Къде е гробът на хан Омуртаг
Хан Омуртаг остави задача с повишена трудност на българските историци. През IX век той посочи къде е погребан, но никой досега не е открил тленните му останки. Мнозина още се мъчат над мистерията.
Надписът на Омургаг в църквата "Св. 40 мъченици"
В нашето осакатено от превратности минало е намерен само един гроб на средновековен владетел. През 1972 г. в търновската църква “Св. Четиридесет мъченици” бяха открити костите на цар Калоян. В същия храм е следата и към последното обиталище на Омуртаг.
Светилището Демир баба
След падането на Търновград поробителите обръщат църквата в джамия. Тръгва поверието, че в поругания храм шетат духове. Най-странното се случвало на 9 март, деня на мъчениците.
Жена в бяло
със златни коси
излизала среднощ
от олтара
“Тя стояла там в безмълвно съзерцание като че се моли Богу - пише д-р Христо Даскалов. - Сетне запалвала светилник, обикаляла извътре джамията, спирала се на много места и коленопреклонно се отдавала на молитви. Подир туй вратата сами се отваряли и тя излизала на двора. Там, щом се покажела, надигал се страшен шум от пляскане на крила, яростен смях, скърцане на зъби, тракане на надгробни плочи, плискане на вълните на река Янтра и други зловещи неща. След това настъпвала гробна тишина.”
Златокосата извършвала ритуали и призори се стопявала в светлината на новия ден. Докторът записва легендата през 1858 г., когато посещава Търново. Високообразован, той иска да огледа джамията. По време на игото обаче
християни не могат
да влизат
в мюсюлмански
молитвен дом
Случаят помага на Даскалов да престъпи закона. Жената на джамийския мютевелия ляга болна и той предлага услугите си на “французки врач”. Покрай лечението докторът намира сгода да влезе в бившата православна базилика.
Пред него се извисяват шест каменни колони, три с паметни надписи. Едната е от строителя цар Иван Асен II, другата е от времето на хан Крум, третата е дело на сина му Омуртаг.
Омуртаг управлява България от 814 до 831 г. Умира внезапно при неясни обстоятелства. Има съмнения, че е жертва на заговор, защото след смъртта му започват боричкания за трона. Наследен е от Маламир поради преждевременната смърт на брат си Звиница и лишаването от престола на другия брат Енравота. Маламир е малолетен и от негово име управлява кавхан Исбул. Той е заподозрян като организатор на покушението.
По онова време
не се знае
кога ще те пратят
при Тангра
Крум например става жертва на жесток езически обичай. От дълбока древност българите пращали при Тангра най-талантливите люде от племето. Нашите деди вярвали, че със своите способности избраниците ще помагат на върховния бог в небесните му дела.
“Обичаят препоръчвал такъв човек да бъде удушен с въжета, докато от устата, ноздрите и ушите му потечала кръв”, описва ритуала проф. Йордан Андреев.
Като съпоставя фактите около кончината на владетеля, историкът заключава: “Случаят с Крум изглежда приблизително същият. Няма съмнение, че той се радвал на изключителен респект сред своя народ. Следователно може наистина да имаме работа със “сакрално цареубийство”.
Омуртаг приживе
се е погрижил
за отвъдното
На неговата колона пише: “Кан сюбиги Омортаг, обитавайки в стария си дом, направи преславен дом на Дунав и по средата на двата всеславни дома, като измерих, направих на средата могила и от самата среда на могилата до стария ми дворец има 20 000 разтега и до Дунав има 20 000 разтега. Самата могила е всеславна и след като измериха земята, направих този надпис.”
Проф. Васил Златарски превежда думата “могила” не като обикновен насип, а като “гробница”. Могили, на които е пален сигнален огън за вражеско нападение или природно бедствие, са вдигани на територията на българската държава.
Омуртаговата обаче не е такава. Наречена е “всеславна”, което маркира нейното сакрално значение. За това свидетелства и следващото изречение с философско тълкуване на живота и смъртта:
“Човек и добре
да живее,
умира и друг
се ражда
Нека роденият по-късно, като гледа този надпис, да си спомня за оногова, който го е направил”, издълбал е след това дворцовият каменоделец.
“А името на архонта е Омортаг, кан сюбиги. Нека Бог да го удостои да преживее сто години”, завършва посланието.
Карел Шкорпил, бащата на нашата археология, предполага, че колоната е донесена от Плиска в Търново. Това е възможно като акт на приемственост между Втората и Първата българска държава.
Но Плиска е старият дворец, а новият е някъде на Дунава. По средата е могилата, където логичното трябва да стои колоната.
Къде е тази
географска
точка?
Надписът сочи 20 000 разтега от стария и още толкова до новия дворец. По права линия ли обаче, или по тогавашните пътища? Самата мерна единица “разтег” е разтегливо понятие. Варира от метър и половина до над два метра.
Според едни учени новият дворец на Омуртаг е бил Дръстър при днешна Силистра. Антична твърдина, която владетелят е вдигнал от руините. Според други крепостта е била на близкия остров Пъкуюл луи Соаре. Сега той е в дунавската акватория на Румъния.
Островът е наносно образувание, което зависи от нивото на реката. Там наистина са открити градежи, но едва ли военачалник като Омуртаг ще построи крепост на мобилна земя. В решаващ момент водата може да залее пристанището.
Новият дворец
на Омуртаг
е бил при Силистра
От него до старата Плиска разстоянието е около 100 км. В средата на това разстояние трябва да се търси гробницата на хана.
Първосигналният обект е Омуртаговата могила край село Свещари. Тя е разкопавана от проф. Богдан Филов, а в наши дни проф. Диана Гергова доказа, че няма нищо общо с българския владетел. През 2012 г. археоложката откри в нея съкровище на гетския цар Котелас.
В съседство е алианското светилище Демир баба. Алианите, или къзълбашите, изповядват либерална версия на шиитския ислям. Алкохолът не е забранен, а жените не покриват лицата си.
В сунитската Османска империя алианите са преследвани, част от тях са избити, други са изселени на Балканите. У нас има около 70 000 в Добруджа, Лудогорието и Източните Родопи.
Демир баба
е нещо като
Крали Марко
за къзълбашите
Легендата за него е изградена от чутовни подвизи. Някои от тях обаче поразително копират реални събития в биографията на Омуртаг.
Според едно предание Демир баба победил чудовището, което пазело солта. Омуртаг превзема солниците в Трансилвания. Друга притча разказва за битка на героя в Унгария. Българският владетел завладява Западна Унгария.
Най-сетне Демир баба в превод на български е Железният баща. Името Омуртаг е с тюркски корен и означава Подобен на желязо.
Уморен от подвизи, Демир баба основал теке - дервишко средище. Събрал ученици и започнал да проповядва. Не изгубил обаче силата си. По време на незапомнена суша бръкнал с ръка в скалата и бликнала вода. Този извор се нарича Беш пармак (Петте пръста) и се смята за свещен.
Железният баща
е погребан
в мавзолей
в двора на текето
Според легендата той го вдигнал приживе като Омуртаг. Тюрбето, както го наричат, е построено в средата на XVI век върху далеч по-стари градища. Още през IV столетие преди Христа на това място е имало тракийско светилище.
След християнизацията на същото землище вероятно е имало манастир с патрон свети Георги. Днес най-много поклонници идат на 6 май. За християните този ден е Гергьовден, а мюсюлманите му казват Хъдърелез.
Има връзка, защото Победоносеца е убил един змей, а Демир баба е отрязал главите на два. Само Омуртаг няма схватка с митично чудовище.
Става дума
за смесване
на религиозни
вярвания
Езически, християнски и ислямски. Светилището на Железния баща е пример за култови напластявания в българското езотерично пространство. На светилището е имало кръст и полумесец. През 1927 г. кмет патриот маха кръста, за да не скверни Христовата вяра.
От столетия на тази осветена от историята земя се кланят мюсюлмани и християни. Палят свещи, което е забранено от ортодоксалния ислям. Връзват парцалчета наоколо за щастие. Лежат върху тракийски жертвен олтар за здраве и сила.
Някъде долу вероятно ги гледа хан Омуртаг. И се чуди на кого всъщност се кланят!
Саркофагът е дълъг
четири метра
Гигант лежи в саркофага на Демир баба. Той е близо четири метра, в средата на мавзолея. Постройката е разположена изток-запад. Използван е материал от предишни градежи. В двора има стара колона, корниз и други старини.
Шест стъпала са изсечени в скалата. Някога са водели към древна сграда, сега свършват в стената на мавзолея. През островърхо преддверие се влиза в помещение със седем стени. Цифрата 7 и числото 12 са свещени за къзълбашите.
Те приемат имама Али, братовчед и зет на пророка Мохамед, за негов истински наследник. Вярват в Дванадесетте имами, потомци на Али. Оттук е думата “алианство”.
Самият саркофаг е дървен и под него има зидан гроб. Отрупан е с дарове на поклонници. Отстрани са поставени железни обуща и джобно ножче. То е реминисценция на оръжието на Железния баща.
Какво четем:
🔴 Разследват инвалид на 78 г., рязал паднали дървета за огрев🔴 Кметът на Видин плати университета на бедно момче
🔴 Невероятно! Завод за хладилници в Минск приюти мощи на българския светец Иван Рилски
Източник: 24 часа