Напрежение - Харманли въстана срещу бежанците
"Не ги искаме тука. Те не могат да живеят с нас. Ходят по нужда под терасите на блока, хвърлят фасове и боклуци навсякъде, все са на групи, гледат жадно жените, седят на земята, там се хранят." Такива са коментарите във Фейсбук на жители на Харманли след протеста в неделя. На втората за месец демонстрация излязоха няколко десетки местни и протестираха срещу мигрантския център в града. Ако на предишния в началото на септември харманлийци настояваха регистрационно-приемателният център да бъде от затворен тип, сега те изобщо не го искат в града си.
Да отиват на границата, там им е мястото
Евродепутатът Ангел Джамбазки каза, че така било в Австрия, казват още те.
"Получава се така, че чужденците, предимно млади мъже, ходят спокойно из града, а ние сме затворени вкъщи. Жените ги е страх да ходят по тъмно, вече никоя не излиза без придружител. Това е положението в Харманли, казват те.
Жителите на града не искаха лагера и преди 3 години. И тогава имаше протести и недоволства. После, през първата зима с настанени бежанци, се юрнаха да помагат с храна и дрехи, тъй като съчувстваха на бежанците. А и мизерията в лагера, пълен с жени и деца, бе голяма. "Да, така беше, но тогава лагерът приюти бягащи от войната в Сирия. Днес се пълни с млади мъже от Афганистан и Пакистан.
Това не са никакви бежанци
това са хора, тръгнали към богата Европа, които утре ще разчитат на социалната й система, може и от различни групировки да са", коментират още харманлийци.
Най-големият им страх обаче е, че капацитетът на лагера ще бъде увеличен на 5000 души. Сега в него има 3500 човека. На протеста хората настояха да бъде спряна обществената поръчка за 400 фургона за лагера. "Ако тук има 5000 души, Харманли няма да е същият град. Ние сме 10 000", казват хората и допълват, че центърът на града им е пълен с насядали по земята групи мъже. "Защо да ги храним, родните пенсионери мизерстват. Млади, прави, здрави мъже, защо не си стоят в родината, да работят и да се борят там за по-добър живот,
дошли са тука да седят по цели дни
коментират още хората.
Те са категорични, че и следващ протест ще има, ако центърът не бъде затворен. Протестът от неделя е поредният в града, в който цари напрежение заради бежанците. В края на август в местния бежански център стана масово сбиване. В него участваха афганистанци и иракчани, които получили подкрепление от сирийци. На мястото пристигнаха 50 униформени, които бяха атакувани с камъни от имигрантите. Скандалът избухна малко преди полунощ. Преди сбиването бежанците се били събрали в едно от помещенията, в което пиели алкохол и се веселили, но купонът прераснал в побой след скандал заради фалшиво пеене.
Пострадаха двама сирийци. Масов бой в центъра имаше и през май, когато 22-годишен сириец бе намушкан с нож в ръката, а друг бе с пукната глава. Боят станал пред нощно заведение, като в него участвали близо 50 чужденци.
Цвета Стойчева
Какво четем:
🔴 Дават още 250 000 лв. за ремонта на Плиска🔴 Археолози откриха антична римска мозайка в центъра на Стара Загора
🔴 90 години от рождението на големия Георги Георгиев
Източник: Стандарт