90 души се ширят на 12 млн. квадратни метра в Гела
Казват, че дори цялото небе над земята да се превърне в огромна озонова дупка, тук над Гела въздухът пак ще е чист. Този район на Родопите има славата на един от най-чистите в България. Няма трафик и излъчване от клетки на мобилни оператори, да не говорим за заводски комини. Природата е такава, каквато я помнят първите заселници.
Мястото е отдалечено на по 30 км от Смолян и Девин и 15 км от Пампорово. От Пловдив е на 100 км. Намира се на 6 км над Широка лъка нагоре към върхарите на "Карлък" в Перелишкия дял на планината. Малко преди Гела гората свършва и отпред се подреждат като за картина хълмистите ливади, върху които са построени родопските къщи. Наблизо са хижите Ледницата и Перелик и най-високият връх в Родопите - Голям Перелик /2191 м/. Селото е изходна точка за десетки подстъпи към върховете, привлекателни за туристите. Домовете на местните са пръснати по баирите в район дълъг около 6 км и широк 2 км. На това пространство се ширят 90-ината жители, предимно възрастни хора. Те могат да претендират, че живеят в най-рядко населеното място у нас. Заради чистата природа и храна тук дълголетниците са много. Всеки втори свири на гайда, но няма човек, който да не си спомня виртуозите на родопското музикално чудо Дафо Трендафилов и Атанас Иванов, вече покойници. Преди близо 7 десетилетия те се надсвирвали един друг по баирите наоколо. Бай Дафо е инициаторът за построяването на Националното музикално училище в Широка лъка, където преподавал дълги години. Свирил е на Тодор Живков. Именно Тато разрешил да се построи училището, за да се изучава любимата му каба гайда. Бай Дафо е участвал в няколко филма, сред които "Краят на песента", "Капитан Петко войвода" и "Време разделно". Но не само той, гелските гайдари са прочути и не са един и двама. Затова неслучайно на поляните над Гела се провежда прочутото гайдарско надсвирване всяко лято. Местните казват, че няма как да излезеш на красивите поляни и да не ти се допее и досвири. Така се раждала песента.
През последните години в Гела къщи са купили много известни бизнесмени. Тук има 6 малки семейни хотелчета с по 10-на легла с кътове за храна за гостите си.
Със селото са свързани две легенди. Първата е, че това е родното място на Орфей. Заради нея през 2005 г. зам.-министърът в две правителства Любка Качакова постави на входа на Гела табела "Добре дошли в родното място на Орфей". Втората легенда гласи, че след заточението си в Бачковския манастир Патриарх Евтимий е бил погребан тайно в местния манастир. Духовната обител била опожарена през 17. век и срината със земята. В началото на 20. век местните решават да построят църква до мястото на манастира и попадат на гроб, в който е погребан патриархът. По-късно, през 70-те години на миналия век, археолози разкриват там раннохристиянска базилика. Тя беше проучена и е социализирана наскоро по проект. До базиликата, която се намира в самото село, води 3-километрова маркирана пътека от центъра на селото с табели за древната история. От религиозния комплекс е започнало покръстването на тракийските племена в Родопите, казват историците. В него те смятат, че е заседавал висшият клир. Манастирът е действал 2 века, бил е най-големият и богато украсен в Средните Родопи. Той е опожарен по време на славяно-аварските нашествия. В него са проучени два гроба, единият от които, според легендите, на особено почитан висш духовник. Тленните останки на знатния мъж са открити преди повече от век в златотъкани дрехи и скъпоценна монета в устата. Местните твърдят, че погребаният е именно Патриарх Евтимий. Д-р Маргарита Ваклинова, ръководител на екипа, проучил базиликата, обаче категорично отрича това да е патриархът, защото находката е от много по-ранно време. Мнението на специалистите не пречи на местните да разказват своите легенди.
А те са безкрайни като приказките на Шехерезада. Както и спомените на всеки, който веднъж е бил в Гела.
Какво четем:
🔴 Благият патриарх🔴 Български вечери в Ню Йорк
🔴 Граовско хоро - страхотни изпълнителки!
Източник: Марица
Коментари
