Три български селски кулинарни рецепти



ТРАХАНА

Продукти:
1 кг брашно
250 мл прясно мляко
5 яйца
сол на вкус

Начин на приготвяне:
От брашното, яйцата, прясното мляко и солта се замесва гладко тесто, което се разделя на няколко части. Всяка от тях се разточва леко на дебела кора.
Корите се нареждат върху домакинска хартия за печене и се оставят да изсъхнат за около 3-5 дни.

В някои краища на България прибавят към брашното мая или квас (квасът е за предпочитане, не дразни стомаха), но в този случай тестото се оставя да втаса до три пъти и след всеки път отново се меси. Чак тогава се разточва на дебели кори.
В други краища пък към тестото прибавят сушени зеленчуци, сварени до омекване и претрити през гевгир. От готовото тесто се правят топки, които пак се оставят за около 5 дни да съхнат.

Изсушените кори (или топки) се претриват през едро решето. Получената трахана се държи още около ден на открито, за да е гарантирано, че в нея няма да остане никаква влага. В противен случай има опасност да мухляса. Тестените зрънца се прибират на тъмно и хладно място, най-добре се съхраняват в книжна кесия или платняна торба.

От готовата трахана могат да се приготвят различни рецепти, според вкуса и наличните продукти. Традиционният вариант е следният: 150 г трахана се изсипва в литър и половина вряща вода, леко подсолена. Вари се на умерен огън, докато се сгъсти като крем супа.

През това време се препичат няколко филийки хляб и се натрошават в индивидуални купички – толкова, колкото са членовете на семейството. Прибавя се и натрошено сирене. Всичко се залива с горещата трахана – да шупне препеченият хляб. Така получената „попара“ се гарнира със следната заливка – ситно нарязан лук, запържен в краве масло и овкусен с червен пипер.

МЛЕЧНА СУПА С ЦАРЕВИЧНО БРАШНО

Продукти:
1 л прясно мляко
царевично брашно – колкото е необходимо
2 супени лъжици масло
100 г орехови ядки

Начин на приготвяне:
Млякото се слага на котлона да заври. Преди да кипне, към него се добавя чрез ръсене през сито или гевгир царевично брашно, като в същото време енергично се бърка. Гъстотата му трябва да бъде като на боза – нито прекалено рядко, нито пък твърде гъсто, за да не залепва на дъното. Подсолява се е и се оставя на тих огън за около 10-15 минути.
Преди да се свали от котлона, към млякото се добавят счуканите орехи и маслото. Супата се сервира гореща.

БАНИЦА НА "ОХЛЮВЧЕТА"

Продукти:
½ кг готови кори
¾ чаена чаша олио
1 бутилка газирана вода
200 г сирене
3 яйца

Начин на приготвяне:
Готовите кори, така, както са навити на роло, се режат напречно на парчета с дебелина колкото палец. Получените охлювчета се нареждат върху намазана с масло тавичка. Поливат се с 6 лъжици мазнина и се запичат в предварително загрята фурна, докато добият приятен златисто кафеникав цвят.

Сиренето се настъргва или се натрошава добре, смесва се с яйцата и останалата мазнина. Най-накрая се прибавя и газираната вода. Всичко се разбърква бързо и с получената смес се поливат изпечените кори. След което се връща обратно във фурната, за да се допече.
Тези, които обичат сладко, може, след като я извадят от печката, да наръсят баницата с пудра захар, смесена с щипка ванилия.


Какво четем:

🔴 Младежи помагат на възрастните в три села в Северозападна България

🔴 Момчиловци кани на фестивал на киселото мляко

🔴 Крепостта Трапезица – историята на едно възраждане. Официалното откриване на обновения обект е в Деня на Независимостта на България

Източник: Десант



Коментари



горе