Кои са добри и лоши храни – да разсеем митовете!



Информацията, която получаваме ежедневно, ни бомбардира с различни гледни точки – кое е полезно и кое не. Е, да видим...

1. Ябълков сок срещу Кока кола

Ябълков сок

Ако мислите, че  Кока кола съдържа повече калории, отколкото има в ябълковия сок, по-скоро грешите. Въпреки че с право  газираните напитки са забранени от всички диетолози, знайте че  ябълковият сок не съдържа по-малко захар, отколкото може да има в колата. Напротив - има повече. Ако наистина искате да избегнете калориите, водата е най-добрата напитка.

2. Пуканките не са добра храна за вашето здраве

Чаша пуканки съдържа 300 мг  антиоксиданти в сравнение с една ябълка, която има само 160 мг. Лошата репутация на  пуканките, която е създадена, изобщо не е вярна! Ако пуканките са натурални, са си отлична храна, която може да успокои  глада ви.

3. Напълно премахване на сиренето

Знаем е, че  сиренето е източник на  холестерол. И все пак не трябва да забравяме, че също е отличен източник на калций, който е от съществено значение за нашите кости. Знайте, че 100 г порция сирене съдържа 750 мг калций в сравнение с 133 мг мляко.

4. Премахване на виното

Червено вино

Прав е този, който казва, че по-важното е дозата. Една чаша на ден всъщност се отразява добре на организма. Виното съдържа полифеноли, които помагат на кръвоносните съдове.

5. Обезмаслено мляко срещу пълномаслено мляко

Разбира се, наличието на мазнини е по-ниско в обезмасленото мляко и това е факт! Но не и витамин D. Освен това да се има предвид, че за да се даде повече вкус на мазнините в млякото, се използват подсладители, които никак не са полезни.

6. Не повече от 3 яйца на седмица

Яйца

В действителност не е доказано. Въпреки че жълтъкът е богат на холестерол, приемът с храната има малко влияние върху нивото на холестерола в кръвта. Голяма част от организациите, които се занимават със сърдечните проблеми в Европа и по света, не са установили ограничение за броя на яйца за консумация. Добре е да се спазва  балансирана диета.

7. Зеленчуците - варени или сурови?

Тези храни, приготвени в големи количества вода, губят витамин С и  фолиева киселина - всичко е вярно. Но тази загуба може да бъде намалена, ако зеленчуците не са нарязани на малки парченца и се бланшират във вряща вода. По-добре е, ако готвенето се извършва чрез обработка с пара. Други хранителни вещества като  фибри,  ликопен в  доматите и други антиоксиданти остават независимо от готвенето.

8. Суши срещу сандвич

Ако говорим за калории - то оризът и нишестето, съдържащи се в  сушито, съдържат 60 г захар, докато  сандвич - само 37 г.

9. Мед или захар

Мед и захар

Идеята е, че те са много подобни един на друг, но в действителност  медът е за предпочитане. В него количеството на полезни вещества за организма са повече. Но добре е да се знае, че една чаена лъжичка от меда съдържа 25 ккал в сравнение със  захарта - 16 ккал.

10. Солени бисквити вместо хляб

Не! Бисквитите са прости заместители и фалшиви съюзници на тънката линия. Имат по-висок прием на калории в сравнение с малък сандвич.


Какво четем:

🔴 Една ябълка на ден предпазва от пет вида рак!

🔴 8 неща, които да помните, когато нищо не е наред

🔴 Край на екземите! Тази рецепта прави чудеса

Източник: gotvach



Коментари



горе