Защо се нарича конски балсам и от какво се прави? (Зелен, червен и черен)



Конският балсам е продукт за външна употреба с ревитализираща роля.

Може да бъде зелен, червен или черен, в зависимост от лечебните билки, които влизат в състава му, като донякъде се различава и действието.

Конският балсам може да се намери в аптеките на изгодна цена. Има МНОГО производители, а оригиналния балсам се прави по стара немски рецепта.
 
Защо се нарича конски балсам?

Логичният въпрос е, защо конския балсам се нарича точно така? Разбира се, има логично обяснение: името е взето от английския “Horse balsam”. Важна съставка на този продукт е дивия кестен, а на английски се нарича “Horse chestnut”.

Има камфоров или черен балсам, който се използва за ветеринарни цели. А камфорът влиза в състава на този конски балсам за хуманна употреба.

Някой може да си помисли, че се нарича така, защото се използва за ветеринарни цели.

От какво се прави конския балсам?

Оригиналният конски балсам се приготвя от алкохол, вода и билки. Добавя се още: рициново масло, камфор, ментол, див кестен, арника, равнец, розмарин, хмел, валериан, имел, мерудия, лайка, мента.

Зеленият, червения и черния балсам се различават в зависимост от комбинацията на билките.

Как действа конския мехлем?

Конският мехлем се използва при ревматизъм, болки в костите и ставите, разширени вени, спортни травми, подобряване на кръвообращението и предотвратяване на спазми в мускулите.

Зеленият конски балсам има свойството да охлажда. Червеният загрява и се препоръчва за лошо оросяване на ръцете и краката.

И двата вида се използват за масаж на тялото.

Нанася се върху тялото като крем на тънък слой и се прилага само външно. Не се поставя върху отворени рани. След употреба задължително измийте ръцете си и избягвайте контакт с очите. Съхранява се на тъмно и сухо място.

Конският мехлем се използва за гърба, гръбнака, сухожилия, вени, възпаление на мускулите, изгаряния, натъртвания, отоци и болки.

Използва се и като козметично средство. Дамите го използват срещу целулит. Според някои, този балсам е добър за избягване на подкожни косъмчета след епилация. Някои дори го използват за лице, но трябва да бъдете много внимателни.

Черният мехлем всъщност се използва за лечение на животни, но и за хора.

Някои твърдят, че е отличен в борбата с акне на лицето, срещу подкожни косъмчета, за лечение на възпалени сухожилия и др.


Какво четем:

🔴 Разселваме бежанците из общините, поемаме и 10% от разходите им

🔴 Скоро колите на бензин и дизел в ЕС ще бъдат само мит! Вижте за кога се готвят промените

🔴 Всичките 3,6 млн. европейски граждани ще може да останат във Великобритания след Брекзит

Източник: bukvar



Коментари



горе