Важно за всички с кредити или тези, които възнамеряват да теглят. Новите правила за ипотечни кредити
Седмица остава до изтичането на срока, даден на банките да приведат условията
си за отпускане на ипотечни заеми според изискванията на новия
Дали законът успешно ще изпълнява основната си функция - ycтaнoвяванeто на пo-яcни и пpoзpaчни пpaвилa пpи ипoтeчнитe кpeдити, c цeл зaщитa интepecитe нa пoтpeбитeли, пocpeдници и кpeдитopи, ще се разбере през октомври, съобщава "Стандарт".
От началото на следващия месец започват проверки на Комисията за защита на потребителите (КЗП) - веднага след изтичането на срока за адаптация на банките, каза Димитър Маргаритов, шеф на КЗП. Под лупа ще се гледат и дружествата за бързи заеми, които също наскоро бяха подложени на законови промени.
Изискването в закона за прозрачност и яснота се отнася главно за клаузите на договорите за ипотечен кредит, преддоговорната информация, правата на потребителите и др.
Със закона се въвежда Европейският стандартизиран информационен формуляр, който задължително банките ще предоставят на клиента. Законът доста подробно описва каква информация е необходимо да бъде представена на кредитоискателя, за да може той да направи своя информиран избор.
Със стандартизирания формуляр се дава възможност на клиента да сравни условията на различните трезори, за да избере най-подходящия заем за него. В стандартизирания формуляр дружеството, отпускащо ипотечния кредит, е нужно да опише общия размер на кредита, в каква валута се отпуска и дали може да се превалутира в случай, че тя поскъпне (поевтинее).
Във формуляра е необходимо да се опишат подробно и срокът на заема, видът на лихвения процент (фиксиран, плаващ, комбиниран), посочва се размерът на дължимата лихва, както и нейната разбивка на референтна и добавена (в %), както и общата сума, която е необходимо да се върне до изтичане срока на договора. Така още преди да подпише договора за ипотечен кредит клиентът ще знае каква е общата сума, която ще трябва да върне на банката за целия срок на заема.
Абсолютна новост в законодателството ни е задължението кpeдитopът дa предупреждата пoтpeбитeлитe какви ще станат месечните вноски, ако курсът на лева падне с 20% към валута, в която е изнеглен заема. Kpeдитopитe cъщo тaкa ca длъжни дa дaдaт paзяcнeния кaк мoжe дa бъдe oгpaничeн вaлyтния pиcк, нa кoйтo e излoжeн пoтpебителят. Курсът на левът е фиксиран към еврото (най-масовата валута, в която се теглят ипотечни заеми) и кредитите в евро реално не носят валутен риск.
Но преди няколко години масово се теглеха кредите в швейцарски франкове, а впоследствие франкът драстично поскъпна спрямо лева и много хора изпаднаха в невъзможност да си погасяват заемите. Поради това даването на повече разяснения ще бъде полезно на клиентите. Подробна информация ще трябва се дава и за най-важния компонент на кредита - годишният процент на разходите (ГПР) или реалната цена на заема със всички такси. В единния формуляр, който ще получава клиентът, освен лихвения процент трябва да са посочени и абсолютно всички дължими разходи по заема - еднократни такси, комисиони за вписване на ипотека, както и изчисления на допускането за промяна в лихвения процент (при променлива лихва).
Във всеки от тези случаи е нужно да се изчислява размера на ГПР, както и невключените в него разходи (ако има такива). Банките трябва да представят примерен погасителен план с дати и размер на погасителните вноски, оформен като таблица. Като след всяка вноска се посочва остатъкът по главницата на заема. А за всяка вноска трябва да е направена разбивка колко е размерът на лихвата и колко на главницата.
Важен атрибут на стандартизирания формуляр е частта със задълженията на потребителя.
Уточнява се, че ако не се спазват
Най-вълнуващата част от договора за ипотеката е
Четете още:
🔴 Карта на гръбначния стълб върху тялото Ви🔴 "Престъпници" върнаха хорото на Пловдив! (ВИДЕО)
🔴 В Златоград: Правят музей на хайдутството
Източник: За Жената