилски езера.

Разположени са стъпаловидно в най-високата част от територията на общината, надморската им височина варира от 2095 м до 2535 м. Името на всяко има връзка със специфичните им външни особености - Сълзата, Бъбрека, Окото, Рибното, Трилистника, Близнака, Долното езеро.

На най-голяма надморска височина - 2535 м, е Сълзата.

Окото пък е

най-дълбокото

циркусно езеро

в България - 37,5 м. Най-голямото е Близнака - 91 дка. Най-плиткото е Рибното езеро - 2,5 м и площ 35 дка. Най-ниското е Долното езеро, в което се събира изтичащата вода от останалите.

На платото до езерото Бъбрека на 19 август всяка година се провежда съборът на Бялото братство. Последователи на Петър Дънов се събират, за да изпълнят магическия танц Паневритмия, състоящ се от тридесет ритмични музикални движения.

Твърди се, че циркусът на Седемте рилски езера крие вратата към мястото, от което може да се влезе в друго измерение заради магическата енергия на района.

Резерватът “Скакавица” в северната част на парк “Рила” е с богата флора и фауна. Там е и най-високият водопад в планината - Скакавица, който е на 1950 м надморска височина с височина на водния пад 70 м. През зимата водите му замръзват и

предлагат

възможност за

ледено катерене

Още един интересен водопад има в района на Сапарева баня - Горица. Това всъщност е каскада от 7 водопада в северното подножие на Рила над с. Овчарци. Най-ниско разположеният е с височина на водния пад 39 м.

Името идва от легенда на стотици години. В селото живели Горица и избраникът ѝ Йовица. Горица била много красива и един ден беят изпратил слуги да я отвлекат. Момата побягнала към планината, където Йовица пасял овцете си, но турците я настигнали.

За да не падне в ръцете им, тя се хвърлила от високата скала в реката. Местните хора нарекли водопада и реката на нейно име.

Релефът, климатичните условия и природните дадености правят района подходящ за зимен и летен туризъм. Има писти и съоръжения към тях.

Десет са най-атрактивните маршрути за любители планинари с относително лека сложност и дължина и девствена природа. За опитните Рила дава възможности за сложни и тежки преходи.

Сапарева баня съчетава планински, СПА, религиозен и културен туризъм, за гостите има добра база за настаняване. Туристите могат да избират от семейни къщи до хотелски комплекси с лековити минерални басейни.

Пълководец и

топбиатлонистка

са гордостта на

Сапарева баня

Гордостта на Сапарева баня е военачалникът и пълководец на Източната Римска империя Флавий Велизарий, живял през VI в., който се заема да реализира амбициозния проект на византийския император Юстиниан I да завладее отново Западната Римска империя. 

В древния град Германея е роден Флавий Велизарий. Той е провеждал военни операции, увенчавани с успех. При строежа на църквата “Свети Никола” са открити данни, че на олтарния камък са изсечени инициалите на Флавий Велизарий.

Днес най-познатото име от града на минералните извори е една от най-добрите ни биатлонистки - Радка Попова. Още при дебюта си в световната купа през 1995 г. тя се класира на 21-о място в спринта. След това постиженията ѝ се подобряват, а през сезон 1998/1999 бележи най-доброто си класиране за световната купа - 14-о място в масовия старт. Връх в кариерата ѝ е европейското първенство във Финландия, 2002 г. Печели индивидуалната дисциплина на 15 км и това е първата ѝ европейска титла. Тогава печели и два сребърни медала в спринта, както и в преследването.

Почитателите на фолклора и на авторската музика знаят, че родом от Сапарева баня е и Валентин Спасов - музикант и певец, известен с изпълненията си в дует със съпругата си Севдалина.  От малък се занимава с музика, сформира детски фолклорен ансамбъл и вокално-инструментална група в родния си град. Печели десетки медали от републикански фестивали на художествената самодейност.

След завършване на средното си образование в гимназията в Сапарева баня продължава в Академията за музикално и танцово изкуство в Пловдив. Преподавател е в ЮЗУ “Н. Рилски”, а заедно със съпругата си създават и изпълняват авторски песни на фолклорна основа. Печелят редица награди от наши и международни фестивали.

Местните жители не забравят, че техни съграждани са още математикът доц. Йордан Йорданов, както и проф. д-р Константа Тимчева, специалист и преподавател по онкология и химиотерапия.

Ястията готвени

само на бавен огън

Мислят за
фестивал на
кромид лука
в с. Сапарево

Домакините от Сапарева баня готвят ястията си само на бавен огън. Това е своеобразна запазена марка на местната кухня. Така продуктите запазват полезните си качества, а

поднесеното

след това на

трапезата има

неповторим вкус

Традиционалисти са и предпочитат българската национална кухня. В някои от гозбите обаче влагат въображение и експериментират.

Така например традиционният чомлек, който се прави предимно с телешко или свинско месо, в района може да ви го приготвят и с агнешко.

Отново се добавят лук, картофи, чесън, вино, дафинов лист, черен пипер и няколко люти чушлета. Вкусът е превъзходен, а

агнешкото месо

не е тежко и не

вдига кръвното,

казват местните

В съседното с. Caпapeвo пък имат идея да организират фестивал на лука (кромид). Кулинарките казват, че ядене без лук не е ядене, и затова се готвят догодина, след прибиране на реколтата да почетат лука със специален празник на площада. Ще изложат ястия, в които лукът е основната съставка. Едно от тях, което приготвят често, е пълнени картофи с кромид.

Рибен курбан с ориз пък често се готви в големи казани по време на храмовите празници на десетките черкви или съборите по селата.

На християнските празници стриктно се спазват традициите в общината.

За Бъдни вечер освен седемте постни ястия за всеки ден от седмицата на трапезата се слага обредният хляб, наричан вечерник. Питата е богато украсена с орнаменти и фигурки на волове, рало с орач, петел и кокошка с пиленца.

Колкото повече декорации има, толкова по-богата ще е идната година, вярват местните.

Питата за Бъдни вечер е богато украсена.


Какво четем:

🔴 Домашната класна стая

🔴 Магичният Търновград пази тайните на 7 хилядолетия

🔴 Проф. Миланов: Цвети мина през деветте кръга на Ада

Източник: 24 часа



Коментари



горе