Задръстването неизбежно по пътя към Гърция



„Ако към граничния пункт Кулата-Промахон тръгнат в един ден малко над 10 000 автомобила, няма как се де избегнат километричните колони. Абсурдно е ако някой да си мисли, че има организация, с която да предотврати задръстването.“ Това разказаха вчера пред „Труд” пенсионирани митничари и граничари от най-натоварената точка между България и Гърция.

Според бившите служители обяснението е много просто. Пунктът Кулата – Промахон е проектиран и строен преди десетилетия по време на Студената война между противникови държави. Сега е врата между страни от Европейския съюз.

На границата има по 4 ленти за влизане и излизане, но дори и техният брой да бъде удвоен, това няма да реши проблема. А той идва от буферната зона, тоест от моста, който свързва двете гранични територии. Мостът на ничия земя е тесен, стар и се нуждае от ремонт и разширение. В момента той действа като като фуния. Но едно подобно строителство е въпрос на преговори на най-високо ниво между двете страни.

„Дошло е време или за разширение, или за изцяло нов мост. Все пак и България и Гърция строят широки магистрали една към друга. Ако трябва – да кандидатстват заедно за изцяло нов мост с европари”, казва бивш митничар от Петрич, който пожела анонимност. Сега той пътува често до южната ни съседка по работа или като турист. Минавал е  през всички пунктове към Гърция. „Никой не изследва потоците от камиони и автомобили, от които наши градове идват и защо например някои решава да мине през Кулата, а дрег през Илинден или през Маказа. Задължително е на пунктовете да се прави статистика”, добавя експертът.

Последното голямо пътуване към Гърция в началото на септември колоната на Кулата на моменти стигаше до 20 км. Отчетено бе рекорд – само за 24 часа през пункта са минали 15 хиляди автомобила и са обработени 70 хиляди души.

За „тапата” по границите вина има и старата техника. При голямо натоварване системите на МВР блокират, разстартират се автоматично, чака се по 10-15 минути да влязат пак в работен режим. При лошо време спира токът и компютрите стават излишни и започва записване в халваджийски тефтери.

 

Дете в колата – задължително забавяне

Ако в колата, минаваща през граничния пункт, пътува едно или няколко деца, за тях трябва да се носи нотариално заверена декларация, данните от която се записват задължително в системата. Това води до забавяне. Ако туристите са забравили, че декларацията трябва да е в два екземпляра, колата стои на пункта, докато мама или татко тичат да търсят ксерокс.

От тази пролет граничарите следят стриктно да не би в колите да се возят бежанци, затова карат да се отварят фабрично затъмнените задни прозорци и багажниците.

 

Според министъра на туризма Николина Ангелкова: 

Половин милион българи на път

Около половин милион българи се очаква да пътуват в страната ни през почивните дни около 22 септември според министъра на туризма Николина Ангелкова. По думите й предпочитани са морските курорти, но има пътувания и към вътрешността на България. Тя коментира още, че цените на Черноморието са по-ниски с около 30% от летните оферти. Планинските и СПА курортите също готвят специални предложения за почивните дни.

„Туристопотокът между България и Гърция е сравним, като за първите седем месеца около 630 000 българи са били в южната ни съседка, докато 600 000 гърци са дошли в страната ни“, каза министър Ангелкова. Тя коментира, че се наблюдава устойчиво нарастване на пътуванията и в двете посоки.

„За нас е много важно, че се запазва интересът на българите да пътуват в страната си. Статистиката показва ръст на вътрешния туризъм от около 11% за първите 7 месеца на годината“, каза Ангелкова и допълни, че в активния период на отпуските – юни и юли – над 800 000 българи са отседнали в категоризирани места за настаняване с 10 и повече легла в България (отново ръст от около 10%).

За първи седем месеца, всички туристи – българи и чужденци, са реализирали общо около 14 млн. нощувки. Приходите от тях възлизат на около 665 млн. лв.

 

Външно предупреждава: Стачка блокира фериботите в Гърция

Стачка на моряците ще блокира всички фериботи в пристанищата на Гърция в периода от 6 ч на 22 септември до 6 ч на 24 септември. Това ще създаде сериозни затруднения за българските туристи, които ще посетят гръцките острови, както и за товарните автомобили, ползващи фериботен превоз, в периода 22-25 септември 2016 г., предупредиха от Министерството на външните работи. Стачката ще обхване всички видове кораби, като от ведомството съветват тези, които планират пътуване с ферибот, да потърсят предварително алтернативи. При необходимост българите могат да се обръщат за съдействие към дипломатическите и консулските представителства на България в Гърция на следните телефони:

Посолство в Атина (+30 2106748 106); (+30 2106748 105); Дежурен телефон в извънработно време (+30 6937 096 220)

Генерално консулство в Солун: (+30 2310 829 210); (+30 2310 869 510)

Дежурен телефон в извънработно време (+30 2310 869 520).

При нужда от допълнителна информация хората може да се обърнат и към външното министерство.


Какво четем:

🔴 Съжалих, че съм избрала бели плочки за банята - търках я през ден! Никога повече - този номер промени всичко, чистенето е песен!

🔴 Недопустимо е да подкрепяме членство на Сърбия в ЕС, преди да се реши проблемът със Западните покрайнини

🔴 Представяме ви Боряна Калейн – новата надежда на художествената ни гимнастика

Източник: Petel



Коментари



горе