Благият патриарх



Благ, смирен, свят   човек. Поглед,   който излъчва   светлина и добрина. Това е впечатлението, което оставя у околните Негово светейшество патриарх Неофит. Днес той навършва 71 години. Рожденият му ден ще съвпадне с освещаването на новоизграденото югоизточно крило в Троянския манастир. Точно в тази Света обител през 1975 г. 30-годишният Симеон е постриган за монах и приема името Неофит. На тържествената литургия за освещаването днес ще присъстват митрополити от Светия синод, архиереи и свещенослужители на Българската православна църква. Братството на ставропигиалния манастир е отправило покана и към министър-председателя Бойко Борисов, еврокомисаря Кристалина Георгиева и финансовия министър Владислав Горанов, тъй като патриаршеското крило е завършено със сериозна финансова помощ от държавата.
Това е третият рожден ден, който Неофит отбелязва като духовен глава на Българската православна църква. За първи път честването ще бъде толкова официално. Известен със своята загриженост за деца, възрастни и социално слаби хора, патриархът
дари събраните средства от миналогодишния си юбилей за закупуването на подвижен ехограф
който бе изключително необходим на акушеро-гинекологичната болница "Шейново" в столицата. Тогава бяха подпомогнати и прицърковните кухни за бедни в София.
През 2014 г. пък Неофит не отпразнува рождения си ден. Като благодари на всички, Негово светейшество призовава тези, които възнамеряват да изразят своето уважение към него с подаръци и цветя, да насочат в деня на личния му празник своето внимание и любов към сънародниците ни в нужда и да помогнат на пострадалите от наводненията, сполетели тогава страната ни.
През същата година, когато работници загинаха от взрив в завода "Миджур" и 5-годишният Иван от село Средногорие остана без родители, патриарх Неофит дари на детето 1000 лв.
На големите християнски празници - Рождество и Великден, той не пропуска да зарадва сираци, възрастни, самотни и бедни хора.
А проповедите му са изпълнени с призиви за мир и любов, за единение и укрепване във вярата. Но когато се налага, Неофит отстоява ревностно позицията на Българската православна църква и не отстъпва на чужди интереси - както стана през лятото с отказа на БПЦ да участва на събора в Крит.
Предстоятелят на Българската църква е роден на 15 октомври 1945 г. в София. Светското му име е Симеон Николов Димитров. След завършването на основното си образование през есента на 1959 г. е приет за ученик в Софийската духовна семинария при гара Черепиш, курсa на която завършва през 1965 г. Две години по-късно става студент в Духовната академия "Св. Климент Охридски".
От есента на 1971 до 1973 г. е на богословска специализация в катедрата по "Църковно пение" в Московската духовна академия. След като се завръща, е назначен за преподавател по източно-църковно пение и е диригент на студентския хор при Духовната академия "Св. Климент Охридски" в София.
На 30-годишна възраст е постриган за монах в Троянския манастир с името Неофит, под духовното старчество на тогавашния игумен архимандрит Геласий (б. ред. Нюйоркски митрополит). На 15 август същата година патриарх Максим го ръкополага в йеродяконски чин, а на 25.03.1976 г. в столичния катедрален храм "Св. Неделя" - за йеромонах. През годините Неофит е бил диригент на Софийския свещенически хор, старши преподавател по източно-църковно пеене и богослужебна практика в Духовната академия в София, протосингел на Софийската митрополия.
Наричат патриарх Неофит Ангелогласния, защото с мощния си колоритен глас е сред най-добрите певци в църквата.
Изкусен баритон,
той е носител на високото отличие "Златен камертон"
на Московската духовна академия, което получава още като аспирант.
Дядо Неофит е и първият български архиерей, издал компактдиск с песнопения. Първия - "Живот и песнопение", записа преди 10 години и въпреки че се тиражира повторно, отдавна е изчерпан.
Любимата му песен е възхвалата на Света Богородица "Достойно ест".
На 8 декември 1985 г. в Патриаршеската катедрала "Св. Александър Невски" Неофит е хиротонисан в епископски сан с титлата "Левкийски" и е назначен за втори викарий на Софийския митрополит.
Патриарх Неофит е бил и първият декан на възстановения след 1989 г. Богословски факултет при Софийския университет "Св. Климент Охридски". Този пост той заема до  януари 1992 г.
На 27 март 1994 г. е избран, а на 3 април същата година е и канонически утвърден за Доростолски и Червенски митрополит. От 17 декември 2001 г. с решение на Петия църковно-народен събор, Доростоло-Червенска епархия е разделена на Русенска и Доростолска епархия, а той се титулува Русенски митрополит и наместник на възстановения Доростолски митрополитски престол.
На 2 декември 2008 г. получава званието доктор хонорис кауза на СУ "Св. Климент Охридски" за цялостен принос в развитието на духовността в Алма матер и за
активното му участие във възстановява-нето на Богословския факултет
На 22 юни 2010 г. Негово високопреосвещенство митрополит Неофит е удостоен от президента на Р България с орден "Св. Кирил и Методий" - огърлие, "за особено значимите му заслуги за развитието на Духовната академия "Св. Климент Охридски", за приноса му за развитие на научно-просветителските връзки и взаимоотношения между източните и западните християни и по повод неговата 65-годишнина".
Преди три години Патриаршески избирателен църковен събор в София избра Русенския митрополит Неофит за Български патриарх и Софийски митрополит.
През тези три години Негово светейшество зае своята отговорна позиция в обществото. Не веднъж отправи към народа ни призиви и послания. В несигурните години, в които живеем, Българският патриарх
Неофит се превърна в съвременния духовен стожер на България
Често той след неделната литургия или тържествените богослужения по повод големите християнски празници, призовава за мир, любов, разбирателство и човеколюбивост. Неведнъж осъди зверствата, извършени от терористи в редица европейски държави. С негово благословение бяха извършени и молитви за загиналите мирни граждани.
Вестник "Стандарт", главният редактор Славка Бозукова и целият екип получиха лична благословия от Негово светейшество.
Ангел Карадаков


Какво четем:

🔴 Български вечери в Ню Йорк

🔴 Граовско хоро - страхотни изпълнителки!

🔴 Клисура черпи с арония за Празника на картофа

Източник: Стандарт



Коментари



горе