Раздадоха хиляди трибагреници в Деня на независимостта



Хиляди знамена, част от големия Роженски трибагреник, бяха раздадени безплатно в Деня на Независимостта в Южния парк. Инициативата постави началото на Дните на Българския фолклор в София от 22 до 25 септември, организирани от фондация „Наследство в бъдещето“ в партньорство със Столична община и „Артекс Инженеринг“.

Събитието стартира с кампанията „Нашият дом е България!” за раздаване на българското знаме, по идея на Симеон Караколев, председател на фондация „Наследство в бъдещето“ и арх. Пламен Мирянов, изпълнителен директор на „Артекс Инженеринг“.

От 8:30 часа сутринта се стекоха многобройни желаещи да вземат частица от най-българския символ – Знамето. Внушителният български трикольор с размери 26 х 300 м. и обща площ 7 800 кв.м., който беше на Роженските поляни, а след това и на Рилските езера, е превърнат в 13 000 знамена, които носят неговата силна енергия и патриотичен заряд.

Официалното откриване на „Дни на българския фолклор в София“ започна атрактивно с кукери и близо 200 гайдари.В самото начало се разнесе гласът на Мария Бечева на 10 години, която развълнува присъстващите с изпълнението си на песента „Излел е Дельо Хайдутин“. Симеон Караколев, честити празника на всички българи и сподели: „Дни на българския фолклор“ е поредното събитие на Фондация „Наследство в бъдещето“, което искаме да се превърне в символ на единение и родолюбие!


Гордея се, че съм българин и съм щастлив, че именно днес можем да раздадем хилядите български знамена, които направихме от големия Роженски трибагреник.“„Българското знаме никога не е било пленявано!“, акцентира арх. Пламен Мирянов, който подкани всички присъстващи да развеят българското знаме. На голямата поляна в Южния парк стотици българи изписаха с телата си 110 метровия надпис: „Нашият дом е България!".Надписът „оживя“, така както е жив и българският дух, съхранил през вековете богатството и многообразието на българския фолклор.

Под мотото „България гостува на столицата!“ в четирите дни от 22 до 25 септември на голямата поляна в Южния парк ще бъде представен фолклорът от седемте основни области.На сцената по време на вечерните концерти ще се изявяват едни от най-добрите ансамбли в България и изтъкнати индивидуални изпълнители. Първият вечерен концерт на 22-ри септември е посветен на Пиринската и Родопската област. Втората вечер на 23-ти септември ще бъдат представени Шоплука и Тракия. Третата вечер е запазена за фолклора от Добруджанската и от Странджанската област, а за последната вечер в неделя е предвиден празничен концерт на Северняшката фолклорна област.

В четирите дни на събитието от 11.00 до 16.00 ч. различни самодейни състави от цялата страна ще представят фолклорното богатство от региона си. Всеки ден ще се организират атрактивни надигравания и открити уроци по народни танци с Асен Павлов,Ансамбъл „Чинари” и музикална формация „Приятели“, както и ревю на автентични народни носии, част от колекциите на Елка и Ангел Низамски и Илиян Костадинов. Програмата ще включва още музейни експозиции, атрактивни демонстрации на занаяти, кулинарни зони с характерни ястия от отделните краища на страната и специално обособена детска творителница с интерактивни занимания за различни исторически периоди на България.

В рамките на „Дни на българския фолклор в София” фондация „Наследство в бъдещето“, съвместно с фондация „Изиарт", организира творчески детски ателиета, посветени на българските традиции и обичаи. Между 11.00 ч. и 16.00 ч. всички деца ще могат да се включат в инициативите безплатно, като за спомен ще си вземат изработените от самите тях предмети.


Какво четем:

🔴 Избухва Горноджумайското въстание

🔴 СЕДМИЧЕН ХОРОСКОП - 23-29.09 - Промени за Овена

🔴 Младоженци дариха плюшени играчки на деца

Източник: epicenter



Коментари



горе