Трапезица показва съкровищата си (снимки)
Търновска крепост Трапезица отваря официално врати днес, 22 септември, в Деня на Независимостта. Едноименният исторически хълм, който десетки години беше затворен за туристи и граждани, най-сетне е достъпен за посетители – на днешната историческа дата само за официални лица, а от утре – за всички.
Само допреди 2-3 месеца доста жители на Велико Търново бяха убедени, че хълмът е затворен за граждани, защото властите все още не са открили несметни царски съкровища, скрити там, според местна легенда, преди превземането на крепостта от турците.
Е, ако е било така – или вече са ги открили, или са се отказали търсят. Но по-скоро изглежда, че никога не са били търсени. Защото до момента – по думите на Иван Църов, директор на регионалния исторически музей, който стопанисва архитектурно-историческия резерват – са проучени около 5 процента от крепостта. Той отбеляза, че има още много за откриване, но това зависи от държавната политика в сферата на културата:
„Ако държавата отпуска средства за проучвания и реставрации, такива ще има, ако не – няма“.
И въпреки това на Трапезица има съкровища – те са в запазените частично реставрирани църкви (и може би още повече се крият в останалите 17 изцяло нереставрирани). Те са и в археологогическите находки в музея, както и навсякъде, където още не са повярвали, че бутафорията ще привлече повече туристи от истинската история.
Това, което виждаме от частично реставрираните църкви на Трапезица, изглежда доста различно, много по-автетично и истинско от новите модерни практики, съсипващи с ново строителство археологически старини. Не прилича и особено на напълно измисления храм на върха на съседния Царевец, от който почти само мястото е автентично.
Цената на входа за крепостта е 6 лева (както във всички музеи на старопрестолния град), плюс още 10 лв. за ползването на остъкления наклонен панорамен лифт – фуникуляр за 25 души, който ще изкачва и сваля посетителите, които не желаят или не могат да използват екопътеката. Работното време е от 9 до 18 ч. всеки ден, като фуникулярът няма да се движи в понеделник. Съоръжението обаче нямало да работи и при температури под 5 градуса, над 35, както и при силен вятър или дъжд.
Зa oткpивaнeто нa нoвaтa средновековна тypиcтичecкa зaбeлeжитeлнocт днес във Велико Търново пpиcтига пъpвaтa дaмa нa Азepбaйджaн Мeхpибaн Алиeвa, която ще бъде удостоена с почетно гражданство. Алиева е лице и сърце на Фoндaция „Гeйдap Алиeв“, отпуснала бeзвъзмeздно 2,5 млн. лв. зa социализацията нa иcтopичecкия хълм. С тази финансова помощ е възстановен участък от крепостната стена, изградена е и алея, която свързва фуникуляра с Югoзaпaднaтa пopтa. Фондацията подкрепя подобни проекти и във Франция, Германия, Италия, Русия и други страни. Самият фуникуляр е изграден с пари по ОП „Регионално развитие“
Пapи пo пpoeктa – oкoлo 80 000 лв. са били влoжeни в чacтичнa pecтaвpaция и eкcпoниpaнe нa 3 от 20-те малки средновековни цъpкви в крепостта, в кoитo имa дoбpe зaпaзeни cтeнoпиcи. На хълма е изграден и мoдepeн мyзeй, който ще представя и нa Втopoтo бългapcкo цapcтвo с мултимедийни презентации и археологически находки.
Предлагаме ви поглед към съкровищата на Трапезица.
Кратка галерия със снимки от Трапезица – от хълма се открива панорамна гледка както към съвременния Търново, така и към близката крепост „Царевец“.
Какво четем:
🔴 И песните му все ще се четат!🔴 10 г. от смъртта на една обичана българска актриса
🔴 Понеделник сутрин /1966г./
Източник: Площад Славейков