Легенда от Родопите оживява в уникален спектакъл



Грандиозен спектакъл по легенда от Родопите подготвя един от най-големите фолклорни ансамбли у нас. Премиерата на „Невястата“ от „Родопа“ ще се състои на 19 октомври, в навечерието на празника на град Смолян и годишнината от Освобождението на планината от османско владичество.

„Спектакълът е творба, която 4 г. се опитваме да реализираме, която сме преболяли по няколко пъти, защото започвахме и спирахме по различни причини. Създадохме нещо ново, нещо много различно, в същото време типично родопско, което ще стигне, убеден съм, до сърцата на хората и ще зарадва публиката както в Родопите,  в цяла България, а защо не и в други страни по света“, заявява главният художествен ръководител на ансамбъл „Родопа“ и зам.-областен управител Адриан Петров.

Премиерата в Смолян ще бъде последвана от национално турне на спектакъла в 12 града, което е планирано да завърши в зала №1 на НДК през април следващата година.

Главният художествен ръководител на ансамбъл
Главният художествен ръководител на ансамбъл „Родопа“ Адриан Петров и директорът му, гайдарят Петър Янев

„Силата ни е във фолклора – онова, което сме получили в наследство. Ние сме само проводници. Трябва да направим така, че то да стигне до хората. Процесът е двустранен между изпълнители и публика. Тръгне ли ток между нас, нещата са се случили. Най-важната задача на ансамбъла е да показва кои сме, какви сме“, казва Петър Янев – гайдарят, чиято музика заедно с песента „Излел е Дельо хайдутин“ на Валя Балканска лети в космоса и директор на ансамбъла.

„Само за последния месец имахме представления в Димитровград, Стара Загора, на амфитеатъра в Пловдив, два концерта в София, един в Благоевград, плюс фестивала в Неделино. Сами виждате за един месец на колко места е бил ансамбъл „Родопа“ с изцяло собствени програми в рамките от 45 минути до 1,20 часа. Затова резултатът не закъснява и стигаме до премиерата на спектакъла „Невястата“, допълни Адриан Петров.

По думите му, в момента ансамбъл „Родопа“ е на гребена на вълната в България.

„След тези най-бездуховни години в България, през които минахме, най-сетне разбрахме, че трябва да знаем кои сме, да познаваме корените си. Сякаш бяхме изгубили корените си и вече имаме жизнена нужда от тях. Често не се прави разлика между етническа и религиозна принадлежност и много пъти съм питал защо, когато се извежда булката от дома й, се свири една и съща песен: „Ела се вие превива“, без значение дали са християни или мохамедани. Ако тези хора са от различен етнос, ще имат друга песен. Това са белезите, които показват кои сме и какви сме“, посочи Янев.


Какво четем:

🔴 Kубрат Пулев ще има мач в България (видео)

🔴 Звездният ни рожденик: Любо Ганев на 51

🔴 Умира цар Самуил

Източник: Кмета



Коментари



горе