Един от символите край Дунав е сменял името си 4 пъти



Централният видински площад е един от символите на града. Намира се не по средата на територията на града, а в края и, на метри от река Дунав. Това го прави интересен, атрактивен и дори уникален.

Оформен е веднага след Освобождението, когато градът излиза от рамките на квартала около крепостта „Баба Вида” заради бързото си разрастване. Изграждането му продължава до 20-те години на миналия век. Първата сграда на площада е построена през 1898 година от търговеца Тома  Лозанов.

От 1911 година в центъра му се намира един не по-малко уникален паметник – на скърбящия войн. Посветен е на жертвите в сръбско-българската война. Негов автор е големият български скулптор Андрей Николов. Войнът победител в братоубийствената войан не е горд от успеха, а съкрушен от безсмислието на тази война. Затова е паднал, тъжен, скърбящ за загиналите си другари. По това време централният площад е бил наречен „Площад на победите”.

plo6tad_vidin_star

През 30-те години на миналия век властта решава да премести монумента от централния площад на по-малкия гаров площад и на негово място да постави паметник, който да изразява величието, устрема на войните и офицерите от  Трети бдински полк във войните от 1912 до 1918. Откриват го на 3 март 1943 година. На челната  колона  е написано „Величието на родината се гради върху костите на ония, които достойно живяха и умряха за нея”. Думите са на Петър Кръстев, командващ втора дружина на Трети пехотен бдински полк по време на Първата световна война. Група войници са изобразени в боен устрем със знаме в ръце. Лицата им са изразителни, напрегнати от предстоящата атака. Автори на проекта са проф. Кожухаров и архитект Стойков.  

През 1950 година площадът е преименуван на „Сталин”, а след няколко години – на „Димитър Благоев”. Това име той носи до 1990 година. Тогава е наречен „Бдинци”, както се нарича и монументът в центъра му. Това име носи и днес.

През 1986 година площадът е обновен и модернизиран от екип архитекти от София, воден от корифея на градското строителство проф. Иван Никифоров. Тогава е направена настилка от цветни плочи, които са оформени в стилни фигури. Има и фонтан, изобразяващ дунавски вълни. През тази година общината спечели проект за нова реконструкция и обновление на площада. Той се финансира от европейската програма „Региони в растеж” и е на стойност 15 млн. лв.


Какво четем:

🔴 Хороскоп за 10 октомври, понеделник

🔴 "За две ръце..", Евтим Евтимов

🔴 ВАЖНО за учениците: МОН размества ВАКАНЦИИТЕ. Вижте новия график!

Източник: Кмета



Коментари



горе