Време за зимнина: Червената капия подмладява
Печена червена капия - това е традиционният български аромат на есента. Капията неизменно присъства на трапезата, приготвена в различни разновидности за зимнина. С червената капия се прави парена туршия, сурова туршия, салати. Печените чушки се затварят буркани с оцет, мариноват се, използват се в лютеницата, приготвят се с доматен сос... Все още по селата пиперките се сушат и от тях се приготвя сладък или лют пипер, ползват се като подправка.
Този зеленчук е пренесен в Европа от Латинска Америка, а у нас е дошъл от Испания. Познати са над 100 вида пипер. На нашите пазари най-често срещани са сиврията, зелената и червената капия, чушките за пълнене, камбите за туршия, чорбаджийските чушки и лютите чушлета. Но напоследък виждаме оранжеви и жълти чушки. Те са с високо съдържание на калий и фосфор.
Освен че са вкусна храна, пиперките са и много полезни, защото съдържат витамини и минерали, белтъчини, захари и полезни фибри. Всички видове чушки са отличен източник на витамин С. Сладките зелени чушки съдържат два пъти повече витамин С от портокалите, в пъти повече от лимоните, а червените и жълтите пиперки - три или четири пъти необходимата дневна доза витамин C.
Веществото капсаицин в тях има редица ползи за здравето. Предотвратява развитието на диабет, контролирайки кръвната захар. Лекува артрит и намалява значително риска от инфаркт и инсулт. Също така убива бактериите в стомаха и така предотвратява развитието на стомашни язви. Ускорява метаболизма и действа подтискащо на апетита като по този начин се явява мощен регулатор на теглото.Чушките изобилстват не само на витамин С, но и на витамини от група В.
Консумацията на сурови зелени чушки действа превантивно срещу болестта Алцхаймер, като стимулира мозъчната дейност. Червените пък помагат при язва и разстройства на стомаха. Съдържанието на ликопин, който се среща и при доматите, има превантивна роля по отношение на раковите заболявания. Червените чушки са от голяма полза и за сърдечното здраве на човека.
Чушките се съхраняват най-добре, като се увият в хартиени торби или кърпи и се поставят в хладилник. Така сладките видове запазват свежестта си до 5 дни, а лютите - до 3 седмици.
Какво четем:
🔴 Генералът, за когото няма да прочетете в учебницитe🔴 Китайка откри край Пазарджик най-старотозлато в Европа
🔴 България спечели седми златен медал от Европейското по вдигане на тежести за младите
Източник: Марица