Към корените: Васко Василев - пловдивчанин и половина
Васко Василев се завръща във втория си дом Пловдив за концерт тази вечер от 19 часа в многофункционалната зала "Колодрума". Виртуозният цигулар ще представи пред публиката една програма, подчинена на магията на фламенкото и испанската музика. Освен Васко на сцената ще бъдат и част от членовете на испанската група “Чамбао” - Тони Кантеро (китари), Тони Ромеро (пиано) и Хуан Ередия (перкусии).
Васко Василев обича завръщанията си под тепетата и не пропуска да обиколи близките си в Пловдив и в Родопите. С града е свързан още от най-ранно детство, където живее от шестмесечна възраст. По дух е пловдивчанин и половина.
Трудно е да впишеш майка ми и баща ми в стандарта на определението "родители". Първоначално, след кратък опит, са се отказали да се справят с мен. След двудневен живот в квартирата на родителите ми съм се отзовал в педиатрията. Професорът, завеждащ отделението по това време, бил баща на приятел на нашите и ме взел да се грижат за мен. В педиатрията ме гледали около шест месеца. След това дошли прабаба ми и прадядо ми от Пловдив, преценили, че те са моите хора, и ме прибрали при тях, за да се грижат за мен, разказва в биографичната си книга "Васко@40+5" Василев.
Дядо Васко, на когото е кръстен, също живее под тепетата и е част от групата пенсионери, които споделят живота си в клуб "Отдих" в район "Западен". Внукът му къде на шега, къде на сериозно обещава, че на 100-годишнината му, която чука на вратата, ще го запознае с кралица Елизабет. От него цигуларят е наследил част от таланта си - дядо Васил пее страхотно, макар никога да не е учил нотите. Прадядо му Бечо, родом от Смолян, пък участвал в концерт за 1001 гайди в Широка лъка. Родителите на Василев също са музиканти - свирят на цигулка и на пиано.
Всеотдайността на майка ми и баща ми проработи по-късно, когато осъзнаха, че имам талант, разказва музикантът и така обяснява факта, че бабите и дядовците са основна част от живота му в този период. Признава, че прабаба му и двете му баби кодирали част от себе си в най-ранните му години, когато живял при тях.
Всеки човек, който съм допускал да ми стане близък след това, е оставял по нещо в мен, все едно съм витрина на магазин, на която според сезона сменят оформлението. Различен цвят, различна дреха, снежинка или кокиче. Дребни детайли. Но витрината винаги си остава една и съща. Седи си на същото място, на същия магазин. С Памела, майката на Ванеса Мей, съм живял и работил най-дълго. Била е най-близкият ми човек доста години. Със сигурност съм научил много от нея. Но си мисля, че човек не се променя особено през живота си, признава цигуларят.
Той искрено се възхищава на жизнеността на дядо си Васил и споделя, че иска да прилича на него.
Дядо ми е в страшна форма. Толкова е жизнен, енергичен, с бърза мисъл... Наистина е впечатляващ, казва Васко и признава, че голямата му страст са пътуванията, а до себе си допуска малко, но истински приятели.
Най-любопитните истории за срещите си със Стинг, Пласидо Доминго, Мадона, Майкъл Джексън, за приятелите от столичния квартал "Люлин", кражбата на локум, подаръка на Тодор Живков и бягствата от къщи, любовите, разделите и учителите той разказва в новото преработено издания на биографичната си книга "Васко@40+5", която ще се предлага и по време на концертите му. Разказите са записани от Петя Иванова, а редакцията е на Ваня Щерева. /Марица.бг
В ръцете на Тато: На 10 години получил стипендия да учи в Москва
Васко Василев е роден на 14 октомври 1970 г. в град София. Още от петгодишен има изяви пред публика, на седемгодишна възраст свири като солист на Български камерен оркестър в зала "България" под диригентството на Дина Шнайдерман, а две години по-късно записва със Софийската филхармония и главния диригент Константин Илиев първата си дългосвиреща плоча.
На десет години получава Правителствена стипендия и заминава за Москва, където е приет в Централното музикално училище към Московската консерватория (за даровити деца), след което и Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство (АМТИИ) в град Пловдив. В този период от седем години печели Международните конкурси „Жак Тибо“ в Париж, „Карл Флеш“ в Лондон и „Паганини“ в Италия.
През 1994 г. става най-младият концертмайстор на оркестъра към Кралската опера - Лондон, с който редовно свири и като солист. Изпълнява както класически произведения, така и музика с по-модерно звучене. Свири еднакво добре както на класическа цигулка, така и на цигулка, чийто звук се обогатява и усилва с помощта на електронни средства. Свирил е на концерти в 40 страни. Преподавател е в Лондон и Валенсия. Свирил е със световноизвестни изпълнители като Лили Иванова, Майкъл Джаксън, Мадона, Стинг, Пласидо Доминго и други. През 2011 година става съдия в журито на българския X Factor. Свири с цигулка „Амати“, от която в света съществуват само десет екземпляра, на възраст около 305 г.
Какво четем:
🔴 НВИМ получи оригинално знаме от Априлското въстание🔴 Култовите реклами от соца
🔴 Пещерата Матеица криела несметни съкровища
Източник: Марица