Ашуре събира етносите в Пловдив
Първата Вечер на ашурето в Пловдив ще събере хора от различни общности утре от 18 часа в Дома на етносите. Тя се организира по идея на турската общност под тепетата, която по традиция черпи с “гозбата на мира” всички приятели независимо от техния произход и религия. Досега подобни сбирки се организираха от Главно мюфтийство в София, като събираха високопоставени личности в духа на зачитане и толерантност.
Събитието под тепетата ще е с благотворителна цел, съобщи председателят на мюсюлманското настоятелство в Пловдив Ахмед Пехливан. Средствата ще са в подкрепа на дейността на фондация “Заедно”, а посланията - за мир, солидарност, разбирателство и толерантност в най-стария жив град в Европа. Всеки, който дойде, ще е наш почетен гост, добави Пехливан.
Освен че е традиционен турски десерт, ашурето се счита за най-древното ястие. Възникването му се свързва с легендата за Ной. Освен в Библията тя е описана и в Корана. В Исляма обаче Ной е известен под името Нух и е един от пророците на Аллах, който по негова воля построил дървен кораб, за да спаси себе си, семейството си и избрани видове от животинския свят от всемирен потоп. След 40 дни дъжд Ной (Нух) и неговият кораб намерили убежище на върха на планината Арарат. Събрало се цялото семейство - Ной, синовете му Сим, Яфет и Хам. Снахите му решили да отпразнуват спасението, като сготвят ядене, което да съдържа 40 съставки - по една за всеки ден от изпитанието. Всеки дал каквото има. Един от синовете помогнал с плодове - портокали, смокини, кайсии. Другият донесъл зърнени храни - пшеница, бял ориз. Третият дарил ядки, канела, захар. Прибавили нахут и за първи път приготвили ашуре. Заради тази легенда то се счита за символ на единението.
Какво четем:
🔴 Гераците (1957) по Елин Пелин🔴 Димчо Дебелянов - "Тиха победа"
🔴 Татко ми донесе цял чувал картофи от село - е, вече го преполовихме. През ден вечеряме това - никога не омръзва и е бързо:
Източник: Марица