Кой е виновен за глупостта "Не подкрепям никого"?



Едно квадратче в изборната бюлетина разбуни духовете през последната седмица и е на път за взриви изборният процес, който тече в момента. Квадратчето „Не подкрепям никого“. До преди няколко дни се смяташе, че с  това квадратче законодателят е дал право на онези, които са недоволни от всички, да изразят своя протестен вот. Оказа се, че това не е така. Врътките в текстовете на Избирателния кодекс са написани така, че обозначилите "не подкрепям никого" всъщност ще дадат гласа си за евентуалния победител във вота.

Освен това социолози вече предупреждават за създаване на предстоящ хаос, тъй като на едно място в Избирателния кодекс гласовете " не подкрепям никого" се броят за недействителни, на друго за действителни.  Гласуването "против всички" първо беше наречено действителен глас, а после недействителен, което е глупост, подчерта проф. Михаил Константинов и подчертава: квадратчето ”Не подкрепям никого”  не е протест, а помага на кандидатите.

И логично възниква въпросът кой предложи глупостта "Не подкрепям никого"? И защо?

Горкото квадратче доби популярност заради подозренията, че може да стане главен герой в изборни шашми. При социологически проучвания около 30% - 40% от запитаните редовно отговарят, че няма да гласуват (това на избори прави 300 000 гласа, че и повече). Ако тези граждани се подлъжат по твърденията, че изборите са задължителни (а дословният текст от закона е такъв, друга тема е, че няма санкции) и отидат до урните, като нищо ще отбележат „Не подкрепям никого“. Тези гласове хем ще се смятат за действителни, хем няма да участват в броенето. Но като бъдат извадени от общата сума подадени гласове, те свалят процента, който определя победителя и така му дават шанс да спечели дори още на първия тур.

В президентските избори, за да има победител на първи тур, трябва да са гласували повече от половината избиратели. Квадратчето може да вдигне избирателната активност до подобни, недостигани преди висоти, защото участва в това броене. Но, за да бъде избран президентът, за него трябва да са подадени 50% плюс един от действителните гласове. Тук тези бюлетини с „квадратчето“ не се броят.

Затова днес има депутати, които смятат, че трикът с квадратчето е замислен, за да помогне на кандидат-президента на ГЕРБ (тогава се смятало, че това ще бъде популярният столичен кмет Йорданка Фандъкова) да спечели на първи тур. Фандъкова би могла са вземе 1,35 млн. гласа, колкото взе Плевнелиев на първи тур през 2011 г. И с помощта на квадратчето да бие от раз.

Други им опонират, че това теоретично е възможно, но на практика едва ли може да стане, защото при наличието на много силни кандидатури, както е при сегашните избори, гласовете ще се разпилеят на първия тур.

Ето защо въпросът кой измисли квадратчето стана важен.

Оказва се, че това е бил лично шефът на парламентарната правна комисия Данаил Кирилов от ГЕРБ. Направил го, за да „има мир“, след като е възприето предложението на Патриотичния фронт за задължителното гласуване.

Една грешка води след себе си други, казваше спортният журналист Вера Маринова, коментирайки състезанията по фигурно пързаляне или художествена гимнастика.

И в законотворчеството е така. Практиката, уви, непрекъснато доказва правилността на този извод. Със задна дата е лесно зад едно или друго нововъведение да се виждат „козните на врага“, но истината е друга – завладени от моментните политически страсти, и най-опитните депутати не разбират каква точно яма копаят.

Но нека бъдем последователни.

Всичко започва от ултиматума, който Патриотичният фронт отправи към ГЕРБ на 27 май 2015 г. Патриотите поставиха седем условия на най-голямата управляваща партия, за да продължат да я подкрепят. Едно от тях бе въвеждането на задължително гласуване.

Самата работа по Изборния кодекс започна доста по-късно, през зимата на 2016 г. Всичко върви в духа на най-добрите български парламентарни традиции – среднощни заседания, пълно неглижиране на опозицията и затапване с идеологически аргументи на нейните възражения. Има дори заседания с по шестима души, които са записани за 17. Това твърди независимият депутат Георги Кадиев, който излива възмущението си във фейсбук. Има и цял фалшив доклад на правната комисия от заседание, каквото не е имало, заради което опозицията скандира „Оставка!“ и тропа по банките по негов адрес. Дори успява да го свали от трибуната като докладчик по кодекса.

Сред най-остро коментираните теми са задължителното гласуване, гласуването в чужбина, електронното гласуване, както и кога да се провеждат референдуми. А също и колко да бъде кампанията. Първата идея на ГЕРБ е тя да е само 21 дена, но в последствие те се отказват от нея. Депутатите, подкрепящи правителството, се срещат с премиера Бойко Борисов за изглаждане на противоречията вътре в управляващата коалиция.

Ето какво е казал Борисов след тази среща: "Аз нямам страх от Слави Трифонов! Добре дошъл на избори, когато иска. Разбира се, тогава няма да има по 3 часа на ден в национална телевизия възможност да си прави своята политика. Ние, ГЕРБ, нямаме притеснения от Слави Трифонов - когато искате, тогава правете референдум. Затова държа това, ако може, да бъде променено. Държа, защото не искам, омръзна ми да ме е страх от Татяна Дончева и Слави Трифонов, което е абсурд. С Татяна Дончева съм се явявал на избори, резултатът беше 70:30%."

Но на срещата става дума и за изборната математика. Въпросът повдига вътрешният министър Румяна Бъчварова покрай проблема с дерегистрацията от избирателните списъци на негласувалите. “Като ги дерегистририш, вместо 5 млн. стават 2,5 млн. Върху тях изчисляваш процентите на партията, изборната бариера. И залагаш политическа нестабилност - това е най-опасното”, казва Румяна Бъчварова. Опасността вижда и шефът на парламентарната група на ГЕРБ Цветан Цветанов, който отбелязва, че тогава партиите ще влизат в парламента с 1%. Бъчварова предупреждава и, че ще настане хаос с броенето кой е гласувал.

По време на дебатите срещу задължителното гласуване, по което споровете са най-разгорещени, скачат не само от БСП и ДПС. От Реформаторския блок също критикуват идеята. И така „за да има мир“ мнозинството решава, че хем гласуването ще е задължително, хем тези, които смятат всички за маскари, ще имат възможност изрично да го отбележат в бюлетината.

Самият Данаил Кирилов чистосърдечно признава това в предаването „Неделя 150“ на БНР.

Той казва следното: „Смятаме, че по този начин омекотихме санкционния елемент в задължителното гласуване. Тоест приехме нещо като компилация на вариантите на Патриотичния фронт с вариантите на колегите от Реформаторския блок. Задължителното гласуване беше основна теза и политически принцип на колегите от Патриотичния фронт и те твърдо и категорично седят зад това.“

Всъщност, още докато се обсъжда идеята в правната комисия възниква спор как да се броят гласовете „Не подкрепям никого“. Депутатите обаче се фокусират върху влиянието на квадратчето при парламентарни избори. По време на дебатите червеният Янаки Стоилов предлага мандатите, отговарящи на гласовете „Не подкрепям никого“ да остават незаети, т.е. в Народното събрание да влизат по-малко депутати. Разбира се, мнозинството го порязва.

Но никой не се сеща, че утре едни опитни изборни технолози може да използват тази врътка и в избора за президент.

Е, дойдоха президентските избори и се сетиха. За това си има и народна мъдрост: „Късно е, либе, за китка!“

Но, последиците от това поредно парламентарно недоносче ще се стоварят върху главите на всички. А  парламентът излезе във ваканция и няма време да си поправи недомислиците.

Друг е въпросът, че предизборната кампания върви с пълна пара и едва ли е уместно да се променят правилата в хода на играта.

Нито заради квадратчето, защото срокът за обжалване на методиката на ЦИК за определяне на изборния резултат е изтекъл.

Нито за броя на изборните бюра в чужбина. Защото срокът за разкриването им е изтекъл.

Да оставим това, че едно отваряне на възможността за екстрени поправки по необходимост в Изборния кодекс днес, може да създаде прецедент. И не е ясно до какви поразии може да доведе това утре.


Какво четем:

🔴 Вино от мушмули - голямата есенна наслад

🔴 Влюбена в Апостол Карамитев умира след раздялата с него

🔴 Тази красива дъщеря се бори отчаяно за майка си

Източник: epicenter



Коментари



горе