Неслучайно е любима на жените по света: най-здравословната диета топи килца вкусно и неусетно! Просто задължителна!
Всички нови медицински изследвания потвърждават:
Тази диета се основава на традиционната кухня на Италия, Франция, Гърция, Испания и други средиземноморски страни и включва зехтин, плодове и зеленчуци, ядки, бобови растения, риба и птиче месо, пълнозърнести храни и дори вино!
За разлика от други диети, при нея не трябва да се изключи от менюто цяла група храни, освен това тя съдържа много здравословни мазнини.
Накратко, ако сте отчаяни да намерите начин как да "
Какво може да се яде (и пие).
Плодове и зеленчуци.
- Те съдържат много антиоксиданти, полезни за сърцето.
- Направиете си обяд сала: Смесете маруля, нарязани червени чушки, пилешки гърди и слънчоглед.
- Или направете за десерт смути от замразени плодове: Смесете в блендер замразено манго, ягоди, банани с нискомаслено кисело мляко или прясно мляко.
Риба.
- Източник на протеини и мастни киселини, както и омега-3 - полезни за сърцето.
- Най-добрият начин на готвене: варена, на скара, печена или задушена в зехтин или масло от рапица.
- Деца, бременна или кърмещи трябва да изберат риба с ниско съдържание на живак.
Бобови растения.
- Те съдържат нискомаслени протеини, витамини, минерали и фибри.
- Добавете черни, червени и бели бобени зърна, зелен боб, нахут и така нататък към супи, салати, яхнии, лазаня или задушено.
- Можете също така да пасирате боба с билки и подправки, и да го използвате като топинг за зеленчуци.
Билки и подправки.
- Риган, розмарин, мащерка, дафинов лист, босилек, анасон, чесън и черен пипер не само ще придадат средиземноморски привкус на ястията, но също така съдържат полезни антиоксиданти.
- В ½ ч.л. сух риган се съдържа същото количество антиоксиданти като в 700 грама спанак.
Ядки и семена.
- Те съдържат много антиоксиданти и полезни за сърцето мононенаситени мазнини, които стабилизират кръвната захар и насищат тялото с полезни вещества.
- Това са висококалорични храни, така че те трябва да се комбиниратт умерено с други: например, можете да добавите бадеми към задушени зеленчуци или орехи към овесена каша.
Здравословни мазнини.
- Здравословни масла (зехтин, рапица, сусамово, орехово, фъстъчено, гроздово олио) съдържат мононенаситени мазнини, които са полезни за сърцето.
- 1 супена лъжица такова масло съдържа 120 калории, така че не прекалявайте.
Поръсете с тях салати, печени зеленчуци, тестени изделия и хляб с трици.
Пълнозърнести храни.
- В тях има повече витамини, минерали и протеини от продуктите от рафинирано брашно, и те стабилизират нивата на кръвната захар.
- Експериментирайте с хранителни, богати на вещества храни като ечемик, амарант, киноа и лимец.
Вино.
- В Средиземноморието е разрешено да се пие чаша вино по време на хранене (обикновено червено).
- С умерена консумация на алкохол се намалява рискът от сърдечно-съдови заболявания.
- Ако не пиете, не се притеснявайте: това не е основният фактор в тази полезна диета.
6 причини да опитате тази диета.
1. Загубата на тегло.
Как можете да отслабнете в ядки, масла, макарони, хляб и вино?!
Тези храни съдържат здравословни мазнини и протеини, които помагат на организма да поддържа постоянно ниво на глюкозата (кръвната захар). В резултат на това не чувствате глад и не изпитвате нужда през цялото време да хапнете нещо.
2. Силно сърце.
Антиоксидантите, съдържащи се в зеленчуци, плодове и бобови растения предотвратяват развитието на атеросклероза (запушване на артериите). Омега-3 в рибата понижава кръвното налягане, риска от аритмии и нивото на триглицеридите. Зехтинът се бори с LDL ( т.нар. "лош" холестерол). А виното и другите алкохолни напитки в умерени количества са добра превенция на сърдечно-съдови заболявания.
3. Предотвратяване на диабет.
За разлика от диетата с ниско съдържание на калории, Средиземноморската помага в борбата с диабет тип 2, като едновременно сваля и теглото. Освен това понижава кръвната захар в преддиабетно състояние, предотвратявайки развитието на диабет.
4. Остро зрение.
Тази диета може да забави и дори да предотврати макулна дегенерация - основната причина за загуба на зрението при хора на възраст над 54. Болестта разрушава областта на ретината, отговорна за яснотата при четене, шофиране и разпознаване на лица. Мастните киселини като омега-3 в рибата помагат да се предотврати това заболяване.
Освен това, лутеинът, съдържащ се в зелените листни зеленчуци, намалява риска от катаракта и укрепва ретината.
5. Превенция на болестта на Алцхаймер.
Според изследванията, средиземноморската диета намалява риска от
6. Дълъг живот.
Медицински изследвания показват, че тази диета не само значително подобрява здравето, но и намалява с 9% риска от смърт от сърдечно-съдови заболявания, рак, болестите на Паркинсон и Алцхаймер.
Освен това, здравословните мазнини помагат за облекчаване на болката и възпалението при ревматоиден артрит и намаляват с 60% риска от амиотрофична латерална склероза (болест на Лу Гериг).
6 от правилата на средиземноморската диета.
1. Пресмятайте процентите.
Вашата диета трябва да се състои на 50% от въглехидрати (зеленчуци, плодове, бобови растения и пълнозърнести храни); 35% - мазнини (здравословно масло, ядки, семена и риба); и 15% - протеини (боб, риба, ядки, млечни продукти, птиче месо и яйца).
2. Помислете за калориите.
За да отслабне, една жена с тегло 68 кг е достатъчно да приема около 1400 ккал на ден. За да се поддържа необходимото тегло - 1800 ккал / ден.
3. По-малко червено месо и сладкиши.
Не повече от 8% от дневната доза на калории трябва да са под формата на наситени мазнини. Това означава не повече от 85-115 грама говеждо или агнешко месо на седмица (350-450 гр. / месец, ако предпочитате по-големи порции).
Калорични десерти - не повече от два или три пъти седмично. В останалите дни се ограничете до пресни или замразени плодове.
4. Яжте домашни птици, яйца и риба, но не всеки ден.
Сервирайте пиле, пуйка или яйца през ден; риба - най-малко два пъти седмично.
5. Заложете на обезмаслени или нискомаслени млечни продукти.
Пийте 2-3 порции от по 220 гр. прясно или кисело мляко всеки ден, за да получите калций и други хранителни вещества. Опитайте се да ядете по-малко масло.
6. Консумирайте здравословни мазнини и въглехидрати.
По-голямата част от необходимите мазнини може да бъде получена от зехтин, ядки, авокадо и риба. Здравословни източници на въглехидрати - макарони, хляб, зърнени култури, пълнозърнести храни и кафяв ориз. Рафинираното брашно и ориз са много по-малко полезни.
Споделете тези вкусни и полезни препоръки с приятели!
Какво четем:
🔴 Спомних си го от курса по безопасност - слава Богу, успях да спася детенцето от задушаване! Безценни съвети!🔴 Мощната молитва на последните оптински старци, която има сила да дарява мир, хармония и душевна чистота
🔴 От коя зодия са най-благите съпруги?
Източник: За Жената