Шампионка в джагите програмира и тропа хорa
„Никога не съм си представяла, че мога да стана първа в Германия, най-много да стигна до трето място, но ето че се случи – казва Екатерина Атанасова, която в германския град Санкт Вендел спечели световните серии по джаги (футбол на маса).
В конкуренцията на 87 жени българката записа 6 победи, включително над две представителки
на домакините. А на финала се справи и с швейцарката Саманта ди Паоло, след като
изоставаше с 0:2. Играе се до 3 победи от 5 мача, а във всеки от тях трябва да
се отбележат 5 гола. Атанасова обаче успява да спечели битката с 3:2, за да ликува
на върха.
„След финала президентът на Германската федерация Клаус Готехлебен дойде при
мен и ми каза, че съм му развалила статистиката – споделя с усмивка шампионката.
– Домакините взеха злато при мъжете, младежите и ветераните. Очакваха да станат
първи и при жените. Но…“
Германия, както Франция и САЩ са държавите, където джагите са развити на професионално ниво. В страната на Франц Бекенбауер например активните състезатели са над 6000, от тях жените са близо 700. Бундестимът разполага със супермодерна база, а тренировките не отстъпват по нищо на тези при футболистите – лагери всеки месец и участие в турнири почти ежеседмично.
На клубно ниво Атанасова вече 5 г. е състезател и на германския „Беър Берлин“, с който 5 пъти триумфира в лига на страната. Пред 2013 г. българката става №1 в света, печели три пъти световни серии, а в момента е и №1 в ранглистата на планетата. Екатерина обаче не загърбва джагите и на родна почва. Създава свой клуб „Джагуарс“, в който е състезаващ се треньор.
„Този ангажимент ми отнема страшно много време, защото моите тренировки не съвпада с тези, които правя с играчите в отбора – казва тя. – Но много искам джагите в България да станат още по-конкурентни. Това е млад спорт, който има голям прогрес в последните години, но всичко става много бавно. За щастие не само аз имам успехи на международно ниво. Втора след мен в световната ранглиста също е българка – Благовеста Герова. А Марио Томов, който е само на 14 години, стана втори на двойки при младежите заедно с Денис Бисеров – сега в Германия. Бисеров взе бронз на сингъл.“
В момента активните състезатели у нас са над 100 и се готвят в 5 клуба.
Макар че джагите изглеждат лека и неангажираща занимавка, всъщност за да си добър, трябва да положиш доста усилия. Международната федерация по футбол на маса (МФФМ), в която членуват 60 страни, е утвърдила 5 модела маси, които са изработени по различна технология и съответно техниката за всяка от тях трябва да е различна. Френските например са с алуминиеви играчи и дръжките им са по-леки, германските са направени от пластмаса и са с по-тежки дръжки.
„За да издържиш едно голямо състезание, трябва да си много добре подготвен физически
и психически – разкрива Атанасова. – Аз например редовно тичам, практикувам и
народни танци от 15 години. Гледам да съм отлично отпочинала, за да издържа маратона,
който понякога е 15 часа, ако си стигнал финал. Чета и доста спортна психология.
Дори и да изоставаш в резултата срещу сериозен съперник, не трябва губиш кондиция
или да си разколебан. Освен това обстойно изучавам съперниците си. Задължително
ден преди старт, а не 30 минути преди игра, отивам в залата, за да свикна с обстановката.
И когато дойдат мачовете, да се чувствам в свои води.“
Всъщност Екатерина пробва уменията си в джагите сякаш на шега по време на морските
почивки със своето семейство. Баща й Владимир и братята й близнаци Михаил и Николай
също са запалени по играта с пластмасовите човечета. И до днес те са нейни най-големи
фенове. Когато е на 16 години, тя често отскача до подлеза близо до дискотека
„Ялта“, където играе със съучениците си.
„Оказа се, че техники, които моите приятели са отработвали с години, на мен ми се получаваха само за няколко дни тренировки – разкрива шампионката. – Овладявах с лекота играта с топчето, а това ми доставяше голямо удоволствие.“
За първи път обаче Екатерина се докосва до големия спорт, когато е 20-годишна и участва на световното в Италия, след като е спечелила републиканското. Макар че играч от френския отбор й предрича, че няма да намери място сред най-добрите 32-ма, българката става девета. „Имаше една унгарка, която се качи трета на стълбичката – спомня си Атанасова. – Много ми хареса играта й. Казах си: „Искам и аз някой ден да се кача на подиума.“
След връщането си в България Екатерина започва трескаво да търси в социалната мрежа видеоклипове и литература за джагите, за да се самообучава. Допитва се и до опита на чуждите треньори.
За да поддържа хобито си обаче шампионката се ориентира в друга сфера, в която може да изкарва препитанието си. Завършила Първа английска гимназия, после икономика в Софийския университет, както и финанси и банково дело, а сега се занимава с уеб дизайн. Освен това тя е и в управителния съвет на МФФМ вече 7 г. Нейно дело е и интернет страницата на МФФМ, брани и интересите на нежния пол като член на женската комисия в организацията. Шампионката вече се готви за следващото предизвикателство, когато зала „Универсиада“ за първи път ще бъде домакин в края на месеца на турнир от интернационалните серии с награден фонд 8000 евро.
Какво четем:
🔴 Пенчо Славейков – печално непостигнатата Нобелова награда🔴 Да намериш и да върнеш 50 хиляди лева
🔴 Фотогалерия: Закриване на Мотосезон 2016
Източник: Труд
Коментари
![](./i/blank.gif)